Paradox alebo šalamúnsky ťah? Mali vypadnúť, postúpili do vyššej súťaže

(Autor: TJ Spartak Horná Streda)
Ivan Mriška|29. jún 2022 o 15:05

TJ Spartak Horná Streda bude pôsobiť v šiestej lige Sever.

HORNÁ STREDA. Sužovali ich zranenia, hráči išli psychicky nadol. Odrazilo sa to na výsledkoch.

TJ Spartak Horná Streda skončil v šiestej lige ObFZ Trenčín na poslednom mieste a zo súťaže mal vypadnúť.

Opak je však pravdou. Obec s 1 400 obyvateľmi z 15. priečky postupuje do vyššej súťaže. Po reorganizácii bude pôsobiť v VI. lige Sever (bývalej piatej lige), teda najnižšej krajskej súťaži.

„Mali sme vypadnúť, preto som zisťoval, či sa neuvoľní miesto vo vyššej súťaži. Na zväz som volal s malou dušičkou. Nakoniec však zostali až dve voľné miestenky,“ vysvetlil šéf TJ Spartak Horná Streda Daniel Domin, ako sa tímu z dna okresnej súťaže podarilo dostať do kraja .

Kováč: Mužstvá sú zaraďované

Pravidlá súťažného poriadku hovoria, že posledný tím súťaže automaticky vypadáva. Horná Streda síce bola posledná, ale TJ Inovec Trenčianske Jastrabie súťaž nedokončil.

„Keďže ide o najnižšiu krajskú súťaž, mužstvá do nej sú zaraďované. TJ Spartak Horná Streda sme do šiestej ligy zaradili na základe návrhu ObFZ Trenčín. Predpokladám, že nik z ostatných tímov nemal o šiestu ligu záujem a využil ju ten klub, ktorý potreboval,“ uviedol predseda Západoslovenského futbalového zväzu Peter Kováč.

V zmysle stanov mohlo byť do VI. ligy Sever ZsFZ zaradených šestnásť mužstiev. Viaceré kluby však o súťaž záujem neprejavili a prihlásili sa do okresu.

V novom ročníku bude v najnižšej krajskej súťaži pôsobiť štrnásť tímov.

„Spomínam si na viacero prípadov, kedy klub postupoval z predposledného miesta. Napríklad OFK Kovarce. Keď sa na to pozriem z pohľadu regionálneho zväzu, nevidím v tom nič zlé. Pretože v prípade šiestej ligy ide o najnižší možný stupeň, kde sa tímy dopĺňajú,“ dodal.

Plánujú posily

Horná Streda bola po jesennej časti na piatom mieste a na tretí tím strácala iba dva body. Na jar však totálne vybuchla a hra sa jej rozsypala.

„Poučili sme sa, a tak v lete posilníme káder. Nielen preto, že ideme hrať vyššiu súťaž, ale aby nás nič nezaskočilo,“ uviedol Domin.

TJ Spartak Horná Streda.
TJ Spartak Horná Streda. (Autor: facebook TJ)

Prioritou Hornej Stredy bude záchrana. Prípravu na novú sezónu štartuje 6. júla.

„I keď o tom ešte mnohí nevedia, verím, že pre fanúšikov to bude nový impulz. A pre hráčov motivácia zlepšovať sa. Po infraštruktúrnej stránke normy spĺňame, stačí len hrať. Ukázať, že na to máme,“ dodal.

Šport je náborovou činnosťou

Vo svete nie je bežné, aby sa posledné tímy hlásili do vyšších súťaží. Pre mnohých fanúšikov sa to môže zdať divné, no podľa Kováča to má vysvetlenie.

„Žijeme v spoločnosti, kde o šport nie je záujem. Členská základňa klesá a šport sa stáva náborovou činnosťou,“ uviedol šéf futbalu na západe, podľa ktorého musí prístup k amatérskemu a mládežníckemu športu zmeniť v prvom rade štát.

„Pozrime sa do Maďarska, kde infraštruktúra napreduje a úroveň mládežníckych reprezentácií rastie. Namiesto toho, aby sme podporili deti v športe, handrkujeme sa, či stačia dve alebo tri hodiny telesnej výchovy, pričom by ich malo byť oveľa viac. Spamätajme sa,“ výzvou uzavrel predseda ZsFZ Peter Kováč.

VI. liga Sever ZsFZ

Ivan Mriška
Ivan Mriška sa špecializuje najmä na nižšie futbalové súťaže na Slovensku. Sám ešte aktívne hráva ako brankár. Niekoľko rokov pracoval pre regionálne noviny MY v Petitpresse ako regionálny šéfredaktor.
Nachádzate sa tu: