Na západe možno zmena. Doterajší predseda má vyzývateľa

Ilustračná fotografia (Autor: Tímea Bazsó)
Titanilla Bőd|12. jan 2022 o 19:45

Volebná konferencia ZsFZ sa má konať v piatok 14. januára.

BRATISLAVA, NITRA. Volebná konferencia Západoslovenského futbalového zväzu je naplánovaná na piatok 14. januára. Má sa konať v Nitre.

O post predsedu zväzu sa uchádzajú dvaja kandidáti: doterajšieho šéfa Ladislava Gádošiho vyzval prvý muž Oblastného futbalového zväzu Peter Kováč.

Sportnet obom kandidátom položil rovnaké otázky, aby priblížili svoje plány a vízie.

Ladislav Gádoši

Má 64 rokov. Dvadsať rokov bol rozhodcom na najvyššej úrovni, desať rokov rozhodoval vo federálnej lige, ďalších desať v slovenskej najvyššej súťaži. Desať rokov pôsobil na medzinárodnej scéne ako rozhodca a už jedenásť rokov je observerom UEFA. Na konte má 399 prvoligových a zhruba sto medzinárodných zápasov.

Predsedom ZsFZ sa stal v roku 2012 a regionálny zväz vedie dodnes (s dvojročnou prestávkou). 

S akou víziou vstupujete do kandidatúry?

Moje vízie sa nemenia od predošlého volebného obdobia. Výrazne sme sa venovali najmä mládeži, amatérskemu futbalu v západokraji sme poskytli historickú finančnú injekciu v hodnote viac ako štyri milióny eur a náš mužský výber sa v roku 2019 dostal na amatérske majstrovstvá Európy. Čiže v nasledujúcom období chceme tieto počiny napodobniť.

Teší ma, že nám vyrastá nový štadión v Považskej Bystrici. Prednedávnom vyrástol štadión s umelou trávou v Radave a na pláne je i výmena umelých tráv v Galante, Skalici a Topoľčanoch.

Chceme pokračovať v aktivitách na našich sociálnych sieťach, kde pravidelne informujeme a oslovujeme viac ako 10-tisíc ľudí mesačne. V modernom duchu vedenia zväzu mám v pláne pokračovať, pretože nám záleží na informovanosti verejnosti a zároveň sa snažíme ako najväčší región ísť príkladom z pohľadu inovácií.

V neposlednom rade máme pripravený aj vzdelávací program pre nádejných trénerov a rozhodcov.

Ladislav Gádoši.

Ktoré problémy považujete za najakútnejšie, ako by ste ich vyriešili?

Jednoznačne najhorúcejším problémom sú deti, ktoré boli za posledné dva roky prakticky bez pohybu. Nechápem, ako je toto vôbec možné, pretože pohyb je pre ich zdravie dôležitý. Chceme rozhýbať mládež na západe. Čiastočne sa nám to darilo už v lete, keď sme spravili súťaž o dresy a deti si navzájom prostredníctvom našich stránok odovzdávali tréningovú inšpiráciu – zverejnené videá sa dostali takmer k 20-tisíc sledovateľom. Momentálne v spolupráci so SFZ hľadáme cestičky, ako na jar vidieť čo najviac detí na ihriskách.

Rovnako ma trápia často nezmyselnými nariadeniami zatvorené štadióny v regiónoch pre divákov. V tejto pandemickej dobe sú kluby o to viac skúšané po ekonomickej stránke a vstupné od priaznivcov tvorilo časť klubových pokladníc. Aj preto chceme odbremeniť kluby od ďalších nákladov, a preto budeme od jarnej časti hradiť všetky náklady na delegované osoby mládežníckych stretnutí!

Veľkou výzvou pre nás i všetkých je vytvorenie budúcej III. ligy už pod hlavičkou SFZ, kde by ZsFZ malo reprezentovať 10 najlepších tímov zo súťažného ročníka 2021/2022. Následne bude na exekutíve ZsFZ, ako zareaguje na zloženie svojich súťaží.

Aké sú vaše dlhodobé ciele na čele ZsFZ?

Začnem od mládeže. Dva roky máme pripravený nový model mládežníckych turnajov pod jednou strechou. Ostrý štart, ak situácia dovolí, je na pláne od halovej sezóny 2022/2023. Boli by sme radi, aby už v lete predchádzala tomu medzinárodná konfrontácia našich výberov, na čo sú vyčlenené nemalé finančné prostriedky.

