Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Rus Musuľbes získal pre Slovensko bronz!

Sportnet|Publikované 21. aug 2008 o 22:00

Slovenský reprezentant v zápasení voľným štýlom David Musuľbes, rodený Osetínec, zvíťazil v kategórii do 120 kg na OH v Pekingu v súboji o 3. miesto

nad Disneym Rodriguezom z Kuby (periódy 4:0 a 4:2) a vybojoval pre výpravu SR piatu medailu v čínskej metropole, premiérovú bronzovú (bilancia 3 - 1 - 1). Celkovo ide o 19. cenný kov z letných OH v ére samostatnosti SR, piaty s bronzovým leskom (bilancia 7 - 7 - 5). Dovedna je to spolu so striebrom snoubordistu Radoslava Žideka na ZOH 2006 v Turíne jubilejná 20. slovenská olympijská medaila od roku 1993.

PEKING. Tridsaťšesťročný rodák z ruského Vladikavkazu podľahol v semifinále Uzbekovi Arturovi Tajmazovovi 0:2 vo dvoch periódach a prišiel o svoj zlatý sen. V zápase o bronz sa však olympijský víťaz zo Sydney 2000, vtedy ešte v ruských farbách, dokázal správne namotivovať a v súboji s o 14 rokov mladším Rodriguezom uplatnil najmä svoje skúsenosti.

Chcel zlato

V prvej perióde bol Slovák jednoznačne aktívnejší a vyhral ju 4:0. V druhej časti Musuľbes po dvoch vydarených útokoch Kubánca prehrával 0:2, no dokázal vyrovnať na 2:2. Doslova v posledných sekundách dvojminútovej periódy mu potom vyšiel hmat na súperovu nohu, pripísal si na svoje konto dva body a zápas ukončil vo svoj prospech. Vzápätí vypukla medzi slovenskými fanúšikmi nefalšovaná radosť a na tvári Davida sa objavil jemný úsmev. Napriek zisku bronzovej medaily však v posúťažnom rozhovore neskrýval svoje sklamanie. "Veľmi som chcel vybojovať zlatú medailu, Tajmazov v semifinále však bol lepší. Mal som lepšie zápasiť od prvej minúty. Tajmazov bol silnejší, fyzickejší. Tak, ako on získal bod, rovnako som mohol aj ja. Teraz bojujem za Slovensko, chcel som pre túto krajinu vybojovať zlato. Boh mi však doprial iba bronz. Na druhej strane sláva mu, že som živý, zdravý a mám rodinu," netajil svoje náboženské cítenie úradujúci majster Slovenska i Európy, ktorý dostane za svoj úspech pod piatimi kruhmi od Slovenského olympijského výboru (SOV) finančnú prémiu vo výške 400 000 Sk (13 278 €).

Piaty zápasník s medailou

V 1. kole mal Musuľbes voľno, v druhom zdolal Nigérijčana Wilsona Seiwariho hladko vo dvoch periódach, ktoré sa skončili výsledkami 3:0 a 6:0. Vo štvrťfinále si potom poradil s Maďarom Ottóom Aubélim opäť vo dvoch periódach 2:1 a 2:0, no v rozhodujúcom dueli medzi poslednými dvoma víťazmi najťažšej hmotnostnej kategórie na OH (Tajmazov dominoval v Aténach 2004) bol pasívnejší a dvakrát sa svojím súperom nechal vytlačiť do zóny pasivity. Dvojnásobný majster sveta a päťnásobný európsky šampión Musuľbes pod piatimi kruhmi v Pekingu zápasil po osemročnej pauze, keďže pred štyrmi rokmi ho Rusi do Atén nenominovali. David Musuľbes získal pre slovenské zápasenie prvú medailu na OH v ére samostatnosti. V drese Československa sa z cenného kovu pod piatimi kruhmi radovalo v minulosti ďalších päť reprezentantov v zápasení - Jozef Herda (striebro) a bronzové kvarteto Mikuláš Athanasov, Dan Karabin, Jozef Lohyňa a Július Strnisko.

Takmer prišiel o bronz

Davida Musuľbesa postihli menšie problémy pri ceste z olympijskej dediny v Pekingu do haly Poľnohospodárskej univerzity na súboj o bronzovú medailu s Kubáncom Disneyom Rodriguezom. Auto z olympijskej dediny síce malo smerovať do haly, napokon sa však slovenský minitím objavil na cyklistickom velodróme. "Ešte o 16.55 h sme boli asi 7 km od haly, k nej sme prišli okolo 17.10 h. Z dediny nás zobral jeden z vodičov a odviezol nás k cyklistom. Tvrdil, že vie, kam má ísť, aj keď sme mu konečnú zastávku ukazovali aj na mape. Išiel však napokon niekde inde," prezradil reprezentačný tréner Radion Kertanti.

