ŠTOKHOLM. „Tri korunky“ zvládli s prehľadom svoj úvodný zápas na MS v hokeji 2025, keď zdolali slovenský tím 5:0.
Napriek prevahe hráčov z NHL v zostave sa Švédi v úvodných minútach trápili, všíma si denník Expressen.
Všetko však zmenili góly Backlunda, Carlssona a Brodina. Sportbladet aj SVT jednomyseľne dodávajú, že tomuto slovenskému tímu chýbajú hviezdne mená, čo sa ukázalo aj na ľade.
Zibanejad neoslavoval
Medzi strelcov pribudol v druhej tretine Elias Lindholm a skóre v tretej časti uzavrel Mika Zibanejad. Práve útočník New Yorku Rangers zaujal svojím správaním po tom, čo prekonal Rybára.
Švédskych novinárov zaujímalo, prečo hviezda svoj gól neoslavovala.
Zibanejad im poskytol síce úsmevné ale zmysluplné vysvetlenie: „Bol som úplne vyčerpaný. Ak mám byť úprimný, nevedel som, ako prísne rozhodcovia na tomto turnaji hodnotia góly korčuľou. Nechcel som oslavovať a následne o gól prísť.“
Počas rozhovoru priznal, že jeho manželka Irma Helin Zibanejad je bývalá futbalistka. Obliekala si dres miestneho Djurgardenu a odohrala aj jeden zápas za švédsku reprezentáciu. „Futbalový“ gól manžela sa jej určite páčil.
Mika vyrastal v Štokholme, čo pre neho predstavovalo motiváciu, ale aj nervozitu navyše.
„Je výnimočné hrať doma, pred rodinou a kamarátmi, je to zábava a dodáva mi to energiu. Pred zápasom som bol však nervózny, pretože sme hrali práve v Štokholme a veľa sa o nás hovorilo. Čím dlhšie sme hrali, tým uvoľnenejšie som sa cítil,“ uzavrel.
VIDEO: Zostrih zápasu Švédsko - Slovensko na MS v hokeji 2025
Nikto si tento zápas nezapamätá
Takýmito slovami zhodnotil úvodný zápas Švédska na turnaji hokejový expert denníka Aftonbladet Mats Wennerholm.
„Švédi pred rokom vyhrali deväť z desiatich zápasov. Lenže ten kľúčový proti Česku v semifinále prehrali a ani bronz vo Švédsku nevylepšil náladu. Predchádzajúca šnúra ôsmich víťazstiev v rade tak bola bezcenná,“ poznamenáva vo svojom komentári.
Wennerholm však vo svojom hodnotení zašiel ešte ďalej, keď tvrdil, že nad týmto slovenským tímom by s určitosťou zvíťazila aj Lulea, čerstvý šampión švédskej SHL.
Obraz Troch koruniek na ľade ho príliš nezaujímal. Podľa jeho slov bolo potrebné vyhrať, čo tím splnil. „Aj tak si nikto nezapamätá sedem skupinových víťazstiev, ak vypadneme vo štvrťfinále alebo v semifinále,“ dodal.
Rybára mali vystriedať
S touto myšlienkou prišiel počas vysielania Viaplay bývalý švédsky brankár Erik Granqvist. „Má dostatočný level na európske súťaže, ale ak by som bol tréner, vystriedal by som ho po prvej tretine. Mám malú trpezlivosť pri hodnotení brankárov,“ poznamenal.
Otázky sa vo švédskej televízii vzniesli aj nad fungovaním formácie Zibanejad, Wennberg, Forsberg. Experti sa zhodli, že súhra ešte medzi hráčmi dostatočne nefungovala. Forsberg však povedal, že sa budú počas turnaja zohrávať a priznal, že je priestor na zlepšenie.
Hokejistom sa prihovoril princ
Cestu do švédskej šatne si pred úvodným buly našiel princ Daniel, manžel nástupníčky trónu princeznej Viktórie a zanietený športový fanúšik.
Ako poznamenal brankár Jacob Markström pre verejnoprávnu SVT, víťazstvo sa po jeho príhovore už rodilo jednoducho.
Atmosféru na štadióne si okrem príslušníkov švédskej kráľovskej rodiny užili aj hráči:
„Bolo to fantastické, mal som husiu kožu. Odohrali sme dobrý zápas, aj keď mohli sme hrať aj lepšie. Užil som si, že som skóroval doma, diváci boli úžasní,“ nechal sa počuť strelec prvého gólu Mikael Backlund.
Podobné slová volil aj tréner Sam Hallam, ktorý bol šťastný z čistého konta aj streleckej produktivity. „Ten pocit, keď nám diváci tlieskali počas hymny, bol fantastický. Budeme na ňom stavať,“ uzavrel.
Švédov čaká ďalší zápas už v sobotu o 16:20 proti Rakúsku, menej ako 24 hodín po víťazstve nad Slovenskom.
Tabuľka skupiny A na MS v hokeji 2025
Program MS v hokeji 2025 - sobota, 10. máj
| Skupina B


| Skupina A


| Skupina B


| Skupina A


| Skupina B


| Skupina A

