Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Usain Bolt prednášal i šprintoval

Usain Bolt (Autor: ČTK)
Peter Fukatsch|Publikované 8. júl 2009 o 20:30

Jamajský blesk zabehol v zlom počasí v Lausanne 200 m za 19,59 s. V pondelok prednášal na slávnej ekonomickej lausannskej vysokej škole .

Jamajský blesk zabehol v zlom počasí v Lausanne 200 m za 19,59 s. V pondelok prednášal na slávnej ekonomickej lausannskej vysokej škole. V utorok zabehol v meste pri Ženevskom jazere dvojstovku vo štvrtom čase histórie - 19,59 sekundy. Usain Bolt stíha všetko.

LAUSANNE. BRATISLAVA. Jamajský trojnásobný olympijský víťaz Usain Bolt (22) uprosil svojho trénera Glena Millsa, aby mohol začať sériu mítingov pred augustovými majstrovstvami sveta v Lausanne. „Je tam najlepšia dráha, s výborne postavenou zákrutou," citovala Bolta agetúra Reuters.

Jamajčan pripomenul, že vlani hneď po olympijských svetových rekordoch (100 m - 9,69 s, 200, - 19,30, 4x100 m - 37,10 s) bežal prvú dvojstovku na mítingu Athletissima v Lausanne za 19,63 s. Odskočil si do Európy z osláv na rodnom ostrove, ktoré nemali konca kraja. Bežal, ako si vlani zvykol. V závere mával divákom.

Bolta zabrzdil psí čas

Bolt sa dušoval, že teraz nevypustí ani meter trate, odpustí si gestá na pobavenie divákov.

Dodržal, ibaže v Lausanne bol psí čas. Ako na jeseň. Jamajčan bol pri rozcvičke naobliekaný ako lyžiar. Aj tak zabehol v protivetre 0,9 metra za sekundu dlhší šprint za 19,59 sekundy. Vyššiu hodnotu má iba on z Pekingu (19,30), Michael Johnson z OH 1996 (19,32) a Američan Tyson Gay z 30. mája tohto roku (19,58).

Druhého v lausannskom cieli LaShawna Merrita zdolal o priepastných 0,82 sekundy, čo znamená približne náskok desiatich metrov.

„Ešte to nie je stopercentné," citovala Bolta agentúra AP. Jamajčan stále tvrdí, že na majstrovstvách sveta chce získať tri zlaté a rekordy ho nezaujímajú. Ak to však bude stopercentné, ťažko odolajú.

V Lausanne vážna celebrita

Jamajský mladík obdivuhodne zvláda úlohu celebrity. Nielen tej iba pre šou a bulvár.

Vážnym podnikateľom v pondelok hovoril o potrebe motivácie, o kritickom myslení a schopnosti zvládnuť počiatočné neúspechy.

Na internetovej stránke privátnej vysokej školy IMD uviedli celé pasáže Boltových myšlienok.

„Stane sa, že úradník prestane vidieť vo svojej práci ďalšie možnosti. Aj na pohľad nudná práca sa môže stať zaujímavou, ak ju začnete vnímať ako hru. Trik je v zmene rutinných postupov na sériu menších úloh. Je to o identifikácii toho, čo sa dá robiť inak, lepšie," povedal 22-ročný mladík s maturitou, niekedy nie najlepší žiak strednej školy v jamajskom Trelaw?ny.

V Londýne šoumen

Najbližšie pobeží Bolt 17. júla v Paríži stovku. Začal však už robiť porotcu v tanečnej internetovej šou. Tá vyvrcholí na dvojdňových pretekoch v Londýne (24. - 25. 7.), kde odšprintuje Bolt stovku i v rámci štafety.

Ale aj vyberie víťazné video či videá s tanečnými kreáciami. S výhercami si na londýnskom štadióne zatancuje. Z Usaina Bolta je celebrita pre zábavu i vážne zamyslenia. A behá stále narýchlejšie.

Autor: Peter Fukatsch

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.