5.

Amber Nebenová

USA

+ 1:12,64 min

TOKIO. Holandská cyklistka Annemiek van Vleutenová sa dočkala. Po veľkej smole, ktorá ju postretla v pretekoch s hromadným štartom na OH v Riu de Janiero aj v Tokiu sa predsa len stala olympijskou šampiónkou.

V stredajšej časovke jednotlivkýň zvíťazila o takmer minútu pred Švajčiarkou Marlen Reusserovou, bronz získala ďalšia Holanďanka Anna van der Breggenová.

Tridsaťosemročná van Vleutenová si v Tokiu vybojovala striebro v individuálnych pretekoch, v ktorých všetkým rybník vypálila Rakúšanka Anna Kiesenhoferová.

Aj pre chaotickú komunikáciu si pôvodne Holanďanka myslela, že preteky vyhrala, ale napokon zlato získala pretekárka zabudnutá v úniku.

V časovke už bola van Vleutenová úplne suverénna, trať okolo hory Fudži dlhú 22,1 km zvládla za 30:13,46 min. Na prvom medzičase viedla o šesť sekúnd, potom ale pridala plyn a súperky vystavila do pozície štatistiek.