2 - 1pp
1:1, 1:0
Po predĺžení

Fotogaléria (137)
Sprava Stanislav Lobotka, Ondrej Duda a Jude Bellingham v zápase Slovensko - Anglicko v osemfinále EURO 2024. (Autor: TASR)
Juraj Hertel|30. jún 2024 o 23:00

Pozrite si niekoľko zaujímavostí a štatistík z osemfinále EURO 2024 medzi Slovenskom a Anglickom.

GELSENKIRCHEN. Senzácia bola blízko, no napokon sa z výhry teší favorit. Slovensko v osemfinále EURO 2024 prehralo s Anglickom 1:2 po predĺžení.

Pozrite si niekoľko zaujímavostí a štatistík zo zápasu.

Anglicko sa v prvom polčase negatívne zapísalo štatistík. Tri levy nenaznamenali ani jednu strelu na bránu vo vyraďovacej fáze na veľkom turnaji od štvrťfinále MS 1986 proti Argentíne.

Vtedy Anglicko prehralo s Argentinou 1:2. V tomto zápase rozhodla “božská ruka” Diega Maradonu.

Najmladší hráči, ktorí nastúpili za Anglicko vo vyraďovacom zápase na veľkom turnaji

• 18 rokov 198 dní - Michael Owen vs Argentina (MS 1998)
  • 18 rokov 244 dní - Wayne Rooney vs Portugalsko (EURO 2004)
  • 19 rokov 72 dní - Kobbie Mainoo vs Slovensko (EURO 2024)

Ďalším negatívnym faktorom Anglicka boli skoré žlté karty. Už v 17. minúte mali na konte tri, konkrétne Guéhi, Mainoo a Bellingham. Boli to najskoršie inkasované tri žlté karty jedného tímu na ME od roku 1980.

Fotogaléria zo zápasu Slovensko - Anglicko v osemfinále EURO 2024

V prvom polčase zápasu Anglicko (3 žlté karty) proti Slovensku (2 žlté karty) bolo udelených päť kariet, čo je najviac v prvom polčase zápasu vyraďovacej fázy ME od semifinále EURO 2000 medzi Talianskom a Holandskom (4 žlté karty a 1 červená karta).

Schranz opäť skóroval

V pozitívnejšom svetle pôsobili futbalisti Slovenska. Skóre v prvom polčase otváral Ivan Schranz, ktorý sa vrátil na čelo strelcov na šampionáte.

Spoločne s Nemcom Jamalom Musialom a Gruzíncom Goergesom Mikautadzem majú na konte po tri góly.

Štatistiky zápasu Slovensko - Anglicko v osemfinále EURO 2024.
Štatistiky zápasu Slovensko - Anglicko v osemfinále EURO 2024. (Autor: Sofascore.com)

Stal sa tak zároveň prvým Slovákom, ktorý strelil gól vo vyraďovacej fáze ME. Pred týmto turnajom v 22 zápasoch strelil 3 góly v reprezentácii Slovenska, ale teraz svoj gólový zápis v štyroch zápasoch zdvojnásobil.

Iba Róbert Vittek strelil viac gólov na jednom veľkom turnaji ako Schranz, a to štyri na majstrovstvách sveta 2010 v Južnej Afrike.

Aj keď bolo Slovensko blízko k postupu do štvrťfinále, história nasvedčovala, že Angličanom sa podarí obrat. V posledných štyroch zápasoch na EURO, v ktorom inkasovali úvodný gól, sa radovali z výhry.

Výsledky Anglicka, keď inkasovalo úvodný gól

• 4:2 vs. Chorvátsko (2004)
  • 2:1 vs. Wales (2016)
  • 2:1 vs. Dánsko (2021)
  • 2:1 vs. Slovensko (2024)

Šnúra bez prehry

Aj keď Anglicko nedokazovali oslnivé výsledky počas skupinovej fázy, pocit prehry nespoznali. Ťahajú už jedenásť zápasovú šnúru bez prehry na EURO. Všetky zápasy, v ktorých prehrali, rozhodovalo predĺženie.

Rovnako sa prvýkrát v histórii dostali do štvrťfinále na dvoch po sebe idúcich európskych šampionátoch.

