Max Verstappen na Red Bulle vyhral Veľkú cenu Japonska 2023.
Max Verstappen na Red Bulle vyhral Veľkú cenu Japonska 2023. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|24. sep 2023 o 08:37 (aktualizované 24. sep 2023 o 09:20)

Verstappen vyhral v Japonsku okrem pretekov aj všetky tréningy, kvalifikáciu a dosiahol aj najrýchlejšie kolo.

+ 50,221 s

SUZUKA. Holanďan Max Verstappen na Red Bulle ovládol Veľkú cenu Japonska v rámci seriálu formula 1. Je to preňho už 13. triumf v sezóne.

Verstappen po tom, čo sa minulý týždeň nedostal v Singapure na pódium, opäť dominoval. V Japonsku vyhral všetky tréningy aj kvalifikáciu. Dosiahol aj najrýchlejšie kolo.

Zvyšok pódia obsadili McLareny. Na 2. mieste prišiel do cieľa Brit Lando Norris a za ním jeho austrálsky tímový kolega Oscar Piastri, ktorý dosiahol prvé pódium v F1 v kariére.

Red Bull Racing si vo veľkom predstihu zabezpečil triumf v Pohári konštruktérov. Do konca sezóny pritom zostáva ešte šesť pretekov.

Pre 25-ročného Verstappena to bolo 48. víťazstvo v kariére, po ktorom naďalej suverénne mieri za tretím titulom majstra sveta.

V Japonsku napokon získal aj bod navyše za najrýchlejšie kolo a svoj bodový súčet v sezóne zaokrúhlil na 400.

Nasledujúce preteky sú na programe v nedeľu 8. októbra v Katare.

Hlasy po zápase

/zdroj: Sport 2/

Max Verstappen, víťaz: "Štart bolo jediné kritické miesto, trochu sa mi tam pretočili kolesá. Inak to bolo celkom fajn. Som hrdý na všetkých zamestnancov, na úspešnej obhajobe Pohára konštruktérov majú veľkú zásluhu."

Lando Norris, 2. miesto: "Mal som skvelý štart do pretekov, ale Max je Max. Boli sme dnes blízko a myslím si, že môžeme byť hrdí na progres celého tímu. Vieme, že prídu aj ťažké časy, no ideme krok za krokom."

Oscar Piastri, 3. miesto: "Je to pre mňa špeciálny deň, budem si ho pamätať do konca života. Ďakujem McLarenu za šancu, ktorú mi dal. Dnes to neboli moje najlepšie preteky. Cítim, že ešte nie som na svojom maxime. Celkovo to bol dnes výborný výsledok pre náš tím."

Christian Horner, šéf tímu Red Bull Racing: "Ďakujem všetkým v továrni za nasadenie a úsilie, ktoré vynakladajú pre naše spoločné úspechy. Titul v Pohári konštruktérov si stopercentne zaslúžia. Max momentálne jazdí v inej triede, dnes to potvrdil. Pre Sergia to neboli najlepšie preteky, no vieme, že sa vráti silnejší. Aj on má veľkú zásluhu na našom spoločnom úspechu."

Priebeh Veľkej ceny Japonska 2023

Držiteľ pole position Verstappen nemal ideálny štart. Piastri, ktorý vstúpil do pretekov z druhej pozície, to však nedokázal využiť a tímový kolega Norris sa dostal pred neho.

Už v prvom kole zamierili do boxov obaja jazdci Alfa Romeo, keďže Bottas kolidoval s Albonom a problém s monopostom mal aj Čou. V úvode pretekov došlo k viacerým kontaktom jazdcov v druhej polovici štartového poľa, a tak prišlo na trať Safety car.

Formula 1: Výsledky Veľkej ceny Japonska 2023.
Formula 1: Výsledky Veľkej ceny Japonska 2023. (Autor: Sofascore.com)

Verstappen si držal pozíciu lídra, za ním boli McLareny Norrisa a Piastriho. Bottas mal po návrate na trať ďalšiu kolíziu, keď do neho vrazil Sargeant. Ten neskôr dostal päťsekundový trest, no pre Fína sa preteky krátko na to skončili.

Preteky nevyšli ani Perezovi z tímu Red Bull, ktorý v ľavotočivej zákrute trafil Magnussena. Mexičan zamieril do boxov a vyzeralo to, že v pretekoch skončil. V 16. kole zaujal súboj Mercedesov, po ktorom sa Russell musel vyhnúť Hamiltonovi krátkym výjazdom mimo trate.

Krátko na to šiel líder Verstappen prvýkrát do boxov, jeho mechanici nezaváhali a na trať sa vrátil pred Piastrim. Dianie na trati sa upokojilo, Verstappen si bez problémov držal pozíciu na čele a McLareny boli za ním.

V 40. kole sa nečakane vrátil do pretekov Perez, ale dlho na trati nevydržal a definitívne odstúpil z pretekov. Za pódiovými priečkami finišoval Leclerc, ktorý sa v 45. kole úspešným manévrom dostal pred Russella.

Formula 1: Poradie Pohára konštruktérov po Veľkej cene Japonska 2023.
Formula 1: Poradie Pohára konštruktérov po Veľkej cene Japonska 2023. (Autor: Sofascore.com)