PARÍŽ. Čínska reprezentantka a úradujúca svetová rekordérka Ťia-jü Jang získala zlatú medailu v chôdzi na 20 km na olympijských hrách v Paríži.
Vo štvrtkových pretekoch prišla do cieľa na Trocadere v druhom najlepšom olympijskom čase 1:25:54 h.
Druhá skončila po neúspešnej stíhacej jazde úradujúca majsterka sveta Maria Perezová zo Španielska so stratou 25 sekúnd a bronz si odniesla Jemima Montagová z Austrálie (+31 s).
Z dvojice Sloveniek skončila lepšie na 34. mieste Mária Katerinka Czaková.
Aj ženské preteky odštartovali s menším oneskorením pre rannú búrku v Paríži.
V pelotóne sa predstavili aj dve slovenské chodkyne Mária Katerinka Czaková a Hana Burzalová, no už v úvode sa zaradili na záver 45-členného štartového poľa a figurovali tam aj po deviatich kilometroch.
Na druhej strane sa od úvodu pokúšalo odtrhnúť viacero pretekárok či skupiniek, no podarilo sa to až Číňanke Ťia-jü Jang, ktorá mala od 4. km mierny náskok.
Za ňou sa vytvorila jedenásťčlenná skupina prenasledovateliek, no nedokázala sťahovať manko.
Držiteľka svetového rekordu z roku 2021 (1:23:49 h) stále zrýchľovala a v polovici trate mala náskok už 33 sekúnd.
Czaková figurovala po 10 km na 40. mieste s mankom 3:41 minúty, Burzalová bola o dve priečky nižšie a o minútu pomalšia.
Ťia-jü Jang pridala na ďalšom kilometri opäť tri sekundy, no prišlo napomínanie od rozhodcov a musela si dávať veľký pozor na techniku.
V skupine prenasledovateliek zostalo už len osem pretekárok. Náskok líderky sa vyšplhal najviac na 44 sekúnd, no na 15. km ju začali mierne sťahovať úradujúca majsterka sveta na tejto vzdialenosti Perezová a ďalšia Číňanka Čen-sia Ma.
Czaková sa medzičasom posunula na 38. a Burzalová na 41. miesto. Perezová išla výborne, odpútala sa od Čen-sia Ma a na Ťia-jü Jang strácala štyri km pred cieľom už len 20 a dve kolá pred koncom dokonca iba 15 sekúnd.
Čen-sia Ma prišla o medailu, keď musela ísť na dve trestné minúty, a na tretie miesto poskočila strieborná z vlaňajších MS Montagová.
Perezovej stíhacia jazda nakoniec neslávila úspech, v závere jej došli sily a tak si pre premiérovú olympijskú medailu a hneď zlatú prišla Ťia-jü Jang.
Na predchádzajúcej olympiáde skončila Číňanka dvanásta.
"Tokio bolo pre mňa veľmi zložité, takže som tvrdo pracovala, aby som sa vrátila a dosiahla v Paríži čo najlepšie výsledky.
Nikdy som o tom nehovorila, ale otcovi, ktorý zomrel v roku 2015, som sľúbila, že vyhrám zlato. Teraz som to konečne dokázala," uviedla nová šampiónka.
Obe slovenské reprezentantky našli v závere ešte sily a posunuli sa vyššie. Czáková obsadila so stratou 8:52 minúty 34. priečku, čo je jej najlepšie umiestnenie na OH.
Po pretekoch však musela ísť do opatery zdravotníkov.
"Teším sa, že som bola na 34. mieste. To je moje najlepšie umiestnenie na OH. Podmienky boli veľmi náročné a trať nebola ideálna, bojovala som na maximum a teším sa, že som prišla do cieľa. Myslím si, že som podala úplné maximum," povedala po pretekoch Czáková.
Burzalová skončila pri olympijskej premiére na 37. pozícii s mankom +10:18 min. "Je to veľa emócií, aj pozitívnych a negatívnych. Dnes to bolo veľmi náročné, ale to sa dalo čakať.
Snažila som sa držať tempo, išli tam nejaké sekundičky dole, ale najrýchlejšie sa mi vydarili asi posledné dve kilometre," uviedla Burzalová pre STVR.O