Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Vo Fortuna lige bol oporou. Brankár Myjavy cez víkend ukončil kariéru

Peter Solnička. (Autor: Spartak Myjava)
Sportnet|21. jún 2021 o 14:30

Peter Solnička chytal za malý Spartak aj v najvyššej súťaži.

MYJAVA. Pred týždňom dovŕšil 39 rokov, no štyridsiaty rok života už medzi žrďami nestrávi. Brankár Peter Solnička definitívne ukončil futbalovú kariéru.

Ikona Spartaka Myjava pôsobila v klube aj počas účinkovania v najvyššej súťaži. V piatich sezónach (2012/13 - 2016/17) nazbieral Solnička dovedna 95 ligových štartov a 27-krát udržal čisté konto. 

Keď sa v decembri 2016 klub prekvapivo odhlásil z Fortuna ligy (pri postupe mala súťaž ešte iný názov), Solnička hájil myjavské farby aj v nižších súťažiach.

Po poslednom zápase v III. lige západ proti Zlaté Moravce - Vráble B (2:1) ukončil kariéru, pričom Spartak dostal na priebežné prvé miesto tabuľky a blízko k postupu. V nedeľu sa však na čelo vrátila Beluša, ktorá má o bod viac.

Ideálna rozlúčka

"Lepšiu rozlúčku som si ani nemohol želať," zneli prvé slová Petra Solničku po poslednom zápase v hráčskej kariére.

"Som rád, že chalani zamakali, zabojovali, i keď sme sa znova trochu natrápili a nepremenili šance, ktoré sme si vypracovali. Ale to už teraz nevadí, dali sme dva góly, o jeden viac ako súper a ja mám len tie najlepšie pocity. Rozlúčil som sa víťazne a s tým, že ešte stále žijeme v boji o postup," cituje brankára oficiálny web Spartaka Myjava.

Peter Solnička (Spartak Myjava). (Autor: TASR)

Čierno-biele dresy na seba obliekli viaceré známe mená. Kapitánom bol Tomáš Kóňa, víťazný gól strelil Štefan Pekár. Fortuna ligu okúsil ako mladý aj Samuel Flamík, skúsenosti z Dubnice a Serede má Ľubomír Ulrich.

"Som veľmi rád, že sme sa s domácim prostredím rozlúčili víťazstvom a rovnako tak aj so Soldom a že si môžeme teraz v kabíne zakričať. Teší ma, že som mohol práve ja dať takúto čerešničku pri jeho poslednom zápase doma," reagoval Pekár.

Rozhodla aj pandémia

Skúsený brankár priznal, že ho sčasti demotivovala aj situácia v slovenskom futbale, počas pandémie boli totiž amatérske súťaže pozastavené a vlaňajšia sezóna sa dokonca nedohrala.

Definitívne ukončenie kariéry však ohlásil len pred niekoľkými dňami. "Plánoval som to už dlhšie. Predsa len, mám už svoj vek, telo má tiež dosť a myslím, že treba dať priestor mladším ročníkom," povedal pre myjavský web.

Peter Solnička (Spartak Myjava).

Solnička je v myjavskej kabíne jedinečný úkaz. V klube bol pri famóznom postupe medzi elitu a ako jediný zo súčasného kádra počas celej kariéry neprestúpil do iného klubu. Dokopy strávil v A-tíme Myjavy neprerušene 23 sezón.

V klube by mal naďalej pokračovať ako tréner brankárov aj pri dievčenských družstvách, vylúčené nie je ani to, že by figuroval v jeho štruktúrach. "Aktuálne to riešim s vedením klubu. Máme nejaké predbežné dohody," poodhalil. "Uvidíme, kde sa v našich predstavách s majiteľmi stretneme," dodal.

Myjavský klub sa rozlúčil s brankárskou jednotkou humorným štýlom:

"Nám nezostáva iné, len Petrovi úprimne poďakovať za všetko, čo pre náš klub, pre myjavský futbal a pre jeho fanúšikov urobil a popriať mu do ďalších rokov najmä veľa zdravia a životného optimizmu. Veríme, že v duchu už pomaly zľudovenej hlášky "Nebojte sa, ja nikam neodchádzam" zostávame naďalej v kontakte a so Soldom sa ešte oficiálne rozlúčime na myjavskom štadióne, pred tribúnami plnými divákov."

Bez Solničku o postup

Po sobotňajšom zápase bola Myjava prvá, až po nedeľnej dohrávke sa vrátila na čelo tabuľky Beluša. O postupujúcom do druhej najvyššej súťaže rozhodne posledné kolo.

Šancu má aj tretie béčko Zlatých Moraviec. Bodovo sa na lídra môžu dotiahnuť štvrté Malženice, no na postup nemajú nárok pre horší vzájomný duel s Belušou.

"Aktuálna nálada v kabíne je dobrá. Myslím si, že sme si ju poopravili po víťazstve v Nitre. Tam sa nám celkom herne aj výsledkovo darilo. Síce to nemáme vo svojich rukách, ale budeme bojovať do posledného zápasu," dodal ešte pred svojim posledným zápasom Solnička.

Peter Solnička (Spartak Myjava).

Myjava odohrá posledné kolo proti Imeľu, Belušu čaká derby práve s ViOnom. Ak by Spartak postúpil, bol by to pre klub návrat do celoslovenskej súťaže po štyri a pol roku.

"Verím, že aj ten posledný zápas zvládneme a budeme sa tešiť, ako sme sa kedysi tešili. Nie je to celkom v našich rukách, ale my musíme spraviť všetko pre to, aby sa to podarilo, ako sme urobili v sobotu," povedal na margo záveru sezóny tréner Myjavy Ladislav Hudec.

Skupina Západ ako posledná ešte nemá známeho postupujúceho. Do II. ligy si už vopred vybojovali postup Rohožník z bratislavskej skupiny, Námestovo zo Stredu a Humenné z Východu.

Súvisiace články