Piatok, 14. mája, 2021Meniny má Bonifác

Otvárajú sa futbalové štadióny. Trénovať môžete za týchto podmienok

Ivan Mriška|19. apr 2021 o 11:38 (aktualizované 19. apr 2021 o 13:02)

Od dnes je možný tréningový proces aj v amatérskych kluboch.

BRATISLAVA. Deň, na ktorý všetci amatérski futbalisti čakali je tu. Súťaže majú stále stopku, no od pondelka 19. apríla je povolený tréningový proces.

„Športový tréning prebieha na športovisku v exteriéri alebo interiéri bez prítomnosti verejnosti, rodičov či iných osôb s výnimkou trénera alebo osôb priamo zapojených do tréningového procesu,“ informuje SFZ.

Šesť hráčov a tréner

Skupina ľudí aktívne zapojených do tréningovej činnosti nesmie v rovnakom čase presiahnuť šesť osôb.

„V prípade exteriérových športovísk je možné vytvárať sektory o veľkosti osemsto metrov štvorcových. Sektory musia byť od seba vzdialené minimálne štyri metre a oddelené značením,“ dodáva zväz.

Skupiny hráčov sa nesmú navzájom premiešavať, každá funguje v samostatnom režime.

„Pri všetkých aktivitách je potrebné dodržiavať odstupy minimálne dva metre medzi športovcami. Ak to nie je možné, upravte organizáciu a obsah tréningovej činnosti. Robte napríklad nácvik herných činností jednotlivca, nácvik individuálnych zručností, kondičný tréning,“ vysvetľuje.

Každý s vlastnou fľašou

Hráči pri športovej aktivite nemusia mať prekryté horné dýchacie cesty. Na pitie musí mať každý vlastnú fľašu.

Na ihriskách musí byť k dispozícii nádoba s dezinfekčným prostriedkom na dezinfekciu rúk.

„Využívať vnútorné priestory štadióna, najmä spoločné šatne, umyvárne, sprchy a podobné zariadenia je zakázané. Výnimkou je len núdzové použitie WC.

Všetky hygienické zariadenia musia byť vybavené tekutým mydlom a jednorázovanými papierovými utierkami,“ uvádza SFZ.

Zákaz spŕch a šatní

Po skončení tréningu musí byť vykonávaná dezinfekcia všetkých použitých tréningových priestorov, najmä tréningových pomôcok, dotykových plôch, kľučiek, podláh a hygienických zariadení.

„Pri striedaní skupín hráčov tréneri zabezpečia dostatočný čas a priestor na dodržanie bezpečnej vzdialenosti meniacich sa futbalistov. Dohliadnu tiež na vykonanie dezinfekcie použitého športového náčinia,“ dodáva.

Usmernenia sú prevádzkovatelia športových zariadení povinní umiestniť na viditeľnom mieste.

„SFZ situáciu monitoruje a v prípade akejkoľvek zmeny bude na ňu operatívne reagovať. O svojich rozhodnutiach bude okamžite informovať prostredníctvom webu,“ uzatvára riadiaci orgán.

Ivan Mriška sa špecializuje najmä na nižšie futbalové súťaže na Slovensku. Sám ešte aktívne hráva ako brankár. Niekoľko rokov pracoval pre regionálne noviny MY v Petitpresse ako regionálny šéfredaktor.

Súvisiace články