Nedeľa, 1. augusta, 2021Meniny má Božidara

Dukla si priamy postup ustráži, myslia si experti. Baráž by dopriali Mikulášu

Róbert Polievka patrí k najlepším hráčom druhej ligy. (Zdroj: TASR, Autor: Ján Krošlák)
Titanilla Bőd|30. apr 2021 o 15:30

Boj o postup medzi elitu vrcholí.

BRATISLAVA. Do konca II. futbalovej ligy chýbajú štyri kolá. Sportnet oslovil dvoch renomovaných trénerov, Antona Jánoša a Ladislava Hudeca, aby pred finišom druhej najvyššej súťaže zaprognózovali, kto postúpi do Fortuna ligy priamo a kto sa dostane do baráže.

Lídrom tabuľky je Dukla Banská Bystrica, ktorá má trojbodový náskok pred Liptovským Mikulášom a päťbodový pred Podbrezovou. Navyše hrá ešte o zápas viac, ako jej priami konkurenti.

Stratiť náskok by bol hriech

Aj preto si obaja skúsení kormidelníci myslia, že postup Banskobystričanom už neujde.

„Nikto ich nebude ani ohrozovať,“ myslí si Anton Jánoš, bývalý tréner Žiliny, Trnavy, Banskej Bystrice, Podbrezovej, Senca, Zvolena či Rimavskej Soboty.

„Pre Duklu bude teraz dôležité vhodne doplniť káder, lebo v súčasnom tíme majú 5-6 hráčov nad 30 rokov. Prvá liga však má kvalitatívny odstup,“ zdôrazňuje.

„Bystričania to majú absolútne vo svojich rukách. Stratiť tento náskok by bol hriech,“ myslí si Ladislav Hudec, ktorý v súčasnosti trénuje treťoligovú Myjavu. V minulosti sedel na aj lavičke Senice, Nitry, Slovana Bratislava, Trenčína, Dunajskej Stredy či Podbrezovej, viedol aj mládežnícke reprezentácie.

Program ašpirantov na postup v záverečných kolách

Banská Bystrica - 54 bodov
27. kolo Bardejov (vonku)
28. kolo Šamorín (doma)
29.kolo Komárno (vonku)
30. kolo Petržalka (doma)

Liptovský Mikuláš - 51 bodov
27. kolo Poprad (doma)
28. kolo Trebišov (vonku)
29. kolo Púchov (vonku)
30. kolo voľno

Podbrezová - 49 bodov
27. kolo voľno
28. kolo Košice (doma)
29. kolo Bardejov (vonku)
30. kolo Šamorín (doma)

Skalica - 46 bodov
27. kolo Košice (vonku)
28. kolo Bardejov (doma)
29. kolo Šamorín (vonku)
30. kolo Komárno (doma)

Lepší žreb majú Liptáci

Druhé miesto zaručujúce baráž môžu teoreticky dosiahnuť aj Skalica i Košice, ale zrejme sa rozhodne medzi Liptovským Mikulášom a Podbrezovou.

Na papieri majú lepšie vyžrebovanie Liptáci, ktorí sa ešte stretnú s Popradom, Trebišovom a Púchovom, kým na Podbrezovú čakajú ešte Košice, Bardejov a Šamorín.

„Mikuláš podľa papierových predpokladov by mal získať z týchto troch zápasov deväť bodov, ale v reálnom živote sú tam aj iné faktory: súper, ihrisko, vietor, dážď, rozhodca, zranenia… A namiesto jasných troch bodov nemusí byť nič,“ upozorňuje Hudec.

Zvažovali, či sa prihlásia

Liptovský Mikuláš pred sezónou zvažoval, či sa vôbec prihlási do II. ligy. Na druhej strane tréner Peter Zaťko tam začal systematickú prácu, na ktorú po jeho odchode do Pohronia nadviazal Marek Petruš.

„Mikulášania celkom slušne pracovali za posledné dva roky s trénerom Zaťkom na doplnení a obmene kádra a teraz im to prinieslo ovocie,“ myslí si Jánoš.

„Mikuláš sa zo začiatku hľadal, mal problémy, či sa prihlási, alebo nie. Potom sa nejako konsolidovali a Marek Petruš urobil kusisko roboty. Zrazu z mužstva, ktoré pred sezónou nevedelo, či bude vôbec hrať, sa stal veľmi vážny ašpirant na postup,“ dodáva Hudec.

Podbrezová na to nemá

Podľa Jánoša veľké ambície má aj Podbrezová. „Chceli ísť priamo na postup, ale zrejme manažérsky a ani hráčsky na Bystricu momentálne nemajú,“ domnieva sa.

„Baráž by som prial skôr Mikulášu za dlhodobú a koncepčnú robotu, ktorú za posledné tri roky urobili. Ako poznám majiteľa, pána Mikušiaka, jeho stanovisko by zrejme bolo: môžeme postúpiť do prvej ligy, ale budeme hrať za tých istých podmienok, ako v druhej lige,“ myslí si Anton Jánoš.

Podľa neho by na prvoligový futbal v Liptovskom Mikuláši určite chodilo pravidelne dvetisíc divákov, hoci v meste je aj hokej.

Postup želá bývalému asistentovi

„Budú sa snažiť dostať sa do baráže a prekvapiť. Tak ako Myjava – nikto o nej nevedel, a nakoniec išla do ligy. Veľké mestá v prvej lige chýbajú a môžu vyrásť aj menšie mužstvá. To vždy prinesie aj nováčikovský ošiaľ,“ tvrdí Ladislav Hudec.

Aj on praje postup cez baráž práve Liptákom. „Rád by som v lige videl aj Skalicu, aj Podbrezovú, ale želám to Marekovi Petrušovi. V reprezentačnej šestnástke a sedemnástke bol mojím asistentom. Zaslúžil by si, aby sa dostali do ligy,“ vyhlásil Hudec.

Polievka je individualista

Podľa Jánoša je najlepším hráčom druhej najvyššej súťaže 24-ročný útočník Dukly Róbert Polievka.

„Je to jednoznačne hviezda druhej ligy, ale nie je to hráč do kombinácie. Je to vyslovene individualista. Má celkom slušnú individuálnu techniku, ale taký futbal sa už dnes nepreferuje. Vo vyššej súťaži sa už ťažko presadí individuálne, že zoberie loptu na polovici ihriska, prejde cez troch-štyroch a potom dá aj gól,“ vysvetľoval.

„V Podbrezovej sa mi páči 19-ročný Roland Galčík. Je to mladý a komplexný hráč, ktorý má podľa mňa solídnu futbalovú budúcnosť,“ uzavrel Anton Jánoš. 

Titanilla Bőd deväť rokov viedla športové oddelenie a bola zástupkyňou šéfredaktora v denníku Új Szó. Reportérsky pokrývala z miesta diania štyri olympiády. Okrem futbalu je jej druhou srdcovkou krasokorčuľovanie, od roku 2004 nechýbala ani na jednom európskom šampionáte. V tíme Sportnetu pôsobí od augusta 2020.

Súvisiace články