Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Po Kinskej obdobie stagnácie a úpadku

Klaudia Kinská v spoločnosti Mareka Hamšíka. (Autor: archív)
Sportnet|Publikované 2. aug 2016 o 00:00

Terajším tínedžerom, ktorí pozorne sledujú športové dianie v Košiciach a na ich okolí, úspechy ženskej športovej gymnastiky v druhom najväčšom slovenskom meste veľa nehovoria.

Napriek tomu, že prvou slovenskou olympioničkou vôbec bola gymnastka Matylda Pálfyová na OH 1936 v Berlíne.

KOŠICE. Rodáčka z Kostolian nad Hornádom, členka Sokola Košice, mala veľký podiel na zisku striebornej medaily čs. družstva (ženy na rozdiel od mužov súťažili iba v tejto jedinej disciplíne).

Pálfyová ako prvá Slovenka bola v roku 1938 členkou družstva Československa, ktoré získalo titul majsteriek sveta a vo viacboji získala bronzovú medailu.

Mariana Némethová-Krajčírová je stále a zdá sa, že na večné časy najúspešnejšia športová gymnastka v slovenskej histórii. Košice sú však „iba“ jej rodným mestom, jednou z najlepších svetových gymnastiek v 60. rokoch minulého storočia sa však stala v Bratislave.

Z množstva jej úspechov stačí spomenúť dve strieborné medaily v súťaži družstiev na OH 1964 v Tokiu a 1968 v Mexiko City, titul majsterky sveta v družstvách v roku 1966, dve bronzové medaily – vo viacboji a bradlách na ME 1967...

Svojimi úspešnými výsledkami prekonala aj predvojnovú gymnastickú hviezdu M. Pálfyovú. V rokoch 1936 – 1976 na olympiádach zápolilo spolu iba šesť slovenských gymnastiek.

Iba na jedných OH, a to v roku 1980 v Moskve už štartovali štyri Slovenky. Stalo sa tak zásluhou vynikajúcich gymnastických škôl v Detve a Košiciach.

V tomto štvorlístku bola aj košická rodáčka, členka VSŽ Košice Katarína Šarišská. Svojimi výkonmi prispela k hodnotnému 4. miestu v súťaži družstiev. Žiaľ, bola to iba tzv. zemiaková medaila.

Slovenská ženská športová gymnastika bude mať zastúpenie aj v Riu a to zásluhou Bratislavčanky 19–ročnej Barbory Mokošovej.

Zatiaľ poslednou košickou rodáčkou – olympioničkou a zároveň odchovankyňou košickej školy ženskej športovej gymnastiky bola Klaudia Kinská.

Drží však jeden primát: bola prvou gymnastkou, ktorá reprezentovala samostatné Slovensko na olympijských hrách!

Bolo to na Hrách XXVI. olympiády v Atlante (USA) 1996. Teda presne pred dvadsiatimi rokmi. V súťaži však veľa vody nenamútila, v kvalifikácii viacboja skončila až na 70. mieste.

„S gymnastikou som začala už ako štvorročná vo VSŽ Košice. Bolo to v špecializovanej telocvični, postavenej výlučne pre ženskú športovú gymnastiku na Trebišovskej ulici. Dnes už, žiaľ, neexistuje, jednoducho zhorela. Mali sme niekoľko kvalitných trénerov a trénerky, napríklad Júliu Trubirohovú a Martu Bohunickú – Solárovú, ktorá ma neskôr viedla aj na športovom gymnáziu. Od žiackeho veku som bola v rôznych reprezentačných výberoch, najskôr ešte vo federálnych, teda česko-slovenských, neskôr po vyhlásení samostatného Slovenska v národných. Do Atlanty som letela s cieľom umiestniť sa čo najlepšie, lebo to boli v podstate moje posledné veľké preteky. Mala som 18 rokov a vtedy to bol čas odísť do gymnastického dôchodku,“ spomína Klaudia Kinská.

