Bardejovčania naďalej rokujú s novým sponzorom

Šéfredaktor|19. okt 2020 o 10:00

Prezident klubu Stanislav Soroka si myslí, že za každú cenu siliť dohratie súťaže nemá za súčasného stavu vývoja pandémie žiaden význam

Prezident Partizána Bardejov BŠK  Stanislav Soroka má veľkú rodinu.  Jeho štyria synovia Stano (U15), Samko (U10), Šimon a Matúš (U7) sú hráčmi mládežníckych družstiev Partizána. Dcéra Lenka má podľa jeho slov momentálne futbalovú prestávku. Slovenský futbal neprežíva najšťastnejšie chvíle čo sa samozrejme prejavuje aj v oddieloch. Neľahkú situáciu ešte skomplikovala aj koronakríza.  A  tak  to ani súčasný prezident druholigového klubu nemá jednoduché. Napriek tomu sa nevzdáva a netají sa tým, že jeho cieľom je priviesť bardejovský futbal k oslavám stého výročia jeho vzniku. Tie sa uskutočnia v roku 2022. Opýtali sme sa ho na súčasnú situáciu v bardejovskom futbale, dianie poznačené koronakrízou i jeho pohľad do budúcnosti.

Zrušenie zápasov profesionálnej druhej ligy (ak sa môže hrať najvyššia súťaž) je nezmysel. Vzhľadom na to, že profesionálni futbalisti nemajú nárok na kompenzáciu od štátu, mnohé kluby rozmýšľajú nad ich prepustením tak, aby sa mohli registrovať na Úradoch práce a požiadať o podporu. Aká je situácia v Bardejove?

„V tejto veci si dovolím oponovať. Najvyššia liga má svoju sledovanosť, televízne prenosy, svojich globálnych, nadnárodných sponzorov a z toho plynúce svoje záväzky voči nim. Prerušením prvej ligy by sa celý tento silný, rokmi budovaný reťazec naštrbil. Druhá liga nemá takú úroveň, sledovanosť, televízne prenosy, ani takých silných sponzorov, ktorí by v týchto ťažkých chvíľach vedeli kluby podržať (samozrejme česť výnimkám). Oponovať musím aj v téme kompenzácií poskytovaných štátom voči futbalistom. Štát poskytuje kompenzácie v rámci opatrení, v ktorých sa vedia nájsť aj tí-ktorí futbalisti podľa štatútu, ktorý zastávajú. Či už majú príjem zo závislej činnosti, teda vystupujú čiastočne ako zamestnanci, alebo majú príjem z inej samostatne zárobkovej činnosti, a vystupujú čiastočne ako SZČO. Drvivá väčšina hráčov nášho klubu je zazmluvnených ako SZČO, teda vedia si uplatniť kompenzácie podľa príslušných opatrení poskytovaných ÚPSVaR. To, v akej výške sú nastavené kompenzácie, a či sú dostačujúce, je už druhá vec.“

Pandémia komplikuje život vo všetkých spoločenských oblastiach, šport nevynímajúc. Rozbehli ste rokovanie so zahraničnými sponzormi klubu. Pokračujú aj napriek nepriaznivej situácii? V akom sú štádiu a kedy môžeme očakávať konečný výsledok?

„Bardejovskému futbalu sa postupne rok čo rok uťahujú finančné prostriedky od lokálnych sponzorov. Generálny sponzor Bardenergy v priebehu piatich rokov postupne redukoval sponzoring bardejovského futbalu a to až tak, že tohtoročná úroveň sponzoringu nedosahuje ani jedného percenta výšky z pred piatich rokov. Pre upresnenie, bavíme sa o úbytku sponzoringu v státisícoch ročne! V rámci možnosti sa snažím pomôcť klubu ako sa dá, no z dlhodobého hľadiska je to bez silného sponzora neudržateľné. Moje finančné možnosti v rámci podpory futbalu sú obmedzené, a hlavne neporovnateľné s možnosťami, aké majú mesto, samospráva, štát a kapitálovo silné spoločnosti. Za tejto situácie je logické, že si klub hľadá sponzora. Môžem potvrdiť, že rokovania prebiehajú s potenciálnym novým sponzorom, ale nakoľko nie sú uzavreté, nechcel by som sa v tejto chvíli k tomu bližšie vyjadrovať na základe porekadla: pokiaľ nie je dohodnuté všetko, nie je dohodnuté nič.“

Ak to je možné, mohli by ste futbalovým fanúšikom priblížiť o koho ide?

„V tejto situácii to považujem za príliš predčasné.“

Čo sa týka prístupu zahraničných investorov k futbalovému dianiu existujú na Slovensku dve alernatívy. Zahraničný sponzor vytvorí podmienky a investuje do výchovy našich talentov, tie sa potom snaží umiestníť v zahraničí a ich predajom získať prostriedky na ďalší rozvoj klubu, alebo do klubu posiela na rozohratie vlastných hráčov a tých sa potom snaží predať. Tým sa samozrejme likviduje motivácia pre prácu s vlastnou mládežou. Ktorá alternatíva je pre vás prijateľná?

