BRATISLAVA (SFZ) – Slovensko má talentované futbalistky a opäť to potvrdili aj kempy, ktoré organizuje Slovenský futbalový zväz spolu s CFT Academy pre dievčatá vo veku od 7 do 14 rokov. Už piaty ročník sa konal tradične na dvoch miestach – v Radave pri Nových Zámkoch a na Sigorde pri Prešove. Napriek náročnej situácii v súvislosti s koronou sú organizátori nadmieru spokojní. Viac prezradila koordinárka rozvoja ženského futbalu Miriama Matulová a tréner CFT Academy Daniel Štuller.
„Každým rokom je záujem o kempy väčší a väčší. Pred dvomi rokmi, sme mali v pláne tri, no napokon sme robili len dva a neboli úplne naplnené kapacity, minulý rok už bol počet dievčat vyšší, ale bola rezerva. Teraz však bola kapacita naplnená úplne, čo nás veľmi teší,“začala na úvod hodnotenie Miriama Matulová.
Prvý kemp sa tradične uskutočnil v Radave a nárast bol viac než stopercentný. „Vlani sme tam mali 28 dievčat, teraz 63. Na druhý kemp na Sigorde sme mali prihlásených až 80 záujemkýň, no vzhľadom na situáciu s koronou sa nám pár odhlásilo, takže ich bolo tiež 63. Očakávame, že v budúcom roku to bude ešte viac,“ doplnila fakty Matulová.
Práve pre koronakrízu dlho nebolo isté, či kempy vôbec budú. „V marci a apríli sme boli na vážkach, keďže boli prísne opatrenia a nevedeli sme, či to bude možné zorganizovať. Veľmi sme sa potešili, že sa to podarilo. To, že sa nám niektoré dievčatá odhlásili, je úplne normálne, určite aj niektorí rodičia mali strach. No som rada, že čísla aj napriek tomu boli vysoké a všetko dobre dopadlo.“
Odborníci po pár dňoch dokážu zhodnotiť, či majú na kempoch talenty. „Musím priznať, že tieto ročníky dievčat 2006 – 2013, čo sme mali na kempoch, sú veľmi silné a rysujú sa nám šikovné baby do budúcnosti,“ pridala koordinátorka rozvoja ženského futbalu SFZ a zdôraznila, že kempy sú otvorené pre všetky dievčatá – tie, ktoré sú registrované v kluboch, ktoré futbal hrávajú len pre potešenie, ale aj pre tie, ktoré nikdy futbal nehrali. Na jednotlivé kempy chodia dievčatá z celého Slovenska.
Tréningový proces pre dievčatá zabezpečuje CFT Academy, ktorá má dlhoročné skúsenosti, kvalitných trénerov a SFZ si spoluprácu pochvaľuje. „Určite budeme pokračovať, je tam veľká spokojnosť. Robia to každým rokom lepšie a lepšie. Nielen prístup, ale aj to srdce a nadšenie, čo do toho dávajú. Bola som osobne v Radave a bol to zážitok aj pre nás,“ uzavrela Miriama Matulová.
Radosť z úspešných kempov mal aj zakladateľ CFT Academy a tréner Daniel Štuller. „Sme veľmi šťastní, že sa nám to podarilo. Teší nás nárast počtu dievčat, ale aj ich kvalita. Videli sme obrovský posun, takže veľká pochvala patrí aj klubom, ktoré pracujú v ženskom futbale, že sa im vážne venujú. My veríme, že v kempoch boli aj budúce reprezentantky. Stále sa snažíme priniesť niečo nové, mali sme vopred pripravený tréningový proces, o ktorý sa staral Roman Kuzemka. Každý tréner dostal noty a využili sme kempy aj na to, aby sme posunuli ďalej aj našich trénerov. Počas šiestich dní sledujeme ich prácu a keďže sme videli, že môžu niečo zlepšiť, pracovali sme aj s nimi.“
V Radave zažili dievčatá aj s trénermi milú vec. „Otvárali sme nové ihrisko. Postavili tam totiž veľkú umelú trávu a v deň nášho nástupu ju prevzali, že sa na nej môže trénovať, takže sme si to hneď vyskúšali a pokrstili ju.“
Kempy fungujú na princípe táborov a dievčatá zbierajú tzv. táborové vatry. Inak to nebolo ani teraz. „Futbalové boli nazvané originálne – Van Dijk za hlavičkovanie, Mbappé za voleje, Modrič za prihrávky, Mané za vedenie lopty a streľba na bránku bol Suárez. Samozrejme, boli aj nefutbalové vatry – za mlčanie, odriekanie, šikovnosť, odvahu,“ ozrejmil Štuller.
„Mali sme na kempe návštevu – Miriamu Matulovú a Natáliu Látal Mackovičovú (pracovníčka pre rozvoj ženského futbalu, študentka trénerskej UEFA Pro licencie – ako prvá žena na Slovensku) zo SFZ. Natália s nami absolvovala aj nejaké aktivity, natáčala si tréningy a zaujala ju ich kvalita,“ pridal tréner.
CFT Academy prispieva k rozvoju dievčenského futbalu od svojho vzniku. „Rád by som zdôraznil, že energia, ktorá sa vkladá teraz do ženského futbalu, je z hľadiska budúcnosti neskutočne prospešná. Možno si to teraz neuvedomujeme, ale môžeme si ako príklad zobrať Fínsko. Tu tiež pred časom investovali do ženského futbalu, nemali dlhšie žiadne veľké výsledky, pýtali sa ich, prečo to robia. Ich zámer bol jasný – je to hokejová krajina, ale keď budú mladé hráčky (futbalistky) matky, môžu priviesť svoje deti radšej k futbalu. Na kempe sme sa rozprávali, že práve táto práca, ktorú robíme my i Slovenský futbalový zväz – snaží sa investovať veľa energie a peňazí do ženského futbalu, prinesie výsledky v budúcnosti, keď sa navýši počet členov a aj kvalita,“ uzavrel Daniel Štuller.