strieborná medaila na MS 2017 v tímovej súťaži

5. miesto v alpskej kombinácii a 6. miesto v slalome v Soči 2014

5. miesto v alpskej kombinácii (Kitzbühel 2015)
7. miesto v obrovskom slalome (Santa Catarina 2020)

Rodina:

Andreas Žampa (brat)

Slovenský lyžiar Adam Žampa sa prvýkrát predstavil v kolotoči Svetového pohára v roku 2010 vo veku sedemnásť rokov.

Rodák z Kežmarku je najstarší z bratskej trojice. Jeho dvaja mladší súrodenci Andreas (30) a Teo (21) sa takisto venujú alpskému lyžovaniu na profesionálnej úrovni.

Za chrbtom nechal i Hirschera

Najväčší úspech slovenského reprezentanta je 5. miesto v alpskej kombinácii na zimných olympijských hrách v Soči 2014. Na výborný výsledok nadviazal aj v slalome, kde obsadil vynikajúcu šiestu priečku.

V oboch pretekoch sa mu podarilo zajazdiť najrýchlejšie druhé kolá a nechal za sebou zvučné mená ako Marcel Hirscher, Henrik Kristoffersen, Ivica Kostelič alebo Mario Matt.

Zúčastnil sa na ďalších dvoch olympijských hrách v Pjongčangu 2018 a Pekingu 2022, kde najlepší výsledok priniesol z posledného podujatia. V obrovskom slalome obsadil pätnáste miesto. Jeho brat Andreas bol šestnásty.

Žampa patrí k stálym účastníkom na svetových šampionátoch. Na MS v lyžovaní nastupuje nepretržite od roku 2009. Do najlepšej desiatky nahliadol v Cortine d’Ampezzo 2021, keď v obrovskom slalome obsadil ôsme miesto.

Skúsený lyžiar mal smolu, keď sa pre zranenie členka nemohol predstaviť na štarte úspešnej tímovej súťaže v St. Moritzi 2017. Slovensko získalo v zložení Veronika Velez-Zuzulová, Petra Vlhová, Andreas Žampa a Matej Falat striebornú medailu.

Správu o vážnosti zranenia sa dozvedel v rovnaký deň, keď jeho kolegovia úspešne získali pre krajinu prvý cenný kov v ére samostatnosti na lyžiarskom vrcholovom podujatí.

Na posledných majstrovstvách sveta zápasil s ochorením a zapojil sa iba tímovej súťaže. Do druhého kola obrovského slalomu už nenastúpil.

Zreje ako víno

Žampa sa na začiatku kariéry venoval obom technickým disciplínam – slalomu i obrovskému slalomu. Pre pretrvávajúce problémy s chrbtom sa sústredí už iba na disciplínu obrovského slalomu.

Najlepší výsledok zaznamenal pred troma rokmi v talianskom stredisku Santa Caterina, keď sa umiestnil na siedmej priečke. O dva dni neskôr nadviazal na výbornú formu a pripísal si ôsme miesto.

Slovenský reprezentant ukazuje svoju dlhovekosť. V kariére by chcel pokračovať minimálne do zimných olympijských hier v Miláne 2026.

„Verím, že budem lyžovať čo najdlhšie. Vek je iba číslo. Je dôležité, ako sa cítim a aké mám výsledky. Určite chcem ísť na ďalšiu olympiádu a možno ešte ďalej,“ načrtol plány pre Sportnet.

„Zreje ako víno,“ opísal brata najmladší súrodenec Teo.

Snom bratskej trojice je, aby sa spoločne postavili na štart Svetového pohára. Najmladšiemu Teovi chýba jedna prelomová sezóna, aby si vyjazdil potrebné body, ktoré by ho posunuli do najvyššej kategórie.

ĎALŠIE ŠPORTOVÉ OSOBNOSTI:

Andreas Žampa | Petra Vlhová | Veronika Zuzulová

Adam Žampa musel byť prevezený do nemocnice, pri ukážke trati v Jasnej sa zranil.
Matej Hank22.01.20246
Žampa mal viac šťastia ako Vlhová, vrátiť by sa mohol ešte v tejto sezóneOperácia by ho nemala čakať.
Adam Žampa sa zranil počas ukážky trate pre divákov.
20.01.202432
V nemocnici skončil aj Žampa. Verím, že sa na kopce vrátime silnejší, odkázal VlhovejDúfa, že na svah sa vráti ešte v tejto sezóne.
Adam Žampa v stredisku Jasná. rozhovor
Nikola Baďová19.01.202418
Adam Žampa zistil, prečo sa Gutová Behramiová a Shiffrinová rady vracajú na SlovenskoVerí, že Petra Vlhová môže vyhrať v Jasnej oba dni.
Marco Odermatt
18.12.2023
Konkurentom nadelil sekundu. Marco Odermatt pokračuje v suverénnych výkonoch
18.12.2023
ONLINE: Adam a Andreas Žampovci dnes idú obrovský slalom v Alta Badia 2023 (1. kolo).online
18.12.2023
Svetový pohár: Žampovci neprešli do 2. kola obrovského slalomu v Alta BadiiSledovali ste s nami ONLINE prenos z 1. kola obrovského slalomu v stredisku Alta Badia. Predstavia sa aj bratia Žampovci.
18.12.2023
Tréner ŠK Slovan Bratislava Vladimír Weiss st..
18.12.2023
Slovan spozná súpera v play-off. Športový program na dnes (18. december)Pozrite si prehľad športových udalostí v pondelok 18. decembra. Aký je program dňa?
18.12.2023
Marco Odermatt.
17.12.20236
Odermatt je blízko k ďalšiemu triumfu. Žampovci skončili za sebou, ale nepostúpiliDruhé kolo je na programe o 13.30 h.
17.12.20236
17.12.20233
Svetový pohár: Adam ani Andreas Žampovci nepostúpili do druhého kola v Alta BadiiSledovali ste s nami ONLINE prenos z 1. kola obrovského slalomu v stredisku Alta Badia. Predstavili sa aj bratia Žampovci.
17.12.20233
Bratia Žampovci vo Vol d'Isere.
Nikola Baďová09.12.2023
Stačilo i päť sekúnd. Škoda zopár stotín, ktoré mi chýbali na postup, uviedol ŽampaMalý glóbus za disciplínu obhajuje Marco Odermatt.
Adam Žampa.
09.12.20238
Žampovci pocítili náročnosť svahu vo Val d'Isere. Elitu prekvapil jazdec z AndorryPrvé kolo vyhral Švajčiar Marco Odermatt.