PARÍŽ. Finále oštepu na olympijských hrách v Paríži patrilo k najkvalitnejším v histórii.
Šesť atlétov prehodilo dĺžku 87 metrov a nečakaný víťaz prekonal olympijský rekord.
Najväčší favorit a obhajca z Tokia, Neeraja Chopra z Indie, sa musel skloniť pred Arshadom Nadeemom, ktorý vybojoval pre Pakistan prvú olympijskú medailu v atletike.
Ak Boh dá, bude to rekord
Nadeem si zlato zaistil už v druhom hode, keď jeho oštep dopadol na hranicu 92,97 metra. Zaradil sa na šieste miesto v historických tabuľkách.
Svetový rekord drží už 28 rokov český atlét Ján Železný s hodnotou 98,48 metra.
„Keď som hodil oštepom, cítil som, ako mi odchádza z ruky a mal som pocit, že by to mohol byť olympijský rekord. Ak Boh dá,“ citovala víťaza agentúra Reuters.
Dvadsaťsedemročný Pakistanec zaznamenal veľký progres. V Tokiu ešte obsadil piate miesto, vlani na majstrovstvách sveta získal striebro.
Arshad Nadeem oslavuje zlatú medailu v novom olympijskom rekorde. (Autor: TASR/AP)
Rivalita ako v krikete
Keď jeho najväčší vyzývateľ Chopra pokazil posledný pokus, kľakol si na kolená a pobozkal zem.
Indický oštepár sa vo finále trápil. V kvalifikácii dominoval, ale v záverečných bojoch zaznamenal iba jeden platný pokus, ktorý mu vyniesol striebornú medailu (89,45 m).
„Nie som spokojný so svojim výkonom. Ani moja technika a dráha neboli dobré,“ uviedol Chopra, ktorého trápilo zranenie slabín.
Nadeem prirovnal súboj so svojim protivníkom k rivalite krajín v krikete. Uviedol tiež, že je náročné stať sa nekriketovým športovcom v Pakistane.
Skvelý výkon, horšie poradie
Bronzovú medailu získal Anderson Peters z Grenady, ktorý štvrtým pokusom (88,54 m) zosadil z tretej priečky českého reprezentanta Jakuba Vadlejcha.
Čech obhajoval striebro z Tokia a čerstvý majster Európy patril k horúcim kandidátom na medailu.
Vadlejchovi chýbali na bronz iba štyri centimetre. Vzdialenosť 88,50 metra by stačila v Tokiu na zlato. Tentokrát mu v rukách ostal Čierny Peter.
„Naše preteky sa v závere rozkúskovali, čo mi nepomohlo. Bojoval som, čo to šlo. Mal som ešte dva pokusy, ale zbraň na Petersa som nenašiel,“ uviedol tridsaťtriročný atlét pre Mladú Frontu Dnes.
Potvrdil však pozíciu najlepšieho oštepára z Európy.
„Čo na to povedať? Skvelý výkon, horšie poradie. Nenapadlo by ma, že 88,50 metrov nebude stačiť na medailu. Mám šesť veľkých medailí, takže toto štvrté miesto budem musieť chvíľu vstrebávať.
Keď sa mi to rozloží, poviem si, že som bol súčasťou jedného z najkvalitnejších pretekov a budem za to rád. Štyri centimetre je veľmi malý rozdiel. Dnes som si skrátka vytiahol Čierneho Petra.“
Rekord so súpermi zamával
Vadlejcha trénuje svetový rekordér Ján Železný. „Štvrté miesto je krásne i kruté,“ povedal v rozhovore pre Mladú Frontu Dnes.
Napriek neslávnej zemiakovej medaile bol s výkonom svojho zverenca spokojný. Hod 88,50 m by stačil na predchádzajúcich olympiádach na zlato. Okrem Sydney 2000.
„Je to šport. Jakub má však výbornú sezónu. Som na neho hrdý, bojoval. Niekto musí byť štvrtý, aj keď je to najhoršie miesto.“
Čo českému reprezentantovi chýbalo na cenný kov?
„Uvoľnenosť a zapojenie chrbta, veľa totiž hádzal rukou. Keď však vidíte, ako sa hádže ďaleko, je to ťažké. Takto šialene kvalitné preteky s vami zamávajú. Ani Indovi nakoniec oštep nelietal. Mohol pokojne hodiť za 91, aj Jakub cez 90,“ pokračoval 58-ročný tréner.
Olympijský rekord už v druhej sérii ostatných súperov rozhodil.
„Jeho neskutočný výkon celú súťaž uzavrel. Je to ťažké. Ak by niekto urobil niečo mimoriadne, tak to možno prehodí, ale na takomto vrcholovom podujatí sa to nedá.“
„Jeho pokus bol šach mat, úplný extrém. Zmrazilo nás to. Od Nadeemovho hodu bolo jasné, že súťažíme iba o druhé miesto,“ dodal Vadlejch.
Letná olympiáda Paríž 2024