Trúfa si i na Londýn

Zápasenie sa tak stalo po plávaní, vodnom slalome, rýchlostnej kanoistike, streľbe a džude ďalším slovenským športom s medailou z olympijských hier. "Dúfal som, že ziskom zlata by som mohol ukončiť kariéru. Teraz ešte budem asi musieť pokračovať až do Londýna. Chcel by som, aby si ma všetci pamätali ako víťaza. Ako to však dopadne, je ešte veľmi skoro hovoriť," povedal tesne po odchode zo žinenky haly Pekinskej poľnohospodárskej univerzity David Musuľbes. Jeho osobný tréner Kazbek Dedegkajev bol vo vyjadreniach o budúcnosti svojho zverenca opatrnejší. "Neviem, či bude zápasiť do olympijských hier v Londýne. Je to ešte veľmi dlhá doba. Na budúci rok sú majstrovstvá sveta a ešte jednu sezónu by mal určite pokračovať. Čo bude ďalej, uvidíme. Jeho organizmus je však ešte dosť mladý," uviedol Dedegkajev na margo 36-ročného dvojnásobného majstra sveta a päťnásobného kontinentálneho šampióna. V čase londýnskych hier bude mať Musuľbes okrúhlych 40.

Vďačný za možnosť reprezentovať

"Páči sa mi atmosféra, ktorá vládne na Slovensku. Slováci sú veľmi príjemný národ, sú oveľa viac pohostinnejší ako Francúzi, Nemci či iní Európania. Prvýkrát som bol na Slovensku v roku 1997 a už vtedy sa mi tam veľmi páčilo. Som vďačný za to, že som dostal možnosť reprezentovať túto krajinu," konštatoval Musuľbes.

Bronzovú medailu chce venovať svojim trénerom, najmä Kazbekovi Dedegkajevovi, s ktorým spolupracuje už veľmi dlhú dobu. Musuľbes sa svojím koučom poďakoval za všetko, čo preňho urobili. "Tešme sa z toho, čo dosiahol, a buďme vďační aj za bronz. Tajmazov bol veľmi silný súper, je jedným z najlepších borcov na svete. Za Davidove dnešné výkony mu dávam trojku. Prišli sme sem za prvým miestom, ale nepodarilo sa. Radujem sa aj z Tajmazovho úspechu, veď je to náš človek z Osetínska. Priateľstvo Davida so Slovenskom prinieslo úspech tejto krajine i nám a pomôže aj mladým slovenským zápasníkom," poznamenal Kazbek Dedegkajev.

Prvé kroky Davida Musuľbesa povedú po olympijských hrách za jeho mamou do Vladikavkazu. Člen Dunajplavby Bratislava jej chce vynahradiť chvíle bez syna. "Veľmi v poslednom čase trpela, teraz by som chcel s ňou pobudnúť istý čas. V októbri by sa potom presunula do Moskvy," dodal Musuľbes.

* * *

DAVID MUSUĽBES

Dátum a miesto narodenia: 28. mája 1972, Vladikavkaz

Rodinný stav: ženatý

Doterajšie úspechy: zlatá medaila z OH v Sydney (2000), bronzová medaila z OH v Pekingu (2008), dvojnásobný majster sveta (2001, 2002), dvojnásobný bronzový medailista na MS (1994, 1997), päťnásobný majster Európy (1995, 1997, 2001, 2002, 2008), strieborný medailista na ME (2000), dvojnásobný bronzový medailista na ME (1996, 1998), päťnásobný majster Ruska, najlepší voľnoštýliar na svete (2001), majster Slovenska (2008)

Zaujímavosti: slovenské občianstvo získal tesne pred septembrovými MS 2007 v Baku, no po hrozbách zo strany Ruskej zápasníckej federácie o možných sankciách či dokonca väzení na svetovom šampionáte napokon neštartoval. Všetko si to napokon vynahradil v apríli 2008 v Tampere, kde najskôr skončil strieborný, no po pozitívnom dopingovom náleze jeho finálového súpera Gruzínca Davida Modzmanašviliho napokon získal zlatú medailu.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.