„ V zásade máte pravdu, no neviem sa ubrániť pocitu, že podsúvate čitateľom iba dve alternatívy, z ktorých je jedna priam až božsky znejúca, a druhá pekelne zlá. Samozrejme, že by som bol najradšej, aby investor investoval do mládeže, a hlavne do našej mládeže, no podmienky si tu nekladieme my, ale sponzor. V celom okrese, ani v kraji a trúfam si povedať, že ani na Slovensku nie je nikto, kto by mal o bardejovský futbal záujem, a aby som bol aj presný, záujem znamená finančne sa spolupodieľať na chode celého futbalového klubu. Sme akciová spoločnosť, niekoľkokrát sme oslovili mesto Bardejov, mestské podniky, lokálne firmy o možnosti bezodplatného prevodu akcií (alebo za 1 € / akcia), no s podmienkou spolupodieľaní sa na financovaní celého klubu. Nikto nechce byť účastný na priamom financovaní klubu. Kto tvrdí opak, klame! My spravujeme celý areál, budovy, ihriská, kúpalisko, areál musí spĺňať všetky technické, bezpečnostné normy, musí mať platné revízie, musí byť poistený, musí platiť vodné, stočné, elektrinu, teplo atď. Preto, ak niekedy niekto vystupuje s tým, že koľko nám mesto Bardejov prispieva na chod futbalového klubu, je to veľmi pomýlené, lebo nám prispieva na chod štadióna. Ak má mesto Bardejov záujem o futbal a mládež, nie je problém nechať mestu celý areál, ale aj celý klub s mládežou a mužmi. Skúste sa prosím dopytovať kompetentných, či má mesto  záujem o bezodplatný prevod akcií na seba, aby mesto Bardejov financovalo celý futbalový klub a vtedy zistíte, aký je reálny záujem o spolupodieľaní sa mesta Bardejov na financovaní klubu ako celku, nie na spolupodieľaní sa financovania údržby a správy areálu."

Zväz pripúšťa aj možnosť dohratia jesennej časti a na základe výsledkov polovice súťaže stanoviť zostupujúcich a postupujúcich. Je táto alternatíva pre vás osobne i pre druholigové kluby prijateľná?

„Nedohratie jesennej časti, ako aj na základe výsledkov polovice súťaže stanoviť zostupujúcich a postupujúcich, nepovažujeme za šťastné riešenie, najmä za súčasného stavu vývoja pandémie. Na druhej strane chápeme druholigové kluby s ambíciou postúpiť do 1. ligy. Veria, že dohratím pár kôl jesennej časti sa ich tabuľkové postavenie môže zlepšiť. Osobne by som preferoval dohratie jesennej časti za prísnych hygienických podmienok pre tabuľkovo prvé 3-4 kluby, ktoré reálne pomýšľajú na postup, aby im ten postup aj bol umožnený. Zostup by som pre zachovanie objektivity a minimalizovanie zdravotných rizík neumožnil.“

Myslíte si, že futbal bez divákov má význam? ako je to s ekonomikou klubu keď sa hrá bez divákov?

„Futbal je kolektívny šport, ktorý sa robí a hrá pre divákov. Je to obdobne ako s kultúrou, hrať divadlo pre nikoho nemá pre hercov väčší zmysel. Z ekonomického hľadiska je to pre finančne slabšie kluby katastrofa, najmä ak od klubu odskočia sponzori či už z dôvodu, že majú svoje prevádzky zatvorené, obmedzené, a tým pádom sa sami dostali do finančnej tiesne, alebo nevidia zmysel v sponzorovaní klubu, ak sa ich reklama a propagácia nedostane k divákom, fanúšikom.“

Čo sa týka ohnísk koronavírusu štadióny medzi potencionálne nebezpečnými miestami nefigurujú. Myslíte si, že by nebolo možné, aby pri dodržaní všetkých opatrení - rúška, dvojmetrové rozostupy i to, aby sa diváci zhromažďovali prí príchode a odchode zo štadiónov, sprísnenie kontroly dodržiavania týchto nariadení - nedali určiť počty divákov podľa veľkosti štadiónov, bolo umožnené hrať pred menším počtom divákov.

„V prvom rade si treba uvedomiť, že 2. liga nie je Liga majstrov. Máme za to, že za každú cenu siliť dohratie súťaže nemá za súčasného stavu vývoja pandémie žiaden význam. Nie sme hygienici, infektológovia, ani virológovia aby nám prináležalo hodnotiť a vyhodnocovať, či štadión a samotný zápas je, alebo nie je, resp. v akej miere je/nie je rizikový. Treba si však uvedomiť, že zápas dvoch mužstiev - 11 vs. 11 - nie je zápas dvoch samostatne homogénnych skupín, ktoré sa v rámci svojich skupín stretávajú iba medzi sebou. Na zápase sú prítomní rozhodcovia, usporiadatelia, SBS, podávači lôpt, delegáti, funkcionári klubov, novinári, kameramani, lekári, bezpečnostní technici atď., a títo ľudia už nie sú z tej istej jednej homogénnej skupiny, preto ukontrolovať prípadné riziko nákazy je výrazne obmedzené. Obdobne finančné zabezpečenie všetkých opatrení a nariadení nedáva žiadnu ekonomickú racionalitu pre dohratie jesennej časti súťažného ročníka.“

Ako vidíte vzhľadom na aktuálnu situáciu budúcnosť mládežníckeho, ženského a mužského futbalu v Bardejove?

„Hodnotiť budúcnosť mládežníckeho, ženského a mužského futbalu v nadväznosti na aktuálnu situáciu vývoja koronavírusu mi neprinálaží. No každému, i nezainteresovanému človeku je jasné, že klubom, ktoré bojovali o holý život a existenciu, koronavírus určite nepomohol. Na druhej strane sa nádejam, že spoločným úsilím v kombinácii s cielenou podporou zo strany mesta Bardejov a štátu, by futbal v našom meste mohol robiť radosť fanúšikom, deťom, mládeži aj naďalej.“

Súvisiaci obsah

Najčítanejšie
Najnovšie
    Nachádzate sa tu: