Sobota, 4. decembra, 2021Meniny má Barbora, Barbara

Pripraviť mužstvo je alchýmia. Bývalý brankár sa chce posunúť ako tréner

Ďalší diel ankety Futbalnetu.

Ilustračná fotografia: Tímea Bazsó

Aký bol futbalový rok 2020 a čo očakávate od toho ďalšieho?
Futbalnet položil túto otázku hráčom a trénerom z rôznych regiónov i súťaží.

Martin Kuciak, brankár MŠK Považská Bystrica a mládežnícky tréner MŠK Žilina:

Z futbalového hľadiska to pre mňa bol prelomový rok. Ukončil som aktívnu profesionálnu kariéru a otvára sa mi nová futbalová kapitola. Začal som sa venovať trénovaniu, kontinuálne som prešiel z pozície hráča na pozíciu trénera. Úplne som však hráčsku kariéru nezabalil, stále chytám v tretej lige v Považskej Bystrici. 

Z pozície trénera sa mi však poskytol zásadne iný pohľad na futbal. Ako profesionálny hráč človek venuje všetok čas a energiu len sebe, aby bol pripravený na sobotňajší zápas. Teraz ako začínajúci tréner však mám oveľa viac roboty. Musím sa pripraviť na každý tréning. Vnímanie futbalu z pozície trénera tiež diametrálne odlišné, hoci už aj na predchádzajúcich pôsobiskách som veľa komunikoval s trénermi brankárov aj o tréningovom procese. Láka ma však aj post hlavného trénera, byť zodpovedný za mužstvo a celý proces, ako si mužstvo pripraví, poskladá a natrénuje. Je to alchýmia viacerých faktorov, veľmi zaujímavá práca.

V Žiline mám na starosti prípravky U7 a U9, venujem sa aj brankárom v kategórii U11, U12, U13, som asistentom pätnásťročných a v Považskej Bystrici som ešte hrajúci tréner. Počas prázdnin, keď decká nechodili do školy, bol som na ihrisku od rána do večera.

Len škoda, že sa súťaže nevedeli poriadne rozbehnúť. Pritom v Považskej Bystrici som stretol veľmi solídnych ľudí, ktorí chcú posunúť tamojší futbal aspoň do druhej ligy. Na jeseň sme veľa bodov postrácali, ale ovplyvnili to aj časté prestávky. Verím, že keď na jar sa rozbehnú súťaže a budeme môcť riadne trénovať, tak prídu aj patričné výsledky.

V novom roku sa chcem ďalej vzdelávať, chcem sa posunúť ako tréner, postupnými krokmi. No želám všetkým najmä zdravie, lebo teraz je to alfa a omega všetkého.

Martin Kapšo, stopér ŠKF Kremnica:

Špecifický rok. Ako mužstvo ŠKF Kremnica sme sa pripravovali na jarnú časť súťaže, okolnosti to však zariadili inak a ročník bol anulovaný. Napriek tomu sme aj počas vynútenej pauzy trénovali a vytvorili výborný kolektív.

Nová sezóna nám až na zakopnutia na domácom ihrisku vyšla dobre, mužstvo pozdvihol príchod Mikuláša Urgelu na pozíciu trénera. Jesennú časť súťaže sme skončili na čele tabuľky, no máme o zápas viac ako Žarnovica B, preto nejdem dávať žiadne vyjadrenia o ambíciách na postup.

Chceme hrať najmä futbal, ktorý bude pre našich priaznivcov atraktívny, čo sa nám, paradoxne, na domácej pôde tento rok vôbec nedarilo. Naše kolektívne želanie do roku 2021 je, aby sa súťaž vôbec mohla dohrať a dopady spoločenskej krízy boli čo najmenšie.

Hiroyasu Koshi, útočník TJ Družstevník Župčany:

Mrzí ma zranenie z konca sezóny, preto rok 2020 vnímam smolne. Nevzdávam sa však, chcem hrať naďalej na Slovensku. Realita je taká, že mnoho dobrých japonských hráčov odíde do predčasného dôchodku.

Chcem im dať nádej, že dá sa hrať aj vo vyššom veku. Aj v zahraničí. Len treba byť aktívny a nevzdávať sa svojich snov. Ambície sú teda jasné, ukázať, že môžem byť priekopníkom aj vo veku 26 rokov. Dôležité je preto ostať na Slovensku.

Štefan Markulík, tréner FK Spišská Nová Ves:

Uplynulý rok vnímam ako veľmi špecifický, nakoľko niečím podobným si nikto z nás neprešiel. Zimnú prípravu sme začali v úvode roka, no týždeň pred začiatkom jarnej časti sa všetko zastavilo a súťaž bola predčasne ukončená. Do tréningového procesu sme sa vrátili koncom mája a snažili sa čo najlepšie pripraviť na úvod novej sezóny. Nakoniec sme stihli odohrať len jedenásť zápasov.

V klube to bolo tiež veľmi turbulentné obdobie, nakoľko sa zmenilo vedenie a odohrávala sa rekonštrukcia štadióna. Pre šport a futbal bol rok 2020 extrémne ťažký. Zo športového hľadiska asi najviac zarezonovala informácia o neodohratí jarnej časti a anulovaní ročníka.

Zatiaľ nevieme, ako bude vyzerať terajšie prípravné obdobie, keďže situácia je komplikovaná. Máme všetko naplánované, no uvidíme, aké budú prvé mesiace v novom roku. Azda sa to pomaličky zlepší a všetko sa postupne vráti do normálu.Súvisiace články