Prešla pešo Turecko a hodiny ťahala k brehu deravý čln. Teraz je v Tokiu

Jusra Mardiniová.
Jusra Mardiniová. (Autor: TASR/AP)
SITA|28. júl 2021 o 15:22

O jej príbehu vzniká film.

TOKIO, BRATISLAVA. Jej päť rokov príprav na vystúpenie v olympijskom bazéne sa skončilo po minúte, šiestich sekundách a 78 stotinách.

Sýrska plavkyňa Jusra Mardiniová síce nepostúpila do semifinále na 100 m motýlik, napriek tomu sa zaradila k veľkým šampiónom tohtoročných olympijských hier. Je totiž ukážku toho, ako šport dokáže zmeniť život človeka.

Keby 23-ročnej športovkyni niekto pred šiestimi rokmi v deravom člne plaviacom sa v Egejskom mori povedal, že sa dostane na olympiádu, pravdepodobne by tomu neverila. 

Strastiplná cesta v deravom člne

Práve v roku 2015 sa vtedy 17-ročná Mardiniová spolu s tuctom ďalších ľudí rozhodla odísť zo Sýrie za lepším životom.

Najprv prešla pešo Turecko a do Grécka sa dostala po mori. Na malom člne v pochybnom stave, ktorý krátko po vyplávaní začal naberať vodu. 

Mardiniová spolu so sestrou a dvomi chlapmi skončili do vody a tri a pol hodiny ťahali čln k pobrežiu. Všetci sa napokon zachránili. 

"Povedala som si, že som predsa plavkyňa, takže je mojou povinnosťou plávať,“ priznala.

Jusra Mardiniová počas MS v plávaní v Budapešti 2017.
Jusra Mardiniová počas MS v plávaní v Budapešti 2017. (Autor: TASR/AP)

Vytrvalosť sa jej nakoniec vyplatila. Dostala sa cez polovicu Európy až do Nemecka. Usadila sa v Hamburgu, kde mohla opäť plávať. A podarilo sa jej dostať na olympijské hry 2016 v Riu de Janeiro. 

Spočiatku vôbec netušila, že ju Medzinárodný olympijský výbor (MOV) zaradil do tímu utečencov, pretože, ako priznala, nerada sledovala e-maily. Radostnú správu jej priniesli až novinári.

Netflix o nej robí film

Po vystúpení v Riu sa jej život v ďalších rokoch trochu zrýchlil. Mardiniová sa stala veľvyslankyňou Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov a dokonca mala audienciu u pápeža Františka. 

O jej príbehu sa už mnoho popísalo a momentálne sa o nej nakrúca film, ktorý bude na Netflixe k dispozícii na budúci rok. 

"Môj príbeh som už rozprávala miliónkrát, ale ak budem musieť, poviem ho ďalší miliónkrát, pretože dáva ľuďom nádej,“ poznamenala Mardiniová, ktorú časopis People zaradil do menoslovu 25 žien meniacich svet.

Napriek tomu, že jej účinkovanie v Tokiu bolo pravdepodobne posledným dobrodružstvom na olympijských hrách, má pred sebou nový cieľ. 

"Chcem si zaobstarať nemecký pas, dokončiť školu a potom si otvoriť vlastnú školu plávania,“ priblížila Mardiniová.

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Športy»Plávanie»Prešla pešo Turecko a hodiny ťahala k brehu deravý čln. Teraz je v Tokiu