Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Stál pri jeho reštarte. Abdul sa presadí aj v KHL, myslí si Tomko

Svoju misiu na Slovensku začal Jindřich Abdul mimoriadne vydareným pôsobením v Prešove. (Autor: facebook HC Prešov/Vlado Salzer)
Daniel Dedina|Publikované 13. apr 2020 o 22:00

Skúsený tréner sa nebráni pomoci pri oživení prešovského hokeja.

Hokejista Jindřich Abdul - fotogaléria: fotogaléria

13.4.2020

PREŠOV. O tom, že aj zo slovenských ľadových plôch sa dá dostať do nadnárodnej Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) najnovšie presviedča Jindřich Abdul.

So 62 bodmi (23 gólov a 39 asistencií) najproduktívnejší hráč Tipsport ligy si svojimi výkonmi vypýtal angažmán v Severstali Čerepovec.

Kým jeho produktivita v predčasne ukončenom ročníku mnohým vyrazila dych, niektorých hokejových odborníkov až tak neprekvapila.

Jedným z nich je Anton Tomko, ktorý Abdula viedol v sezóne 2016/17 v prvoligovom HC Prešov Penguins.

Bývalý mládežnícky reprezentant Česka, ktorého kariéra sa vinou zranení nevyvíjala v rodnej krajine podľa predstáv, zažil v metropole Šariša obdivuhodný reštart, s priemerom takmer dva body na zápas.

Následne si dve sezóny odkrútil v Poprade a v tej poslednej opäť bodovo explodoval, tentoraz už v Slovane Bratislava.

V debate s Antonom Tomkom sme oprášili jeho spomienky na pôsobenie Jindřicha Abdula v Prešove.

Ostrieľaný 56-ročný trénerský harcovník, ktorý trikrát priviedol svoj tím na slovenský klubový Olymp (1x Žilina, 2x Košice), sa okrem toho zamyslel nad budúcnosťou hokeja v jeho rodnom meste a prezradil, či už má vyriešenú tú svoju.

Po podpise zmluvy s Čerepovcom Jindřich Abdul spomenul, že na pôsobenie v Prešove nedá dopustiť. Ako ste na tohto hráča prišli?

„Dostali sme echo od manažéra, pretože sme chceli mužstvo posilniť a hľadali sme útočníkov. Trénovali sme ešte v PSK Aréne, keď prišiel Jindro Abdul a s kolegom Petrom Křemenom sme si hneď po prvom tréningu hovorili, že konečne k nám prišiel nejaký hokejista. To bolo okamžite vidieť na ľade. Korčuľovanie, práca s pukom, streľba. Od začiatku bol veľmi poctivý, nič si nezľahčoval a bolo vidieť, že sa chce presadiť. Boli sme radi, že máme útočníka, ktorý vie s pukom niečo urobiť.“

Do Prešova prišiel z rodného Vsetína, ktorý v tom čase pôsobil v tretej českej lige. Ako mládežník hrával v Sparte Praha, v Znojme okúsil EBEL ligu. Čo ste o ňom vedeli na začiatku?

„Nevedeli sme nič. Volal nám Peťo Pucher, že je to dobrý hráč, aby sme ho zobrali na skúšku na dva týždne. S tým, že potom sa rozhodneme. Od začiatku sme, ako som spomínal, videli, že niečo v ňom je. Šlo o dobrý somatotyp, nie príliš vysoký, s dobrými technickými zručnosťami. S manažérom sme sa rýchlo dohodli na tom, aby s ním podpísal zmluvu.“

Bola to poriadne bodonosná kúpa. V prešovských farbách si Abdul pripísal v základnej časti 42 bodov v 23 zápasoch, v play-off pridal v siedmich stretnutiach ďalších trinásť. V čom tkvelo jeho majstrovstvo?

„Bol strašne silný na puku, nezbavil sa ho len tak. Vedel vyjsť z rohu, prihrať, mal dobré periférne videnie. Nevedeli sme, že má problém s jedným okom (na pravé vidí len na 20 percent, pozn. red.), v hre to vôbec nebolo vidno. Bol to hráč, ktorý vedel nielen zakončiť, ale i pripraviť pozíciu spoluhráčom, okrem gólov mal dosť veľa asistencií. Na jeho útok sme sa spoliehali. Začal hrávať presilovky i oslabenia, dostával čoraz viac príležitostí a odvďačil sa nám za to bodovým ziskom.“

Solídnym bodovým ziskom sa prezentoval aj pod Tatrami, ale znova naplno zažiaril až po presune do hlavného mesta. V oboch prípadoch ste Abdulovi čelili už ako tréner Liptovského Mikuláša. Mali ste ho tak stále na dohľad.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Autor: Daniel Dedina

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.