Maratón v Bratislave vyhral Poliak Gawlik, na polovičnej trati uspel Sahajda

Slawomir Gawlik.
Slawomir Gawlik. (Autor: TASR)
SITA|7. apr 2019 o 11:48

Súťažil aj Ján Volko.

BRATISLAVA. Tibor Sahajda (BMSC Bratislava) obhájil v Bratislave v rámci ČSOB Bratislava Marathon titul majstra Slovenska v polmaratóne časom 1:05:25 hodiny, keď len o tri sekundy zaostal za svojím osobným rekordom z 10. marca v Ríme.

Striebro si vybojoval v tesnom finiši Jozef Urban z TJ Obal servis Košice (1:09:20) a bronz Marek Hladík z BMSC Bratislava (1:09:21).

Celkovo druhý v rámci ČSOB Bratislava Marathon však dobehol Maďar György Horváth (1:08:33).

Sahajdovi sa pomotala hlava

Sahajda, ktorý získal už svoj tretí polmaratónsky titul, až do 15. kilometra útočil na čas hlboko pod 1:05 hodiny.

"Plán získať titul a bežať v tempe 3:05 minúty na kilometer som splnil, som spokojný,“ skonštatoval Tibor Sahajda, zverenec Vladimíra Molčana.

"Trať bola lepšia ako vlani, ale z behania v Sade Janka Kráľa sa mi pomotala hlava. Verím, že v tomto roku pobežím ešte rýchlejšie. Musím však ostať zdravý, nastúpiť na štart vždy s čistou hlavou a veriť si," doplnil.

Tibor Sahajda.
Tibor Sahajda. (Autor: SITA)

Ženy si utvárali osobné maximá

Zo zlatého hetriku v Bratislave a úspešnej obhajoby titulu majsterky Slovenska v polmaratóne sa tešila Veronika Zrastáková (ŠK ŠOG Nitra) v osobnom rekorde i rekorde M-SR 1:16:42 hodiny a splnila aj limit (1:18:30) na júlovú Svetovú univerziádu v Neapole.

Osobné maximum si zlepšila o 3:11 minúty a v historických tabuľkách Slovenska je už ôsma.

Striebro získala tohtoročná slovenská majsterka v cestnom behu na 10 kilometrov Silvia Valová (ZP Lučatín) tiež v osobnom rekorde 1:19:59 hodiny, bronz jej klubová kolegyňa Katarína Lovrantová (1:24:17).

Tretia v celkovom poradí žien bola Nóra Szabóová z Maďarska (1:20:37).

"Som veľmi spokojná,“ tešila sa Zrastáková, zverenka bývalého maratónca a olympionika Marcela Matanina, ktorý jej robil vodiča počas celej trate od štartu až do cieľa.

"Nečakala som až také zlepšenie osobného rekordu. Bežala som takmer o dve minúty rýchlejšie, ako som predpokladala. Dosiahla som ho však vďaka poctivému systematickému tréningu a výbornému koučovi.“

Súťažil aj Volko

V polmaratónskej štafete bežal za klub Naša atletika Bratislava na záverečnom úseku aj halový majster Európy v šprinte na 60 metrov Ján Volko, ktorý súťažil so synom svojej trénerky Jakubom Bendom, Michalom Paškom a Klárou Hatinovou.

Hlavnú súťaž v maratóne na 14. ročníku ČSOB Bratislava Marathon vyhral poľský ultravytrvalec Slawomir Gawlik časom 2:37:17 hodiny pred Rastislavom Kalinom (MK Rajec), ktorý bol časom 2:40:04 hodiny najlepší Slovák.

Tretí skončil Jegor Kuzmenkov z Ruska (2:41:01).

Súťaž žien vyhrala Češka Barbora Nováková z Kunvaldu (3:00:27), ktorá behá popri práci učiteľky na prvom stupni základnej školy.

Tesne za ňou finišovala najrýchlejšia Slovenska Sylvia Šebestian (3:00:48), tretia skončila ďalšia česká vytrvalkyňa Taťána Straková (3:02:32).

Viac ako 11-tisíc bežcov

Počas bratislavského bežeckého víkendu štartovalo 11 326 bežcov z 12 500 prihlásených.

V maratóne sa predstavilo 1105 vytrvalcov, v polmaratóne 3481, v maratónskej štafete 544, v polmaratónskej štafete 2000, v detských behoch súťažilo 1322 nádejných športovcov, minimaratón odbehlo 1253 ľudí a desiatku 1431.

V rámci Detskej atletiky športovalo vo finálovom kole 90 malých adeptov kráľovnej, v súťaži lezúňov sa objavilo 100 najmenších detičiek.

3.Spievankovo Running Team1:21:01 h

Domov»Ďalšie športy»Atletika»Maratón v Bratislave vyhral Poliak Gawlik, na polovičnej trati uspel Sahajda