Rozhodujúci gól proti Slovensku strelil hviezdny kapitán Harry Kane. Jeho hlavička bola najrýchlejším gólom v predĺžení na ME. Presadil sa už po 50-tich sekundách.

Modernou a často aj presnou štatistikou je počet očakávaných gólov (xG). Slovensko si z 13-tich striel vyprodukovali xG 2,09. IDe o vyššie číslo ako na anglickej strane (xG 1,61)

Individuálne vynikali Saka a Haraslín

Najviac driblingov spomedzi hráčov zaznamenal Angličan Bukayo Saka, z celkových 8 mal štyri úspešné.

Z našich hráčov sa o najviac driblingov pokúsil Lukáš Haraslín, ktorý má na svojom konte štyri a z toho dva úspešné.

Jeden úspešný má na svojom konte anglický "wonderkid" Jude Bellingham.

Dávid Strelec zaznamenal tri kľúčové prihrávky, všetky v prvej tridsaťminútovke, v zápase zaznamenal asistenciu na gól Ivana Schranza. O jednu kľúčovú prihrávku viac zaznamenal pravý bek Anglicka Kieran Trippier.

Ofenzívna hviezda Anglicka Phil Foden sa pokúsil o 11 centrov a z toho boli iba dva úspešné.

Gyömber bol nepresvedčivý

Nepresvedčivý výkon podal slovenský obranca Norbert Gyömber, ktorý nastúpil na posledných 30 minút (vrátane predĺženia). Za ten čas fauloval súperových hráčov štyrikrát.

Bol v 6 súbojoch a z toho vyhral iba jeden, ale zaznamenal 35 prihrávok a z toho bola iba jedna neúspešná.

Zo Slovákov mal viac prihrávok na svojom konte iba Stanislav Lobotka (58 úspešných), Milan Škriniar (54 úspešných) a Denis Vavro (41 úspešných).

Lobotka zaznamenal dokopy 60 prihrávok. Na ofenzívnej polovice ihriska mal 100-percentnú úspešnosť a vo finálnej tretine ihriska zaznamenal najviac prihrávok, konkrétne 10. Zo všetkých hráčov má najvyššiu úspešnosť prihrávok (97 percent).

Slováci boli proti anglicku obetaví. Ondrej Duda, Vavro či Škriniar zablokovali po dve strely. Jednu má na konte aj Dávid Hancko.

Skúsení hráči Peter Pekarik a Harry Kane mali na svojom konte po jednej nevyužitej šanci. Raz zvonila za Martinom Dúbravkom žrď po strele Declana Ricea.

Kane strelil svoj 14. gól na veľkom turnaji, pričom viac ako on strelili iba štyria európski hráči – Cristiano Ronaldo (22), Miroslav Klose (19), Gerd Müller (18) a Jürgen Klinsmann (16).

(Autor: Sofascore)
ne 23:001
Podľa očakávaných gólov to mala byť jasná záležitosť. Lobotka mal skvelé štatistikyPozrite si niekoľko zaujímavostí a štatistík z osemfinále EURO 2024 medzi Slovenskom a Anglickom.
ne 23:001
Jude Bellingham strieľa gól nožničkami v zápase Slovensko - Anglicko v osemfinále EURO 2024.
ne 22:204
Slováci boli lepší, píšu Briti. Favorit minútu od krachu, zachránili ho spásonosné nožničkyPozrite si ohlasy médií po zápase Slovensko - Anglicko v osemfinále EURO 2024 (ME vo futbale).
ne 22:204
Kapitán Slovenska Milan Škriniar.
Ivan Mriškane 21:1013
Škriniar počas rozhovoru plakal. Nemám slov, smútilNa trávniku plakal aj Róbert Boženík.
Vpravo Jude Bellingham.
ne 20:04
ne 20:04
Declan Rice,  Jude Bellingham,  Dávid Strelec, Juraj Kucka a Milan Škriniar v zápase Slovensko - Anglicko na EURO 2024.
ne 20:4326
Slováci budú tento zápas dlho ľutovať. Oznámkujte futbalistov za výkon proti AnglickuKto nesklamal, od koho sa čakalo viac.