Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia
Momentka zo zápasu Dukla Banská Bystrica - Slovan Bratislava vo Zvolene. (Autor: skslovan.com)
Michal Šášky|5. máj 2021 o 19:00

Milanič pri možnej derniére doviedol Slovan do finále.

ZVOLEN, BRATISLAVA. Semifinále Slovnaft Cupu podľa papierových predpokladov sľubovalo zaujímavý súboj najlepších tímov prvej a druhej ligy.

Bol to však súboj nešťastných lídrov. Odveta totiž ani jeden tím nezachytila v ideálnom rozpoložení.

Slovan prehral druhýkrát v poslednom období derby s Trnavou, ani raz nedokázal potvrdiť zisk majstrovského titulu. A opäť rieši zmenu trénera.

Dukle sa zase po nečakanej prehre v Bardejove komplikujú postupové nádeje, aktuálne má v II. lige rovnaký počet bodov ako druhý Liptovský Mikuláš.

Banská Bystrica - Slovan Bratislava 1:3 (1:2)

/prvý zápas 0:3, do finále postúpil Slovan/

Góly: 20. Abena (vl.) – 8. Henty, 25. Ožbolt, 89. Lovat

Dukla: Baláž – Lukáčik, Kupčík, Nosko, Migaľa – Snitka (76. Vajda), Richárech (62. Willwéber) – Starší (62. Polievka), Gonda, Frimmel (62. Kvocera) – Vujoševič (46. Jackuliak)

Slovan: Šulla – Medveděv, Abena (46. Laczkó), Bajrič, Pauschek – Daniel (70. Ratao), Rabiu (61. Habodasz), Nono, Weiss (61. Lovat) – Henty, Ožbolt (76. Strelec)

/Zostavy a štatistiky zo zápasu nájdete na tomto odkaze >>>/

Milanič postavil hviezdy, Varga lavičku

Banská Bystrica nemala v odvete ľahkú úlohu. Na Tehelnom poli prehrala v prvom zápase 0:3 a domácu odvetu pre rekonštrukciu vlastného štadióna hrala v exile vo Zvolene.

Súboj so Slovanom však vyzeral byť rozhodnutý už pred zápasom. Zatiaľ, čo tréner Slovana postavil ťahúňov ako Weissa, Nona a ďalších, banskobystrický kouč nechal najväčšie hviezdy odpočívať na lavičke.

V bráne sa predstavil tínedžer Baláž, najskúsenejší Polievka nastúpil v závere iba na necelú polhodinu.

Aj keď slovanisti dopriali súperovi priveľa priestoru, 19-ročný Gonda odmietol gól v 4. minúte a Starší onedlho zamieril len do náručia brankára Šullu.

Slovan naopak z prvej strely otvoril skóre, keď sa presadil Henty. Aj keď si v 20. minúte Abena smolne tečoval loptu do vlastnej brány, o päť minút neskôr po druhej asistencii Daniela strelil víťazný gól Ožbolt. Na konečných 3:1 upravil v závere navrátilec Lovat.

"Snažili sme sa hrať futbal, nič iné nám nezostávalo. Slovan bol ale lepší a blahoželám mu k postupu do finále. Tieto zápasy nám dali oveľa viac, než niektoré iné.

Aj keď nemôžeme byť spokojní s výsledkami, beriem to pozitívne. Dali sme šancu aj hráčom, ktorí veľa nehrali, aby sa konfrontovali s najlepším tímom na Slovensku," poznamenal v rozhovore pre RTVS tréner Dukly Stanislav Varga.

Slovan proti fortunaligistovi až vo finále

Dukla má za sebou spanilú jazdu. V prvom zápase proti Tatranu Pliešovce vyhrala najvyšším rozdielom v tejto pohárovej sezóne (11:0).

Následne vyradila aj Slovenské Ďarmoty, druholigového súpera z Komárna zdolala po penaltách a vo štvrťfinále zaskočila favorita z Dunajskej Stredy.

"Podarilo sa nám postúpiť do semifinále pohára, čo tu dlho nebolo, veď Dukla hrala aj tretiu ligu. Hrať proti Slovanu je pre nás sviatkom, no teraz sa musíme dať dokopy a zdvihnúť hlavy. Verím, že to dotiahneme tam, kde všetci chceme byť," naznačil Varga smerom k dôležitému víkendovému súboju druhej ligy v Komárne.

Slovan mal, naopak, možno najľahšiu cestu do finále za posledné obdobie. Vyradil Belušu, Kvašov a troch druholigistov - Liptovský Mikuláš, Petržalku a Banskú Bystricu.

Prvýkrát sa s tímom zo svojej súťaže stretne až vo finále - doma proti Žiline.

Bola to Milaničova derniéra?

V Slovane po dvoch ligových prehrách s Trnavou, v ktorých mohli potvrdiť zisk majstrovského titulu, opäť riešia personálne záležitosti.

Tréner Darko Milanič, ktorý prišiel do tímu len v septembri, má už zbalené kufre. Podľa niektorých správ už v semifinále s Banskou Bystricou nemusel viesť mužstvo.

Podľa informácií Sportnet.sk už potenciálny nový tréner Vladimír Weiss starší rokoval s klubom o zložení realizačného tímu.

Koniec Milaniča je teda otázkou času. Ak by bol stredajší zápas jeho posledným, rozlúčil by sa postupom so Slovanom do finále.

"Počuli ste všetko. V tomto momente a v tomto zápase som však ešte bol trénerom Slovana Bratislava," v krátkosti reagoval Milanič v televíznom rozhovore.

Milanič z pohľadu základnej zostavy nenechal nič na náhodu. V druhom polčase však dal šancu aj mladým odchovancom z akadémie.

Celý druhý polčas odohral stopér Adam Laczkó, v priebehu polčasu nastúpili aj Samuel Habodasz či už medzičasom ostrieľaný Dávid Strelec.

Zápas rozdielnych polčasov

Bol to zápas dvoch rozdielnych polčasov. Po druhom góle Slovana sa iba dohrával, po prestávke vo veľmi ťažkých podmienkach.

Vo Zvolene sa totiž s úvodným hvizdom druhého dejstva strhla veľká búrka. Hromy a silný vietor často prehlušili televíznych komentátorov, hustý dážď postupne vyhnal z tribún a z okolia štadióna takmer všetkých, ktorí tam byť nemuseli.

"Zápasové súpisky pre novinárov už lietajú po trávniku," smial sa komentátor RTVS Peter Zagiba. Ten musel pred dažďom zachraňovať televíznu techniku.

Televízni diváci si niekedy museli dianie v zápase domýšľať. Hlavnú kameru totiž zapršalo a takmer cez ňu nebolo vidieť.

Pohľad hlavnej kamery RTVS na zápase Dukla Banská Bystrica - Slovan Bratislava. (Autor: RTVS)

V prvých minútach priniesla zmena počasia zaujímavé situácie. Pauschek si po malej domov takmer strelil vlastný gól, keď brankár Šulla podbehol loptu, pri následnej akcii Banskobystričanov spadol na zadok aj rozhodca Bálint Kišš. Skóre sa však už nezmenilo.

Hráči si zvykali na ťažký terén. Zápas sa napokon dohral a prerušil sa len raz, keď si brankár Slovana Šulla išiel obliecť termooblečenie. Domáci futbalisti ho nezahriali.

"Nebol to dnes ľahký zápas. Samozrejme, chlapci ukázali dobrú reakciu po posledných udalostiach. Som rád, že sme dokázali aj pošetriť trochu energie na Dunajskú Stredu. V nedeľu ju budeme potrebovať," poznamenal pre RTVS Milanič.

Michal Šášky zbieral novinárske skúsenosti na oficiálnom portáli slovenského ligového futbalu, viac ako tri roky bol redaktorom špecializovaných portálov Profutbal.sk a Hokej.sk.