Zdá sa, že kluby v II. lige sa pomaly dostávajú do iného režimu než v uplynulých týždňoch. Individuálne trénovanie by mali nahradiť skupinové tréningy a neskôr celková spoločná príprava. Záleží na konkrétnom klube, akú stratégiu spustenia obnovy pôvodného diania zvolí. O tom, čo sa chystá v Poprade, sme sa zhovárali s jedným z trénerov Petrom Ďurišom.
Kedy upustíte od individuálnej prípravy?
„Skončili sme siedmy týždeň v tejto podobe, v týchto dňoch sme to chlapcom trošku zvoľnili a všetko nasvedčuje tomu, že jedenásteho mája spustíme spoločné trénovanie.“
Ste optimistom pokiaľ ide o dohranie ročníka?
„Situácia sa zlepšila, svitá na lepšie časy a prvá aj druhá liga sa budú dať dohrať. Akurát som čítal jeden článok, že štátom, ktoré nedohrajú ligy a epidemiologická situácia je pritom dobrá, hrozí, že ich zástupcovia nebudú účinkovať v pohároch.“
Ako to bude s legionármi?
„Sú v zahraničí, išli domov a pravdu povediac s niektorými ani nerátame, lebo po návrate by museli ísť do karantény a nestihli by sme ich pripraviť na zápolenia. To si ešte musíme odkomunikovať v klube a uvidíme, kto bude k dispozícii.“
Dátum odštartovania skupinových tréningov je od niečoho závislý?
„Tento týždeň ešte vybavujeme daktoré veci. Ak sa zápolenia rozbehnú 6. júna – skôr určite nie – tak je to akurát na to, aby sme neohrozili zdravie hráčov, lebo individuálne tréningy a zápasová prax je úplne niečo iné. Teoreticky sme mohli odštartovať aj my skôr, ale za predpokladu ohromnej chuti u hráčov máme dostatok priestoru na to, aby sme sa potom venovali práci s loptou a organizácii hry.“
Vidíte nejaké výrazné obmedzenia v tejto forme prípravy?
„To, že sa dá trénovať iba bezkontaktne a v skupinke, pričom chlapci dlho nehrali futbal, takže sa do popredia dostáva individuálna práca hráča a bežecké schopnosti, pričom pocit z hry stále bude chýbať. Preto bude dôležité, aby štát dal postupne zelenú na úplný návrat k pôvodnému stavu prípravy a mali by sme aspoň tri týždne na to, aby sme mohli odohrať prípravné zápasy.“
Koľko by ste ich chceli odohrať?
„Minimálne štyri. Pri primeranej šírke kádra je dôležité, aby každý dostal potrebný priestor, lebo telo si potrebuje zvyknúť na zápasovú záťaž a navyše hráči majú dostať možnosť zabojovať o miesto v základnej zostave. Je nutné dodržiavať rotáciu, obmenu aj vzhľadom na tzv. anglické týždne. To zvládnu iba mužstvá so širokým kádrom. Ak si niekto myslí, že to dokáže s 13-14 jednotlivcami, tak riskuje zdravie aktérov. Únava sa bude totiž len stupňovať. Môže sa stať, že sa následne začnú výhovorky o tom, že to nebolo regulárne. Takže počas približne šiestich-siedmich týždňov vyhradených na dokončenie ročníka bude dôležité, aby organizmus každého hráča bol čerstvý, preto je podstatné, aká bude početnosť kádra. Treba predchádzať zraneniam a vzhľadom na to, že nemáme porovnateľné zázemie so zahraničím čo sa týka regenerácie, starostlivosti o hráčov, bude zásadné urobiť primerané logické opatrenia, ktoré som spomínal.“
Za predpokladu, že sa bude hrať, posunutý záver sezóny sa dotkne aj obvyklého začiatku nového ročníka...
„Keď bude troj-štvortýždňová prestávka medzi ročníkmi, nič nestratíme a myslím si, že to privítajú i fanúšikovia.“
Zmluvy končia hráčom k 30. júnu, lenže to nekorešponduje so zámermi dokončiť ročník...
„V tom vidím problém, a nielen náš. Môže vyskočiť to, že nedôjde k dohode na ďalšej spolupráci s niektorými borcami. Potom je namiesto skutočnosť, aby káder bol dostatočne široký na to, aby ostatní zvyšné zápasy dohrali.“