Letné olympijské hry, ktoré hostí japonské mesto Tokio, sa uskutočnia od 23. júla do 8. augusta 2021. Pôvodne sa mali OH 2020 konať už v lete 2020, ale pre epidémiu Covid-19 ich presunuli o rok. Naďalej však nesú názov Tokio 2020. Do programu OH 2020 sa vracia bejzbal a softbal, novými športami budú športové lezenie, karate, surfing a skejtbording. Slovensko na ňu vyslalo najmenšiu výpravu v ére samostatnosti, v ktorej je 41 športovcov.

Novinky o Olympiáda Tokio 2021

Olympijské športy a disciplíny na LOH 2020 / 2021

3x3 basketbalAtletikaBasketbalBedmintonBejzbal / SoftbalBMX freestyleBMX pretekyBoxCestná cyklistikaDiaľkové plávanieDráhová cyklistikaDžudoFutbalGolfHádzanáHorská cyklistikaJachtingJazdectvoKarateLukostreľbaModerná gymnastikaModerný päťbojPlávaniePlážový volejbalPozemný hokejRagbyRýchlostná kanoistikaSkejtbordingSkoky do vodySkoky na trampolíneStolný tenisSurfingSynchronizované plávanieŠermŠportová gymnastikaŠportová streľbaŠportové lezenieTaekwondoTenisTriatlonVeslovanieVolejbalVodné póloVodný slalomVzpieranieZápasenie

Letné olympijské hry

Letné olympijské hry sú najväčším športovým podujatím letných športov. Pre väčšinu športovcov je olympiáda najprestížnejším podujatím v kariére. LOH organizuje mesto, ktoré získalo najviac hlasov v hlasovaní členov Medzinárodného olympijského výboru. Na víťazstvo je potrebné získať nadpolovičnú väčšinu hlasov. Ak v prvom kole nezískal žiadny kandidát nadpolovičnú väčšinu hlasov, koná sa ďalšie kolo hlasovania. V prípade, že zostanú už iba dve kandidátske mestá, víťazom sa stane to, ktoré získa viac hlasov.

Olympiáda Tokio 2021

V roku 2021 sa olympijské hry konajú v japonskom Tokiu. Olympiádu museli presunúť z roka 2020, keďže sa nemohli zorganizovať pre pandémiu koronavírusu. Tokio je hostiteľom LOH druhýkrát v histórii, prvý raz bolo v roku 1964. Stalo sa tak prvým mestom v Ázii, kde sa LOH konali dvakrát. Sú to už celkovo štvrté olympijské hry na území Japonska. V Sappore (1972) a v Nagane (1998) sa konali ZOH. Hlavným dejiskom OH Tokio 2021 je Nový olympijský štadión v Tokiu, ktorý hostí otvárací aj záverečný ceremoniál. Okrem toho sa na štadióne bude súťažiť vo futbale a v atletike. Ďalšie dejiská sú v okolitých športoviskách podľa typu športu.

Medailová bilancia

Slovensko doteraz získalo na LOH 28 medailí. Z nich bolo 9 zlatých, 12 strieborných a 7 bronzových. Slovenskými rekordérmi sú Peter a Pavol Hoschonerovci, ktorí trikrát získali zlato a raz bronz. Zo zlatej medaily sa dvakrát tešili Michal Martikán a Elena Kaliská, po jednom triumfe si pripísali Matej Tóth a Ladislav a Peter Škantárovci. Najúspešnejším športom pre Slovákov je vodný slalom, v ktorom si pripísali väčšinu úspechov v ére samostatnosti.