Ten, kto to vymyslel, musel byť cvok. Tótha čaká katarské peklo

Matej Tóth zažije netradičné preteky. (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|26. sep 2019 o 18:41

Prvoradá úloha je prísť do cieľa.

BRATISLAVA. Je to extrémna výzva, ktorá hraničí so zdravým rozumom. Slovenský chodec Matej Tóth zažije na majstrovstvách sveta v Dauhe niečo nevšedné a nepoznané.

Budú to nočné preteky pod umelým osvetlením. Štart organizátori naplánovali na sobotu večer o 22.30. Najrýchlejší chodci na 50-kilometrovej trati budú prichádzať do cieľa pred pol treťou nad ránom.

A vôbec to nebude v príjemnom nočnom vánku.

Počas pretekov má byť 30 stupňov, ale pocitová teplota sa má vyšplhať až k štyridsiatke. Brutálne podmienky vystupňuje vysoká vlhkosť.

„Na také niečo sa nedá úplne pripraviť. To by som musel v Dauhe bývať minimálne rok. Teplo bude naozaj veľké,“ priznal Tóth pre SME.

Zmenil biorytmus a ide proti prírode

Záverečnú prípravu absolvoval s najlepšou slovenskou chodkyňou Máriou Katerinkou Czakovou a ich spoločným trénerom Matejom Spišiakom na Cypre.

Snažili sa postupne adaptovať na teplejšiu klímu, ale aj na zmenu biorytmu, keďže preteky v Dauhe pôjdu v noci.

„Je to neštandardné. Prehadzujeme celý biorytmus a ideme proti prírode,“ priznal ešte pred odchodom na Cyprus tréner Matej Spišiak.

Jeho zverenci na pár dní úplne zmenili svoj harmonogram.

„Vstával som o desiatej. Nasledovali pevnejšie raňajky, po ktorých som mal dve hodiny pre seba. Zašiel som k moru alebo som sa prešiel do mesta,“ opisuje svoj harmonogram 36-ročný Tóth.

Potom urobil niečo, čo je preňho netypické a na čo nebol počas kariéry vôbec zvyknutý.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: