Tesne pred finále sa mu roztrhli plavky. Vyhral „iba“ v olympijskom rekorde

Kristóf Milák so zlatou medailou.
Kristóf Milák so zlatou medailou. (Autor: SITA/AP)
Titanilla Bőd|28. júl 2021 o 07:20

Maďar Kristóf Milák triumfoval na 200 m motýlik.

Jeho jediným súperom by mohol byť iba Michael Phelps. Fenomenálny americký plavec však svoju kariéru už ukončil a tak Maďar Kristóf Milák vyhral 200 m motýlik na OH v Tokiu s obrovským, takmer 2,5-sekundovým náskokom.

V cieli sa neusmieval

Už sa v cieli otočil a díval sa na výsledkovú tabuľu, kým ostatní ešte bojovali o medaily. Na jeho tvári sa neobjavil úsmev. Fakt, že sa v 21 rokoch stal olympijským víťazom, bral až lakonicky.

Jeho reakcia sa stala na sociálnych sieťach virálnou.

Nezvyčajná bola aj reakcia maďarských trénerov na tribúne. Milákovo víťazstvo brali ako samozrejmosť, boli však nahnevaní z toho, že ďalšiemu maďarskému plavcovi, Tamásovi Kenderesimu ušla medaila o 7 stotín sekundy.

Nečakané komplikácie

Milák neskôr prezradil, čo zažil pred prvým olympijským finále v kariére.

„Tesne pred finále sa mi v call roome roztrhli plavky. Desať minúť pred štartom som si ešte obliekal druhé. Už som vedel, že som tým stratil toľko energie, že dnes z toho nebude svetový rekord. Rozhodilo ma to, len som to odplával,“ uviedol pred kamerami maďarskej verejnoprávnej televízie.

Napokon dohmatol v novom olympijskom rekorde 1:51:25. Je to tretí najlepší čas všetkých čias. Aj na prvých dvoch priečkach tohto zoznamu svieti Milák.

Chválil ho aj Phelps

Phelps vtejto disciplíne najviac vynikal. Prvý raz v nej štartoval na OH ešte ako 15-ročný a rovnako v 15-tich zaplával svoj prvý svetový rekord. Ten posunul postupne až na 1:51,51 v roku 2009. Tento čas bol dlho považovaný za neprekonateľný. 

Až kým sa na scéne neobjavil Milák.

Na majstrovstvách sveta 2019 v kórejskom Guangžu dosiahol čas 1:50,73. „Hoci som frustrovaný z toho, že môj rekord bol prekonaný, nemôžem byť šťastnejší z toho, akým spôsobom to spravil. Chlapec dal dokopy parádnu druhú stovku,“ chválil vtedy ešte iba 19-ročného Miláka americký velikán.

Miláka čaká v Tokiu ešte štart na 100 m motýlik. 

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Športy»Plávanie»Tesne pred finále sa mu roztrhli plavky. Vyhral „iba“ v olympijskom rekorde