Americký plavec Bobby Finke.
Americký plavec Bobby Finke. (Autor: TASR/AP)
TASR|4. aug 2024 o 19:10 (aktualizované 4. aug 2024 o 21:06)

Druhú zlatú medailu na OH v Paríži získala švédska plavkyňa Sarah Sjöströmová.

PARÍŽ. Americký plavec Bobby Finke vytvoril na OH v Paríži nový svetový rekord vo finále na 1500 m voľný spôsob.

Časom 14:30,67 min vylepšil 12 rokov starý najlepší svetový čas Číňana Sun Janga o 35 stotín a obhájil zlato z Tokia.

Svetový rekord zaplávali aj Finkeho krajanky v štafete 4x100 m polohové preteky (3:49,63 min).

Naopak, historickú prehru zaznamenala mužská štafeta USA, ktorá nedokázala zvíťaziť prvýkrát v histórii, ak na olympiáde štartovala. Americké kvarteto nestačilo na zlatých Číňanov.

Finke získal v záverečnom dni prvé zlato pre USA z mužských disciplín jednotlivcov.

Američanom sa podarilo získať najcennejší kov v individuálnych plaveckých súťažiach na všetkých OH od roku 1900 s výnimkou hier v roku 1980, ktoré sa konali v Moskve a USA ich bojkotovali.

Finke od úvodu držal tempo s rekordom Janga, ktorý napokon pokoril.

"Tréneri mi povedali, aby som jednoducho vyrazil dopredu skôr a nakoniec to celkom dobre fungovalo," povedal 24-ročný Američan, ktorý získal pod piatimi kruhmi tretí najcennejší kov.

Ihneď po Finkeho úspechu prišlo na 4x100 m polohové preteky sklamanie v podaní mužskej štafety USA.

Zámorské kvarteto plavcov utrpelo historickú prvú prehru na olympiáde. Víťazní Číňania sa mohli oprieť na záverečnom úseku o výborný výkon Čan-le Pchana.

Američania nepoznali premožiteľa od hier v Ríme v roku 1960. Pódium doplnili domáci Francúzi a po štyroch zlatých medailách pridal bronz do zbierky Leon Marchand.

Náladu vylepšila Američanom v rovnakej disciplíne ženská štafeta, ktorá na záver programu zaznamenala nový svetový rekord 3:49,63 min.

Iba desať stotín od vyrovnania vlastného najlepšieho času histórie delilo Sarah Sjöströmovú zo Švédska vo finále na 50 m voľný spôsob.

Švédka triumfovala v čase 23,71 sekundy s náskokom 26 stotín pred Austrálčankou Meg Harrisovou.

Sjöströmová pridala v Paríži druhé zlato, zvíťaziť dokázala aj v pretekoch 100 m v.sp. Na päťdesiatke vylepšila svoje umiestnenie z Tokia, v ktorom brala striebro.

Plávanie na OH 2024

Muži:

1500 m v.sp.: 1. Bobby Finke (USA) 14:30,67 min - svetový rekord, 2. Gregorio Paltrinieri (Tal.) +3,88 s, 3. Daniel Wiffen (Ír.) +8,96, 4. David Betlehem (Maď.) +10,24, 5. Kuzey Tuncelli (Turec.) +10,55, 6. Ahmed Jaouadi (Tun.) 12,68, 7. David Aubry +13,99, 8. Damien Joly (obaja Fr.) +21,94

4x100 m polohové preteky: 1. Čína (Sü Ťia-jü, Čchin Chaj-jang, Sun Ťia-ťün, Čan-le Pchan) 3:27,46 min, 2. USA (Ryan Murphy, Nic Fink, Caeleb Dressel, Hunter Armstrong) +0,55 s, 3. Francúzsko (Yohann Ndoye-Brouard, Leon Marchand, Maxime Grousset, Florent Manadou) +0,92, 4. Veľká Británia +2,14, 5. Kanada +3,81, 6. Austrália +4,40, 7. Nemecko +5,00, 8. Holandsko +5,06

Ženy:

50 m v.sp.: 1. Sarah Sjöströmová (Švéd.) 23,71 s, 2. Meg Harrisová (Austr.) +0,26 s, 3. Čang Jü-fej (Čína) +0,49, 4. Gretchen Walshová (USA) +0,50, 5. Katarzyna Wasicková (Poľ.) +0,62, 6. Neza Klančarová (Slovin.) +0,64, 7. Wu Čching-feng (Čína) +0,66, 8. Shayna Jacková (Austr.) +0,68

4x100 m polohové preteky: 1. USA (Regan Smithová, Lilly Kingová, Gretchen Walshová, Torri Huskeová) 3:49,63 - svetový rekord, 2. Austrália (Kaylee McKeownová, Jenna Strauchová, Emma McKeonová, Mollie O´Callaghanová) +3,48 sekundy, 3. Čína (Wan Le-tchien, Tchang Čchien-tching, Čang Jü-fej, Jang Ťün-süan) +3,60, 4. Kanada +4,28, 5. Japonsko +6,54, 6. Francúzsko +6,66, 7. Švédsko +7,29, 8. Holandsko +9,89

