Nielen pritiahnuť, ale aj udržať deti pri futbale. Aké sú ciele nového predsedu ZsFZ?

Peter Kováč. (Autor: TASR)
Titanilla Bőd|21. jan 2022 o 13:07

Peter Kováč už osem rokov riadi ObFZ Nové Zámky.

Novým predsedom Západoslovenského futbalového zväzu sa stal Peter Kováč. Delegáti volebnej konferencie ho zvolili pomerom hlasov 43:18. Jeho silný mandát neohrozili ani snahy o jeho diskreditáciu tesne pred voľbami. V rozhovore pre Sportnet hovoril nový šéf regionálneho zväzu aj o tom, aké sú jeho krátkodobé a dlhodobé ciele.

Niekoľko dní pred voľbami sa na sociálnej sieti objavili videá, v ktorých vás nazývali toxickou osobou na základe vašej činnosti ako manažér novozámockého klubu. Čo hovoríte na tvrdenia, ktoré tam odzneli?

Považujem to za irelevantnú a bezpredmetnú záležitosť. Tá diskreditačná kampaň nie je mojou hanbou, ale hanbou tých, ktorí sa na ňu nechali zneužiť. Výsledok volieb je jednoznačný, ja si ho vážim a ctím. O jeho opodstatnenosti chcem presvedčiť svojou prácou.

Hovorilo sa v tých videách o spreneverení peňazí, čo je dosť vážne obvinenie.

Ja som už o tom povedal všetko. Nemienim sa už k tomu vracať, ale znova môžem opakovať: som človek bezúhonný, inak by som nemohol ani kandidovať. Nikdy som nebol obvinený z trestného činu. Je nespochybniteľné, že FKM Nové Zámky mal ekonomické problémy, ale v klube nebola páchaná trestná činnosť. Mesto uznalo všetky záväzky vzniknuté z nášho pôsobenia ako opodstatnené a postupom času uspokojilo všetkých veriteľov.

V tejto veci som bol vypočutý ako svedok, lebo v tom čase som v klube pôsobil ako štatutár. Klub mal roky rokúce finančné problémy a z vyschnutej studne neviete nabrať vodu. To bol aj jeden z hlavných dôvodov, že sa nenaplnili isté deklarované predsavzatia a prísľuby, či už zo sponzorského prostredia, ale aj z prostredia samosprávy. Práve preto som sa po roku a pol vzdal funkcie.

Vo voľbách o predsedu Západoslovenského futbalového zväzu ste uspeli jednoznačným náskokom, podporovalo vás 10 z 12 oblastných futbalových zväzov. Vyhrali ste pomerom hlasov 43:18, čo je veľmi silný mandát. Čo to pre vás znamená?

Obrovský prejav dôvery, aj záväzok. Chcem ukázať, že ľudia spravili dobré rozhodnutie. Výsledkami svojej práce sa chcem poďakovať za dôveru a za to, že sa držali faktov a ocenili výsledky mojej doterajšej osemročnej práce ako predsedu Oblastného futbalového zväzu Nové Zámky a člena výkonného výboru ZsFZ.

Piliermi mojej práce boli vždy odbornosť, manažérska zručnosť, efektivita riadenia, aktivita a iniciatíva.

Na viacerých miestach sa písalo, že predsedom zväzu sa stal bývalý rozhodca. To je fakt, mám za sebou skvelú kariéru, ale nestal som sa predsedom ako rozhodca, ale ako človek, ktorý osem rokov riadil oblastný futbalový zväz. Vždy som sa snažil pochodiť každú obec, každý klub a aj vďaka tomu si myslím, že mám prehľad o amatérskom futbale a môžem byť jeho relevantný zástupca.

Zväz nie je nadradený klubom, kluby sú jeho partnermi a zväz je tu pre nich.

Čo by ste vyzdvihli z tej osemročnej práce na čele ObFZ Nové Zámky?

V našej oblasti som sa vždy snažil apelovať na to, že budúcnosť je v mládeži. Založili sme nové súťaže, organizovali sme rôzne turnaje. Súťaže v našej oblasti majú svojich patrónov, Kornela Salátu či Benjamína Száraza.

Čo sa týka mojej práce v ZSFZ, bol som vždy nápomocný pri novelizácii noriem, pri tvorbe modernizácií stanov a smerníc. Snažil som sa niektoré veci z oblasti preniesť aj do ZsFZ, ale oveľa väčší priestor mám na to s mandátom predsedu.

Plánujete teda podobné aktivity, trebárs súťaže detí s patrónmi, realizovať aj v rámci ZSFZ?

Samozrejme. Slovenský futbalový zväz je moderná inštitúcia, ktorá sa rozvíja a napreduje. Môžu si ho kritizovať ako chcú, funguje veľmi dobre, prichádzajú veľké finančné prostriedky do rozvoja infraštruktúry. Rovnako veľmi dobre pracuje mnoho oblastných futbalových zväzov, lebo sa snaží prispôsobovať sa rýchlemu tempu SFZ. Toto mi zatiaľ absentuje pri našom regionálnom zväze.

Potrebujeme, aby ZsFZ flexibilnejšie reagoval na tempo, ktoré nastavil SFZ a bol efektívnejším článkom pri nábore nových futbalistov, trénerov, funkcionárov, rozhodcov, delegátov, pretože zaznamenávame veľký úbytok. Musí byť aj oveľa reprezentatívnejším zástupcom pri tvorbe projektov mládežníckych akadémií na úrovni samospráv.

