05.08.2024 08:00
Deň 10
Minúta po minúte

Keely Hodgkinsonová získala zlatú medailu v behu na 800 m na OH 2024.
Keely Hodgkinsonová získala zlatú medailu v behu na 800 m na OH 2024. (Autor: TASR/AP)
TASR|5. aug 2024 o 22:35

V behu na 800 metrov triumfovala najväčšia favoritka.

PARÍŽ. Britka Keely Hodgkinsonová získala zlatú medailu v behu na 800 m na olympijských hrách v Paríži.

V pondelkovom finále triumfovala časom 1:56,72 minúty, keď v závere nedala šancu svojim súperkám. Striebro získala Tsige Dugumová z Etiópie a bronz si vybojovala Keňanka Mary Moraaová.

Hodgkinsonová išla do finále ako najväčšia favoritka a líderka tohtoročných tabuliek. Svoju úlohu do bodky splnila, už v prvom kole sa dostal na čelo a diktovala tempo.

Jej súperky sa jej držali, no nedokázali odpovedať na jej záverečný finiš, keď im ušla a bez problémov si dobehla pre prvé olympijské zlato. Pred troma rokmi v Tokiu skončila druhá.

Kipyegonová prišla o medailu

Kenská bežkyňa Beatrice Chebetová získala zlatú medailu v behu na 5000 m. Vo finále dosiahla čas 14:28,56 minúty a vybojovala si prvý cenný kov na OH v kariére.

Striebro si odniesla Holanďanka Sifan Hasanová a bronz získala Talianka Nadia Battoclettiová. Faith Kipyegonovú, ktorá dobehla na druhom mieste, dodatočne diskvalifikovali.

Kipyegonová sa v závere dostala do kolízie s Etiópčankou Gudaf Tsegayovou, ktorá sa potom už nezapojila do boja o medaily. Keňanka naopak zostala vpredu a v závere bojovala o zlato s Chebetovou, ktorá však mala lepší finiš.

Striebro pripadlo obhajkyni titulu z Tokia Hassanovej, ktorá prišla do cieľa s dvojsekundovým mankom na víťazku.

Po diskvalifikácii Kipyegonovej sa na pódium dostala úradujúca majsterka Európy na 5000 i 10.000 metrov Battoclettiová, pre ktorú je to najväčší úspech kariéry. Talianka zabehla i národný rekord 14:31,64 minúty.

Disk jasnou záležitosťou Američanky

Americká atlétka Valarie Allmanová obhájila zlatú medailu v hode diskom, keď vo finále triumfovala výkonom 69,50 m a o takmer dva metre zdolala Číňanku Feng Pin. Bronz bronz si vybojovala Chorvátka Sandra Elkasevičová.

Dvadsaťdeväťročná Allmanová potvrdila pozíciu najväčšej favoritky a všetky jej štyri platné pokusy by stačili na zlato (x - 68,74 - 68,06 - 69,50 - x - 69,21).

Strieborná Feng Pin poslala disk do vzdialenosti 67,51 metra, majsterka sveta z Eugene 2022 získala prvú medailu spod piatich kruhov.

Tridsaťštyriročná Elkasevičová dosiahla rovnaký výkon, no mala o tri metre horší svoj druhý najlepší pokus (64,25). Pre chorvátsku reprezentantku to bola tretia olympijská medaila, v Londýne 2012 a Riu de Janeiro 2016 získala zlato.

Atletika na OH 2024

Ženy:

800 m: 1. Keely Hodgkinsonová (V.Brit.) 1:56,72 min, 2. Tsige Dugumová (Et.) 1:57,15, 3. Mary Moraaová (Keňa) 1:57,42, 4. Shafiqua Maloneyová (Sv. Vinc. a Gren.) 1:57,66, 5. Renelle Lamotová (Fr.) 1:58,19, 6. Worknesh Meselová (Et.) 1:58,28, 7. Juliette Whittakerová (USA) 1:58,50, 8. Prudence Sekgodisová (JAR) 1:58,79

5000 m: 1. Beatrice Chebetová (Keňa) 14:28,56 min, 2. Sifan Hassanová (Hol.) 14:30,61, 3. Nadia Battoclettiová (Tal.) 14:31,64, 4. Margaret Kipkemboiová (Keňa) 14:32,23, 5. Ejgayehu Tayeová (Et.) 14:32,98, 6. Medina Eisová (Et.) 14:35,43, 7. Karoline Bjerkeliová Grövdalová (Nór.) 14:43,21, 8. Gudaf Tsegayová (Et.) 14:45,21, 9. Karissa Schweizerová (USA) 14:45,57, 10. Elise Crannyová (USA) 14:48,06

hod diskom: 1. Valarie Allmanová (USA) 69,50 m, 2. Feng Pin (Čína) 67,51 (druhý pokus: 67,25), 3. Sandra Elkasevičová (Chor.) 67,51 (64,25), 4. Marike Steinackerová (Nem.) 65,37, 5. Vanessa Kamgová (Švéd.) 65,05, 6. Claudine Vitová (Nem.) 63,62, 7. Jorinde van Klinkenová (Hol.) 63,35, 8. Daisy Osakuová (Tal.) 63,11, 9. Irina Rodriguesová (Port.) 61,19, 10. Kristin Pudenzová (Nem.) 60,38

