V chôdzi bojovali o zlato Japonci, Úradník skončil v tretej desiatke

Tošikazu Jamaniši získal zlato v chôdzi na 20 km na MS 2022.
Tošikazu Jamaniši získal zlato v chôdzi na 20 km na MS 2022. (Autor: TASR/AP)
TASR|16. júl 2022 o 07:27 (aktualizované 16. júl 2022 o 12:14)

V akcii bol aj ďalší slovenský chodec Dominik Černý.

MS v atletike 2022

Chôdza mužov na 20 km:

1.

Tošikazu Jamaniši

Japonsko

1:19:07 h

2.

Koki Ikeda

Japonsko

+ 7 s

3.

Perseus Karlström

Švédsko 

+ 11 s

4.

Samuel Kireri Gathimba

Keňa

+ 18 s

5.

Brian Daniel Pintado

Ekvádor

+ 27 s

6.

Caio Bonfim

Brazília

+ 44 s

26.

Miroslav Uradník

Slovensko

+ 6:33 min

37.

Dominik Černý

Slovensko

+ 10:34 min

EUGENE. Japonský chodec Tošikazu Jamaniši obhájil na atletických MS v Eugene zlato na trati 20 km. Zvíťazil v čase 1:19:07 h o sedem sekúnd pred krajanom Kokim Ikedom a o jedenásť pred Švédom Perseusom Karlströmom.

Z dvojice Slovákov v štartovom poli sa lepšie umiestnil Miroslav Úradník. Preteky dokončil na 26. mieste v čase 1:25:40 h.

"Do pretekov som išiel s pokorou. S tým, že som nepatril k favoritom, tak som začal zo zadných priečok. Snažil som sa dodržiavať tempo 4:15 na kilometer a to sa mi 15 kilometrov darilo. Následne som len mierne spomalil.

Vzduch bol fajn, nebolo žiadne dusno. Takže sa dalo pekne nadýchnuť. Ale telo sa samozrejme prehrievalo a to som cítil. Bez dôkladného chladenia by to nešlo.

Využili sme všetko to, čo sme mali nachystané, a to bol absolútny základ," povedal Úradník na oficiálnej stránke Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Dominik Černý obsadil 37. pozíciu výkonom 1:29:41 h:

"S výkonom a konečným umiestnením som spokojný. Keďže to nie je moja hlavná disciplína, je to fajn. No ten čas bol slabší. Takmer hodina a 30 minút. Tu mám určite na viac. No je to môj prvý šampionátový štart toto leto.

Teraz je dôležité zregenerovať a pripraviť sa na 35 km. Taktika bola zvolená dobre, pretože ak by som začal rýchlejšie, zrejme by to dopadlo oveľa horšie."

Jamaniši pretekal od úvodu aktívne, neustále nastupoval a menil tempo. Štyri kilometre pred cieľom s ním vo vedúcej skupine zostali už iba traja súperi, tri kilometre pred páskou iba jeho krajan Ikeda.

Rozhodujúci nástup si nechal 1000 m pred cieľom. Majster sveta z Dauhy si tak napravil chuť po miernom neúspechu na domácej olympiáde, keď skončil tretí.

Ikeda si po druhom mieste z OH pripísal druhé striebro z významného podujatia. Karlström má v zbierke druhý bronz, keď tretí bol aj pred tromi rokmi v Dauhe.

Smoliarom sa stal Keňan Samuel Kireri Gathimba, ktorý skončil pod pódiom štvrtý o sedem sekúnd a nezabezpečil pre tradičnú atletickú veľmoc prvú medailu v histórii v chôdzi.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Atletika»V chôdzi bojovali o zlato Japonci, Úradník skončil v tretej desiatke