Martin Pospíšil (vľavo) a kapitán USA Brady Tkachuk počas MS v hokeji 2024.
Martin Pospíšil (vľavo) a kapitán USA Brady Tkachuk počas MS v hokeji 2024. (Autor: TASR/AP)
Miroslav Kováčik|13. máj 2024 o 23:35

Brady Tkachuk sa bitiek v NHL rozhodne nebojí.

OSTRAVA. V 54. minúte sa poľahky prehnal okolo brániaceho Patrika Kocha, natlačil sa pred bránku a puk poslal pomedzi nohy Samuela Hlavaja.

Gólom na 3:4 Brady Tkachuk ešte viac povzbudil rozbehnutých Američanov, ktorým sa napriek manku 1:4 podarilo získať v dueli so Slovenskom aspoň bod.

Celkovo to však nebol zápas amerického kapitána. Za 17 minút strávených na ľade patril síce k najčastejším strelcom na bránku (5), no často bol frustrovaný.

Slovenskí hokejisti, najmä tí z tretej útočnej formácie, sa mu dostali pod kožu, hoci to útočník Ottawy Senators po zápase nechcel priznať.

Všetko to začalo pár sekúnd pred zápasom, úvodné buly sa muselo opakovať. Martin Pospíšil sa dostal do roztržky s centrom Shaneom Pintom a Miloš Kelemen si neodpustil drobnú sekeru práve proti Tkachukovi.

Slováci hrali tvrdo, no zároveň si dávali pozor na to, aby to neprehrali s dôrazom, respektíve sa nenechali vyprovokovať a ponúkli súperovi presilovku.

Najvýraznejšie sa do konfliktu s Tkachukom dostal na konci prvej tretiny Pospíšil, ktorému dokonca Američan v šarvátke prevliekol dres cez hlavu.

Výsledkom boli menšie tresty pre oboch a nie najlepšia nálada Američana.

Ten priznal, že namiesto viacero menších šarvátok, by si to radšej so súperom vybavil ručne stručne, podobne ako v zámorí. Lenže MS nie sú NHL.

"Emócie boli vysoké. Je to ťažké, keďže na tomto turnaji nie sú žiadne bitky. Hrá sa fyzicky, ale je veľmi zlé, že nie sú bitky," povedal pre IIHF.

Tých sa Tkachuk v NHL rozhodne nebojí. Podľa portálu hockeyfights.com ich v predošlej sezóne absolvoval šesť, o dve menej než v sezóne 2022/2023. Celkovo sa vo svojej kariére zapojil už do 34 pästných súbojov.

Naposledy sa pobil v januárovom zápase s Connorom Mackeym a hoci mu rozdal niekoľko úderov, napokon sa hráč New Yorku Rangers udržal dlhšie na nohách.

Ako správne hrať na MS Tkachukovi vysvetlil Juraj Slafkovský.

"Snažili sme sa, aby sme sa nedali vyprovokovať. Každý sa však bude brániť, keď na neho niekto skočí. Vôbec som sa nečudoval, že vypukli nejaké šarvátky.

Hráme hokej na góly a nie na bitky. Američania nechápu, že tu to funguje inak. My sme sa snažili udržať si emócie," povedal útočník Montrealu.

Slováci sa vďaka výhre 5:4 po predĺžení dostali v tabuľke pred USA. Po dni voľna odohrajú svoj štvrtý zápas na šampionáte v stredu o 20.20 h proti Poľsku, USA čaká v rovnakom čase vo štvrtok výber Francúzska.

Šimon Nemec oslavuje gól v zápase Slovensko - USA v skupine B na MS v hokeji 2024.
Šimon Čop13.05.20241
NemecŠimon Nemec bol najvyťažovanejším hráčom v zápase USA - Slovensko.
Juraj Slafkovský v zápase Slovensko - USA v skupine B na MS v hokeji 2024.rozhovor
Boris Vanya13.05.202416
SlafkovskýSnažili sme sa, aby sme sa nedali vyprovokovať, vravel po zápase proti USA Juraj Slafkovský.
Samuel Hlavaj pred zápasom Slovensko - USA v skupine B na MS v hokeji 2024.
Šimon Čop13.05.20242
HlavajSamuel Hlavaj sa stal najlepším hráčom Slovenska pri výhre nad USA.
Brankár Samuel Hlavaj v zápase Slovensko - USA v skupine B na MS v hokeji 2024.
Miloslav Šebela13.05.20242
ExpertiMužom zápasu bol brankár Samuel Hlavaj.
Ondrej Rusnák.analýza
Ondrej Rusnák13.05.2024
RusnákTretí duel hodnotí Ondrej Rusnák.
Miroslav Kováčik13.05.2024
TkachukBrady Tkachuk sa bitiek v NHL rozhodne nebojí.
Slovenskí hokejisti sa tešia po strelenom góle v zápase Slovensko - USA v skupine B na MS v hokeji 2024.
13.05.20242
ZnámkovanieSlovensko vo svojom treťom zápase v skupine B na MS v hokeji 2024 zdolalo USA.
13.05.20242
Radosť slovenských hokejistov v zápase Slovensko - USA v skupine B na MS v hokeji 2024.
13.05.2024
GólySlovenskí reprezentanti hrali svoj tretí zápas na MS v hokeji 2024. Pozrite si všetky góly a zaujímavé momenty.
13.05.2024
Víťazná radosť slovenských hokejostov v predĺžení v zápase základnej B-skupiny USA - Slovensko .
13.05.2024
VideoVideo, zostrih a góly zo zápasu skupiny B Slovensko - USA na MS v hokeji 2024 dnes.
13.05.2024
Samuel Hlavaj, Kevin Hayes a Martin Fehérváry v zápase Slovensko - USA v skupine B na MS v hokeji 2024.
13.05.2024
ŠtatistikyPozrite si rozšírené štatistiky slovenského tímu v zápase skupiny B na MS v hokeji 2024: Slovensko - USA.
13.05.2024
Tomáš Tatar v zápase Slovensko - USA v skupine B na MS v hokeji 2024.
13.05.2024
TabuľkaPozrite si, ako vyzerá aktuálna tabuľka skupiny B na MS v hokeji 2024. Na ktorom mieste je Slovensko po zápase proti USA?
13.05.2024
Momentka z prípravného zápasu na MS v hokeji 2024 Slovensko - USA
13.05.2024
BilanciaPozrite si vzájomnú bilanciu Slovenska a USA pred zápasom v skupine B na MS v hokeji 2024.