Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Žitnému vo Fínsku zachutila lososová polievka

R. Žitný (vľavo) si roky strávené vo Fínsku pochvaľuje. (Autor: Facebook Roman Žitný)
Patrik Fotta, Judita Čermáková|Publikované 11. máj 2018 o 14:14

Najnovšia posila HC Košice sa za štyri roky naučila hovoriť plynule po fínsky.

Oceliari začali letnú prípravu na suchu: fotogaléria

11.5.2018

KOŠICE. Hokejisti HC Košice začali v priestoroch Steel Arény s letnou prípravou na suchu.

Z najnovších posíl oceliarov sa do tréningového procesu ako prvý zapojil útočník Roman Žitný, ktorý predošlé štyri sezóny strávil vo Fínsku v juniorských tímoch Ässät a KooKoo.

Talentovaný 20-ročný krídelník nad košickou ponukou neváhal ani minútu.

"Všetko prebehlo cez môjho agenta, ktorý sa dohodol s vedením klubu. Predostreli mi ponuku, ktorú som hneď prijal a som vďačný za to, že v Košiciach môžem byť. Budem sa snažiť pomôcť mužstvu, ako to len bude možné," povedal Žitný.

Bol najlepším strelcom tímu

V predošlej sezóne sa bratislavskému rodákovi vo fínskej juniorskej súťaži strelecky darilo, keď zaznamenal v 47 zápasoch 19 gólov.

"Na Fínsko mám veľmi dobré spomienky. Zo začiatku sezóny som odohral dokonca zopár prípravných zápasov za mužov. Následne som celú sezónu odohral v juniorskej súťaži, kde som bol najlepším strelcom tímu a pätnásty najlepší v lige. Svoje pôsobenie tam hodnotím veľmi pozitívne," uviedol Žitný.

Hovorí sa, že severský hokej je charakteristický výbornou technikou s dôrazom na korčuľovanie, čo nám juniorský slovenský reprezentant potvrdil.

"Je pravda, že sa tam veľmi veľa korčuľuje hore-dole a hrá sa fyzickejší hokej. Nemal som s tým problém, hoci som viac technický typ hráča. Hrať do tela mi vôbec nevadí."

Páčili sa mu lesy a jazerá

V krajine na severe Európy nemal mladý útočník problém sa dohovoriť.

Dokonca sa postupne naučil aj fínsky jazyk. "Zo začiatku to bolo ťažšie, ale ako-tak som sa dohovoril. Postupom času sa to zlepšovalo a teraz ku koncu som sa už vedel plynule dohovoriť po fínsky. Pokojne by som tam vedel aj žiť," pousmial sa Žitný, ktorému najviac učarovala severská príroda.

"Je tam skutočne nádherne. Množstvo jazier a lesov. Niektoré mestá sú tam menšie, ale osobne sa mi tam veľmi páčilo."

Typickým pokrmom vo Fínsku je ryba na akýkoľvek spôsob.

Odchovanec ružinovského hokeja sa nebál vyskúšať rôzne aj pre Slováka netradičné jedlá.

"Veľmi mi chutila lososová polievka, ktorú vedia pripraviť naozaj výborne. Špecialitou sú tam aj mäsové guľôčky a samozrejme rôzne druhy rýb. Myslím si, že strava je tam veľmi dobrá," povedal Žitný.

S Miklíkom je dobrý kamarát

Košice sa v posledných rokoch v play-off trápia a fanúšikovia už v nasledujúcej sezóne očakávajú naplnenie vysokých ambícií.

S väčším tlakom si Žitný vraj dokáže poradiť.

"Košice sú jedným z najlepších tímov na Slovensku a vždy sú tu len tie najvyššie ambície. Play-off a boj o titul by sa mal brať ako samozrejmosť."

V košickom tíme našiel 20-ročný útočník niekoľko spoluhráčov, s ktorými sa pozná z minulosti.

"Poznám sa so Šimonom Petrášom, s ktorým som hrával. Poznám sa aj s Patrikom Kochom a v minulej sezóne tu hral Michel Miklík, s ktorým som dobrý kamarát. Ostatných chalanov poznám po mene, ale osobne sme sa stretli až tu v Košiciach prvýkrát," uviedol Žitný.

Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.
Ďalší autori: Judita Čermáková

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.