Jakub Grigar a tréner Stanislav Gejdoš
po 21:04
Všetci sme zaspali. Slovensko nemá podmienky na kajak kros, hovorí Grigarov trénerKajak kros bude o štyri roky vyzerať úplne inak, myslí si Stanislav Gejdoš.
po 21:04
Americká gymnastka Simone Bilesová počas vystúpenia na kladine na OH 2024.
po 14:15
Bilesová spadla. Prišla o šancu na medailu aj vyrovnanie rekorduAž z dvoch medailí sa teší Taliansko.
po 14:15
Jakub Grigar v kajak krose na OH 2024
po 19:434
Grigar bol po kajak krose úprimný: Jednoducho nemám na to, aby som súperov odtlačilS trénerom chce analyzovať každú svoju jazdu.
po 19:434
Ukrajinské skokanky do výšky Jaroslava Mahučichová a Iryna Heraščenková.
po 10:151
Toto sú medaily pre našu krajinu, vraví Ukrajinka po triumfe v ParížiUkrajina dosiaľ na OH 2024 získala šesť medailí.
po 10:151
Volejbalisti Poľska sa tešia v zápase na OH v Paríži 2024.
po 12:15
Poliaci zlomili štvrťfinálovú smolu, o medaily zabojujú po 44 rokoch Od Atén 2004 skončil Poliaci zakaždým na 5. mieste.
po 12:15
Gabriela Gajanová (vpravo) počas semifinále behu na 800 m na OH v Paríži 2024.
po 09:55
Gajanová mala dva odvážne ciele. Splnila jeden a svoj rekord chce výrazne zlepšiťGabriela Gajanová obsadila na OH v Paríži jedenáste miesto.
po 09:55
Slovenská strelkyňa Vanesa Hocková počas OH 2024.
po 12:30
Progres Hockovej? Verím, že sa zaradí do užšej svetovej špičky, vraví trénerVo finále skeetu obsadila na OH štvrté miesto.
po 12:30
Kishane Thompson a Noah Lyles čakajú na výsledky finále behu na 100 m na OH 2024.
po 13:50
Je to asi tvoje, vravel víťaz stovky súperovi. Lyles chce po tesnom triumfe viacUSA sa dočkali víťaza stovky na OH po 20 rokoch.
po 13:50
ONLINE: Jakub Grigar vo semifinále kajak krosu na OH v Paríži 2024 dnes.online
po 16:101
ONLINE: Grigar je stále v hre o medailu, bojuje v semifinále kajak krosuSledujte s nami online prenos z kajak krosu na OH 2024. V semifinále sa predstaví aj Jakub Grigar.
po 16:101
Jakub Grigar (druhý zľava) vo štvrťfinále kajak krosu na OH 2024
po 16:04
Pomohlo mu zlyhanie súpera. Grigar postúpil do semifinále kajak krosuGrigar finišoval vo štvťfinálovej jazde tretí.
po 16:04
ONLINE: Jakub Grigar vo štvrťfinále kajak krosu na OH v Paríži 2024 dnes.online
po 13:002
ONLINE: Kajak kros na OH 2024, Jakub Grigar dnes LIVE (štvrťfinále)Sledujte s nami online prenos z kajak krosu na OH 2024. Vo štvrťfinále sa predstaví aj Jakub Grigar.
po 13:002
Noah Lyles.
Miloslav Šebelapo 08:0012
Vytetoval si nápis Ikona a chce vymazať Bolta. Lyles tvrdí, že je najrýchlejší muž Američan chce v Paríži získať 4 zlaté medaily aj svetový rekord.
Matej Beňuš s bronzovou medailou.
ne 23:43
Veľmi si to užívam a som veľmi šťastný, hovorí Beňuš. Svoj cieľ v Paríži splnilSlovenský reprezentant získal na OH bronzovú medailu v C1.
ne 23:43
po 22:35
Gajanovej disciplínu suverénne ovládla Britka, päťtisícku poznačila kontroverziaV behu na 800 metrov triumfovala najväčšia favoritka.