Sara Erraniová a Jasmine Paoliniová vo finále OH v Paríži.
dnes 19:371
Paoliniovú vypadnutie so Schmiedlovou mrzieť nemusí, vo štvorhre oslavuje zisk zlataVo finálovom súboji zdolal taliansky pár ruské tenistky Šnajderovú a Andrejevovú.
dnes 19:371
Claire Michelová dostáva pomoc od nórskej triatlonistky Lotte Millerov po triatlone žien na OH 2020 / 2021 v Tokiu.
dnes 20:27
Belgickí triatlonisti sa odhlásili zo štafety, dôvodom je choroba. Špekuluje sa nad ochorením z vodyOchorieť mala podľa belgického olympijského výboru bronzová medailistka z ME 2018.
dnes 20:27
dnes 19:10
V olympijskom bazéne padli dva svetové rekordy, oba prekonali AmeričaniaDruhú zlatú medailu na OH v Paríži získala švédska plavkyňa Sarah Sjöströmová.
dnes 19:10
Jakub Grigar v jazde kajak krosu počas olympijských hier v Paríži.
Nikola Baďovádnes 15:40
Grigar postupuje v kajak krose ďalej. Náplasť za sklamanie v klasickom slalome, hovoríSlovenský kajakár absolvoval za posledných šesť dní sedem súťažných jázd.
Zľava Monica Doria Villarublová z Andory, Haruka Okazakiová z Japonska, Slovenka Eliška Mintálová a Li Š'-tching z Číny.
Nikola Baďovádnes 16:58
Mintálová v závere prehrala silový súboj o postup do štvrťfinále kajak krosuPoslednú bránu neprešla správne.
Peter Sagan štartuje preteky s hromadným štartom na OH 2024.
dnes 11:02
Dopredu o tom nevedel, zistil to na poslednú chvíľu. Sagan odštartoval mužské preteky Trojnásobný majster sveta zavítal po pretekoch aj do slovenského domu.
dnes 11:02
Kaylia Nemourová po zisku zlata na OH 2024 v Paríži.
dnes 18:26
Rodáčka z Francúzska získala v gymnastike prvé víťazstvo Afriky, druhé zlato pre FilipíncaYulo je len druhým Filipíncom, ktorý získal zlato na letnej olympiáde.
dnes 18:26
Zlatý medailista Kim Woo-jin.
dnes 17:55
Lukostreleckí Messi a Ronaldo sa stretli vo finále, o víťazovi rozhodli tri milimetre Tridsaťdvaročný Kim Woo-jin sa stal najúspešnejším lukostrelcom v olympijskej histórii.
dnes 17:55
Nora Jenčušová (uprostred) počas  pretekov žien s hromadným štartom na OH v Paríži.
dnes 18:172
Zlatú medailu si vybojovala prekvapivá víťazka, Jenčušová sa zviditeľnila v sólo únikuSlovenská cyklistka sa však do boja o medaily nezapojila.
dnes 18:172
Maďarský plavec Kristóf Milák po víťazstve vo finále na 100 m motýlik na OH 2024.
Titanilla Bőddnes 08:0031
Nedáva najavo emócie, ignoruje médiá. Maďarský ufón získal v Paríži zlatoPlavec Kristóf Milák vyhral na 100 metrov motýlik.
Danka Barteková. online
dnes 13:506
Skeet na OH 2024: Barteková ani Hocková medailu vo finále nevybojovaliSledovali ste online prenos z finále skeetu žien na OH 2024. Predstavili sa v ňom aj slovenské reprezentantky Danka Barteková a Vanesa Hocková.
dnes 13:506
Čchin-wen Čeng
dnes 09:212
Údery nerozhodujú, ale trpezlivosť a mentálna sila, vraví olympijská šampiónkaV tenise bola v detských časoch jej veľká inšpirácia krajanka Na Li.
dnes 09:212
Julien Alfredová.
dnes 11:322
Doteraz bol najlepší výsledok 6. miesto. Alfredová vybojovala pre karibskú krajinu prvú medailuZlatú medailu získala aj Thea LaFondová z Dominiky.
dnes 11:322
Cristina Bucsaová a Sara Sorribesová Tormová.
dnes 14:16
Česko ďalšiu medailu zo štvorhry nezískalo. V súboji o bronz jasne podľahlo ŠpanielskuŠpanielky už v úvode potvrdili papierové predpoklady a v prvom geme získali brejk.
dnes 14:16
Jakub Grigar.online
dnes 12:30
Kajak kros na OH 2024: Grigar obsadil v osemfinálovej jazde druhé miesto a postúpilSledovali ste online prenos z kajak krosu na OH 2024. Predstavil sa aj Jakub Grigar.
dnes 12:30
Danka Barteková.
dnes 12:428
Slovensko bude mať dvojnásobné zastúpenie vo finále. Po dráme postúpila aj BartekováFinále pokračuje v nedeľu poobede.
dnes 12:428
Novak Djokovič. online
dnes 11:0017
Tenis na OH 2024: Djokovič zdolal vo finále Alcaraza a oslavuje zlatú medailuSledovali ste s nami online prenos z finále tenisovej dvojhry mužov na OH 2024: Novak Djokovič - Carlos Alcaraz.