S určitosťou budeme venovať veľkú pozornosť rozvoju ženského futbalu. Z pohľadu rozhodcov sme sa v uplynulom období venovali materiálnemu vybaveniu, o to viac budeme teraz dbať na ich fyzickú a teoretickú pripravenosť, k čomu by mal napomôcť aj vyššie spomenutý vzdelávací program.

Ďalej musím podotknúť, že bez dobre pracujúcich odborných komisií nemôže byť dobrý ani zväz. Preto chcem poďakovať jednotlivým komisiám za ich neúnavnú prácu a zároveň verím, že v budúcnosti budeme pokračovať v nastolenom trende.

Rovnako budeme pokračovať aj vo finančnej podpore našich klubov. Pre rok 2022 už beží program EURÁ z EURA, kde pripadá pre západokraj 765-tisíc eur.

A na záver jedno moje želanie. Bol by som rád, aby sa nám z dlhodobého hľadiska podarilo oživiť V. ligu západ a stala sa atraktívnou pre príslušné oblasti. Spravíme pre to maximum.

Peter Kováč

Má 39 rokov. Na čele Oblastného futbalového zväzu Nové Zámky je od roku 2014. Absolvent Ekonomickej univerzity v Bratislave, otec dcéry Tamarky (6). Bývalý medzinárodný asistent rozhodcu FIFA, klubový funkcionár, hráč, momentálne vrcholový manažér súkromnej spoločnosti so 110 zamestnancami. Ovláda anglický, maďarský a nemecký jazyk.

S akou víziou vstupujete do kandidatúry?

Mám za sebou osem úspešných rokov vo funkcii predsedu Oblastného futbalového zväzu Nové Zámky. Považujem za mimoriadne dôležité, aby na čele regionálneho zväzu stál človek s reálnymi skúsenosťami z amatérskeho futbalu.

Do procesu vedenia zväzu je potrebné implementovať efektívne manažérske prvky, ktoré sa mi v doterajšej činnosti na čele ObFZ osvedčili. Funkciu predsedu by som chcel vykonávať na základoch odbornosti, komunikácie a riadiacej zručnosti.

Peter Kováč. (Autor: TASR)

Ktoré problémy považujete za najakútnejšie a ako by ste ich riešili?

Amatérsky futbal zažíva mimoriadne náročné obdobie. Je nevyhnutné výraznejšie komunikovať s účastníkmi regionálnych súťaží, nachádzať priestor pre ich finančné odbremeňovanie.

Akútny problém vidím v životaschopnosti a udržateľnosti krajských súťaží, či už dospelých alebo mládeže. Treba prestať s prístupom v štýle nadriadenosti vo vzťahu ku klubom a oblastným zväzom. Sú to pre nás tí najdôležitejší partneri, s ktorými je potrebné sa čo najviac stretávať, počúvať ich a následne implementovať ich relevantné podnety.

Zaznamenávame úbytok hráčskej, trénerskej, ako aj rozhodcovskej základne. Z môjho pohľadu absentuje efektívnejšia komunikácia s orgánmi územnej samosprávy. Roboty je teda vyše hlavy. Som pripravený čeliť týmto výzvam. Vďaka najvyššiemu vedeniu SFZ plynie čoraz väčší objem finančných prostriedkov do infraštruktúrneho rozvoja štadiónov. V nastúpenom trende treba pokračovať.

Aké sú vaše dlhodobé ciele na čele ZsFZ?

Budem intenzívne presadzovať hlas amatérskeho futbalu v hierarchii slovenského futbalového hnutia. Z kvantitatívneho hľadiska sme najväčšie futbalové hnutie na území Slovenska. Preto máme právo byť iniciatívni, pripomienkovať a predkladať návrhy na zlepšovanie postavenia amatérskeho futbalu.

Mimoriadne si vážim svojich kolegov predsedov oblastných futbalových zväzov z územia západného Slovenska. Som presvedčený, že v spolupráci s nimi a regionálnymi klubmi budeme významnou súčasťou napredovania slovenského futbalu.

Titanilla Bőd
Titanilla Bőd deväť rokov viedla športové oddelenie a bola zástupkyňou šéfredaktora v denníku Új Szó. Reportérsky pokrývala z miesta diania štyri olympiády. Okrem futbalu je jej druhou srdcovkou krasokorčuľovanie, od roku 2004 nechýbala ani na jednom európskom šampionáte. V tíme Sportnetu pôsobí od augusta 2020.

Súvisiace články