KOŠICE. Cieľom tohto projektu je zvýšiť atraktivitu nepopulárnej zimnej prípravy. Zároveň ide o snahu dodať zápasom počas dlhého mimosúťažného obdobia, ktorým si amatérsky futbal v zime prechádza, väčšiu prestíž.
Krajská futbalová liga (KFL), organizovaná Košickým samosprávnym krajom v spolupráci s Východoslovenským futbalovým zväzom, odštartuje čoskoro svoj ďalší ročník.
Medzi klubmi ide o vítanú iniciatívu, potvrdzuje to aj počet účastníkov. Tohto roku sa do KFL prihlásilo takmer sto klubov, hrať sa bude znova v dvoch vetvách.
Päť dejísk, osem skupín
Celkovo 45 klubov z regionálnych súťaží VsFZ (IV. – VI. liga) je rozdelených do ôsmich skupín.
Zápasy dvoch skupín budú hostiť ihriská s umelou trávou v Moldave nad Bodvou, Košiciach (Janigová ul.) a Michalovciach. Dejiskom jednej skupiny budú umelé hracie plochy v Spišskej Novej Vsi a Trebišove.
Práve trebišovská skupina, ktorá má sedem účastníkov, odštartuje ako prvá – 15. januára. O týždeň neskôr sú na programe úvodné stretnutia v Michalovciach a Spišskej Novej Vsi.
Práve v metropole Spiša sa v sobotu 21. januára (o 15.00 hod) uskutoční pred začiatkom úvodného stretnutia skupiny Gelnica – Rudňany slávnostné otvorenie Krajskej futbalovej ligy 2023.
Počas záverečného januárového víkendu odštartujú otváracími stretnutiami aj skupiny v Košiciach a Moldave nad Bodvou.
Hrá sa o pohár a odmeny
Po zavŕšení skupinových bojov bude súťaž pokračovať vyraďovacou fázou. Štvrťfinále je na programe 5. marca, semifinále 12. marca a finále 19. marca v Michalovciach.
Finálový duel je naplánovaný na posledný víkend pred štartom jarnej časti najvyššej regionálnej súťaže na východe Slovenska.
Z účastníkov Majstrovstiev regiónu – IV. liga Východ bude v KFL 2023 štartovať sedem tímov – líder z Čane, Medzev, obhajca prvenstva Kalša, Pavlovce nad Uhom, Rudňany, Sobrance-Sobranecko a Sokoľany.
Víťaz KFL získa Pohár predsedu KSK a finančnú prémiu 3-tisíc eur na zakúpenie športového vybavenia, zdolaný finalista si prilepší o tisíc eur. Každý prihlásený klub sa môže tešiť na tri tréningové lopty.
Víťaz sa posunul vyššie
Krajská futbalová liga predstavuje spestrenie zimnej prípravy aj pre kluby z oblastných súťaží. V tejto vetve súťaže figuruje 53 účastníkov. Tu sa bude hrať od začiatku play off formátom.
V predkole (10. – 12. február) je naplánovaných 21 zápasov. Víťazi týchto stretnutí následne vytvoria, spolu s nasadenými mužstvami, hlavný pavúk a pokračovať sa bude osemfinálovým kolom.
Stretnutia sa budú odohrávať na rovnakých ihriskách ako v regionálnej vetve - Michalovce, Trebišov, Košice, Moldava nad Bodvou, Spišská Nová Ves.
Finále je na programe taktiež 19. marca v Michalovciach, rovnaké sú aj odmeny.
V uplynulom ročníku sa z prvenstva tešili futbalisti Trhovištia, ktorí už budú tentoraz, ako účastník VI. ligy Zemplínskej, štartovať v regionálnej vetve súťaže.
„Verím, že budeme svedkami bezproblémového diania, nikto sa nezraní a pre jednotlivé kluby pôjde o vhodnú formu prípravy pred jarnou časťou súťaží,“ skonštatoval sekretár VsFZ Marcel Eperješi.
Organizátori si želajú aj to, aby tohto roku už neboli potrebné žiadne odklady a všetky stretnutia sa odohrali v stanovených termínoch.
V predchádzajúcich rokoch komplikovala v zime situáciu zhoršená pandemická situácia, uplynulý ročník sa dohrával v lete.
KFL 2023 – regionálna vetva
Umelá tráva Spišská Nová Ves
(6 tímov): Gelnica, Kluknava, Olcnava, Harichovce, Teplička, Rudňany
UT Moldava nad Bodvou
Skupina 1 (5): Rožňava, Krásnohorské Podhradie, Medzev, Sokoľany, Poproč
Skupina 2 (5): Perín, Seňa, Čečejovce, Malá Ida, Valaliky
UT Košice, Janigová
Skupina 1 (5): Lokomotíva Košice, Geča, Kalša, Čaňa, Malý Horeš
Skupina 2 (5): Kokšov-Bakša, Košická Nová Ves, Sokoľ, Ťahanovce, Kuzmice
UT Trebišov
(7): Borša, Veľaty, Čierna nad Tisou, Čičarovce, Budkovce, Úpor, Trhovište
UT Michalovce
Skupina 1 (6): Nacina Ves, Kráľovský Chlmec, Petrovce nad Laborcom, Pavlovce nad Uhom, Vojčice, Veľké Kapušany
Skupina 2 (6): Sobrance-Sobranecko, Zalužice, Strážske, Topoľany, Lastomír, Vinné