Z účasti na najväčšom športovom sviatku si už veľa nepamätá. Teda žiadne nostalgické spomienky, žiadne listovanie v albumoch na fotografie počas dlhých zimných večerov.

„Ani si už nepamätám, či som počas celého pobytu v Atlante, samozrejme okrem cesty na tréningy a súťaže, opustila olympijskú dedinu. Sama som sa ešte považovala za tínedžerku a vôbec ma nelákalo prežiť tam akési milostné dobrodružstvo. Práve preto neviem čo si mám myslieť, keď čítam, že organizátori zabezpečili pre účastníkov olympiády dostatočné množstvo prezervatívov...“

Spoza oceánu si priniesla minimálne množstvo suvenírov, ktoré jej majú navždy pripomínať účasť na olympiáde. Štartovné číslo, niekoľko odznakov – a to je všetko.

Úspešné „presedlanie“ na fitnes

Skutočne, po návrate z Atlanty vtedy ešte stále najlepšia slovenská športová gymnastka, ktorej najsilnejšími disciplínami bolo cvičenie na kladine a preskok, skončila s aktívnou činnosťou.

Našla si však nový druh športu, v ktorom sa nečakane rýchlo zaradila medzi svetovú elitu! Už v roku 1999 sa stala v Austrálii absolútnou majsterkou sveta vo fitnes, čo jej umožnilo úspešne vstúpiť medzi fitnesky – profesionálky.

V roku 2002 vyhrala prvú súťaž profesionálok fitnes na Slovensku (v prvej šestke boli až štyri pretekárky z USA), čo pre ňu znamenalo nomináciu na najvýznamnejšie zápolenie profesionálok na svete – Fitness Olympia v Las Vegas! V nasledujúcom roku tam obsadila vynikajúce 7. miesto.

Nakoniec, fitnes ju dodnes živí ako trénerku v jednom z košických fitcentier. Ani príjmy z profesionálnej a úspešnej pretekárskej kariéry fitnesky jej nepomohli k zariadeniu vlastného fitnescentra...

Okrem toho na jednom súkromnom konzervatóriu externe vyučuje základy pohybovej prípravy.

Ďalšia v nedohľadne

Pri spomínaní na pobyt v Atlante sme najlepšej športovej gymnastke na prelome tisícročí položili otázku: Kedy Košice vyšlú na olympiádu ďalšiu gymnastku?

Klaudia Kinská odpovedala veľmi pesimisticky: „Tak skoro to určite nebude. Teda rozhodne nie o štyri roky a s najväčšou pravdepodobnosťou ani o osem. Športová gymnastika je neobyčajná drina a ženy, ktoré s ňou končia približne dvadsaťročné z nej nevyžijú. Napriek tomu, že majú za sebou roky odriekania a ich rodičia investovali do prípravy nemalé finančné prostriedky. Radšej sa budú snažiť, aby sa dcéry venovali tenisu, basketbalu či volejbalu, alebo hádzanej. V týchto odvetviach sú predpoklady, že pokiaľ sa v nich uplatnia, tak majú celé roky zabezpečené slušné živobytie. Okrem toho košickej gymnastike chýbajú v súčasnosti aj kvalitní a obetaví tréneri, čo je okrem talentovaných dievčat základ predpokladaného úspechu. Keby však záležalo na mne, tak by sa športová gymnastika mala vyučovať v rámci telesnej výchovy na všetkých školách. Potom by si tréneri ľahšie vyberali talenty pre konkrétny šport, veď deti by už mali všestranné základy.“

Čo k tomu dodať? Pokiaľ jej dvaja synovia, 10-ročný Ryan a 6-ročný Wayne zdedili aspoň časť maminho talentu, tak sa v športe rozhodne uplatnia.

Starší Ryan nesníva o ničom inom ako o kariére futbalistu a z mladšieho Wayna možno raz vyrastie vynikajúci gymnasta...

Súvisiace články