Ak chceme, aby futbal bol naďalej najmasovejším športom, tak musíme pracovať na tom, aby sme vychovávali čo najviac mladých futbalistov a aby sme ich aj udržali pri futbale.

Prečo je to také dôležité?

Keď porovnáme rok 2018 s rokom 2021 v ZsFZ, tak momentálne máme o 26 dorasteneckých družstiev menej. Žiacke družstvá sú zhruba na rovnakom čísle a jemne stúpa počet prípraviek.

Teda vieme tie deti pritiahnuť k futbalu, ale nevieme ich tam udržať. Práve preto je potrebné, aby sme sa intenzívne zamysleli nad zložením vekových kategórií hráčov, aby sme vytvárali iniciatívu pre SFZ v súvislosti so striedavým štartom mládeže.

Je veľa prípadov, keď máme futbalistov, ktorí majú slabú minutáž, nie je im umožnené hrať, hrajú proti fyzicky disponovanejším a prestávajú hrať futbal, prilákajú ich iné športy. Musíme sa zamyslieť, či by sme vedeli zatraktívniť súťaže tak, aby deti hrali čo najviac.

Musíme organizovať viac turnajov. Na západnom Slovensku je veľa bývalých či súčasných reprezentantov, ktorí by ich mohli zobrať pod záštitu. Nemôžeme nechať všetko len na futbalové zväzy a na futbalové kluby.

Už v priebehu toho leta by sme chceli na viacerých našich štadiónoch zorganizovať atraktívny viacdňový medzinárodný mládežnícky turnaj. Bude sa hrať v rôznych vekových kategóriách. Verím, že nám to pandemická situácia dovolí. Určite o možnosť organizovania silno zabojujeme.

Aká je konkrétna úloha takého patróna súťaže, ako máte v Nových Zámkoch Kornela Salátu a Benjamína Száraza?

Títo hráči úzko spolupracujú so zväzom ako zriaďovateľom súťaže, navštevujú zápasy, zúčastňujú sa na finálových turnajoch. Podporujú ten projekt materiálne i svojou osobnou prítomnosťou. Komunikujú s deťmi o svojej kariére, vytvárajú sa kontakty medzi jednotlivými klubmi a trénermi. Aj oni sami začínali v oblastných futbalových zväzoch, ale svojou pracovitosťou a disciplínou to dotiahli až na najvyššiu úroveň.

V týchto dňoch preberáte úrad po vašom predchodcovi. Čo je úplne prvá vec, ktorú budete riešiť?

Konferencia ako najvyšší orgán zvolila predsedov disciplinárnej a odvolacej komisie, ako aj členov výkonného výboru. Našou úlohou je vytvoriť si pracovné komisie, ktoré volí výkonný výbor. V dohľadnej dobe teda musíme uskutočniť zasadnutie výkonného výboru ZsFZ, kde zvolíme predsedov a členov odborných komisií, ktoré zabezpečujú plynulý chod zväzu. Budem veľmi rád, ak nám do odborných komisií pribudne čo najviac odborníkov z klubového prostredia.

Musíme zorganizovať aj predsezónne semináre rozhodcov, delegátov a organizačne zabezpečiť prípravné zrazy reprezentácie ZsFZ, ktorá sa pravdepodobne v júni a júli zúčastní na kvalifikačnom turnaji ME regiónov v Lotyšsku.

No a na konci februára už nás čakajú niektoré dohrávky z majstrovských súťaží.

Spomínali ste úbytok dorasteneckých družstiev. Dali ste si za cieľ aj nejaké konkrétne čísla, čo by ste chceli dosiahnuť ako predseda regionálneho zväzu?

V prvom rade chceme zastaviť ten negatívny trend u dorastencov a vytvoriť dlhodobo životaschopné súťaže mládeže.

Čo sa týka súťaže dospelých, my momentálne nemáme naplnenú štruktúru súťaží, lebo v tejto sezóne sme nenaštartovali V. ligu Západ, čo znamená okresy Trnava a Senica.

Väčšina súčasných mužstiev z našej tretej ligy prejde do novej tretej ligy Západ riadenej SFZ, čo bude mať dopad na naše súťaže. Verím, že aj v spolupráci s oblastnými futbalovými zväzmi sa nám ich podarí doplniť tak, aby sme udržali súčasné trojstupňové delenie regionálnych súťaží – najvyššia regionálna súťaž, dve skupiny druhého stupňa a päť skupín tretieho stupňa. Je to vlastne súčasná štruktúra, ale chceme ju aj reálne naplniť.

V neposlednom rade musíme tvrdo presviedčať spoločenské elity, že šport nie je živnou pôdou pandémie, ale jedným z najefektívnejších nástrojov na jej porazenie.

Titanilla Bőd
Titanilla Bőd deväť rokov viedla športové oddelenie a bola zástupkyňou šéfredaktora v denníku Új Szó. Reportérsky pokrývala z miesta diania štyri olympiády. Okrem futbalu je jej druhou srdcovkou krasokorčuľovanie, od roku 2004 nechýbala ani na jednom európskom šampionáte. V tíme Sportnetu pôsobí od augusta 2020.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: