04.08.2021 02:00
Deň 12
Tokio 2020
Koniec

Učiteľ ju odhováral od športu. Dnes je najúspešnejšou olympioničkou Kanady

Kanadská plavkyňa Penny Oleksiaková.
Kanadská plavkyňa Penny Oleksiaková. (Autor: Reuters)
SITA|4. aug 2021 o 14:58

Na konte má sedem cenných kovov.

TOKIO. Plavkyňa Penny Oleksiaková sa vďaka svojim úspechom v Tokiu stala najdekorovanejším kanadským športovcom pod piatimi olympijskými kruhmi.

Dvadsaťjedenročná rodáčka z Toronta získala na OH v Riu 2016 a Tokiu 2020 dovedna jednu zlatú, dve strieborné a štyri bronzové medaily.

Počínanie v olympijskom bazéne predstavuje pre Oleksiakovú veľké zadosťučinenie. Kedysi ju totiž učiteľ na strednej škole odhováral od plávania a nabádal ju k tomu, aby sa viac učila.

"Zadala som do Googlu 'najúspešnejší kanadskí olympionici' a úplne navrchu bolo moje meno. Chcela by som sa poďakovať môjmu stredoškolskému učiteľovi, ktorý mi povedal, aby som prestala plávať a venovala sa škole.

Plávanie ma vraj nikam nedostane. Takto sa plnia sny,“ uviedla Oleksiaková prostredníctvom sociálnej siete, upozornil na to web sport.pl.

Plavkyňa s poľsko-škótskym pôvodom pochádza zo športovej rodiny. Jej otec sa kedysi venoval basketbalu, futbalu a atletike, matka bola plavkyňa.

Oleksiakovej sestra je veslárka a bratia hrajú hokej. Jamie Oleksiak to dotiahol do NHL, kde v novej sezóne 2021/2022 bude pôsobiť v tíme Seattle Kraken.

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Športy»Plávanie»Učiteľ ju odhováral od športu. Dnes je najúspešnejšou olympioničkou Kanady