Správy

Ultras majstrovských Trstíc vyzvú v najvyššej krajskej súťaži aj silný fanklub Baníka Prievidza

Futbalistom Trstíc (v bielom) vytvoril ich fan klub v rozhodujúcom zápase v Branči domáce prostredie. (Autor: Jana Skornsek)
Marián Dragúň|31. júl 2023 o 10:00

Úradujúci majster „južnej“ piatej ligy a zároveň nováčik našej najvyššej krajskej súťaže TJ Družstevník Trstice odohral posledný súťažný zápas vlaňajšej sezóny a prvý tej aktuálnej zhodne na dvoch ihriskách dolnej Nitry, ktoré delí len šesť kilometrová vzdialenosť. V oboch býci od Malého Dunaja triumfovali.

Rozbehnuté Trstice zvíťazili nielen v nedeľňajšom prvom kole Slovnaft Cupu v šiestoligových Komjaticiach jasne 0:8, ale tesne pred letnou prestávkou aj v ostro sledovanom šlágri celej jari v záverečnom kole piatej ligy Juhovýchod HUMMEL v konkurenčnom Branči (1:3).

Ultras sú dvanástym hráčom „Nádszegu“

O postupe do elitnej súťaže ZsFZ sa rozhodovalo práve v priamom súboji druhého Branču a prvých Trstíc. Vo férovej bitke dvoch mimoriadne ambicióznych nováčikov mali pred posledným kolom ťažšiu pozíciu domáci Brančania, ktorí potrebovali zvíťaziť o štyri góly. V predzápasových kalkuláciách sa rodili rôzne scenáre, no samotné piatoligové „finále“ muselo nestranného diváka futbalovo naladiť. Povestný fanklub hostí, ktorý pricestoval do podzoborskej obce z okresu Galanta totiž vytvoril nevídanú futbalovú kulisu. Jeho jadro sa hrdí názvom Ultras Nádszeg a veru na pôde silného Branču bolo doslova dvanástym hráčom. Predvoj početného výjazdu od Malého Dunaja „dozeral“ na svojich obľúbencov už počas predzápasovej rozcvičky, ale keď dvaja exreprezentanti a lídri svojich tímov, domáci Marián Had a jeho náprotivok a bývalý mládežnícky reprezentant András Lénárt, priviedli na trávnik pred úvodným výkopom hlavných aktérov futbalovej fiesty, Ultras bielo-modrých spustili spoza kalandra nekončiaci ošiaľ. Verní základnej zásade skupín Ultras - povzbudzovať za každého stavu a aj keď sa nedarí - boli poriadne hluční takmer celých deväťdesiat minút. O takú podporu sa na slovenských štadiónoch nemôže oprieť veľa klubov snáď ani v tretej či dokonca druhej lige.

V rozhodujúcej bitke o piatoligový titul medzi druhým Brančom a prvými Trsticami vládla nefalšovaná futbalová atmosféra hlavne vďaka fanúšikom hostí. Foto: Jana Skornsek

Šéf klubu si navliekol majstrovské tričko po góle na 1:3

O piatoligovom majstrovskom titule sa rozhodovalo až v poslednom kole v stretnutí OFK Branč – TJ Družstevník Trstice, na ktorý prichádzali s náskokom troch bodov i lepším skóre hostia, ktorí zdolali na jeseň Brančanov doma nečakane hladko 3:0. „Aj do Branču sme išli s cieľom zvíťaziť,“ povie presvedčivo prezident FC Trstice František Szabó. Gólový účet však otvorili pomerne rýchlo v 23. minúte legionárom Smeljanskim domáci, a ak by sa im ešte do prestávky podarilo zvýšiť na 2:0, v druhom polčase to mohla byť dráma. „Priznávam, že za stavu 1:0 som spozornej aj ja, ale už dovtedy sme mali o čosi lepšie šance my, a keď sme Štefanom Molnárom vyrovnali na 1:1, čas hral pre nás a bolo jasné, že o štyri góly už prehrať nemôžeme,“ voľkal si s odstupom času mladý šéf klubu, ktorý prevzal futbal v obci medzi Galantou a Dunajskou Stredou pred šiestimi rokmi na samom dne najnižšej krajskej súťaže, keď nemal za skoro štvortisícovú dedinu pomaly kto hrať. „Začiatky boli naozaj ťažké a aby nás bolo jedenásť, hráčov sme zháňali, ako sa len dalo.“ Registračku si musel vybaviť dokonca aj samotný záchranca František Szabó, ktorý hrával dovtedy futbal iba s partiou v telocvični či na malom ihrisku. Šláger v Branči nakoniec líder z Trstíc ovládol a keď zvýšil Dominik Tamás na konečných 1:3, prezident klubu si - ako prvý - ešte na striedačke v role člena realizačného tímu obliekol majstrovské tričko. „Ako som povedal, do Branču sme išli vyhrať a aj preto sme si dali vyrobiť majstrovské tričká v predstihu.“

Po góle Dominika Tamáša na 1:3 sa v Branči na striedačke Trstíc začali navliekať majstrovské tričká. Prvý zľava najlepší strelec celej súťaže 22-gólový Nikolas Juhos, s číslom 22 kapitán András Lénárt. Foto: Jana Skornsek

Druhý Branč prehral iba dva zápasy, oba s Trsticami

Vicemajstrovský Branč, tiež v role nováčika, ťahal skoro celú jeseň bez jedinej prehry. Tá prišla až v jesennej derniére práve v Trsticiach (3:0). Na piatoligovú úroveň menami nadupaný mančaft hnal tréner OFK Zoltán Čekey vo „finálovom“ stretnutí doma proti lídrovi za čo možno najrýchlejším gólom. Od piatej minúty doslova vyháňal svojich stredopoliarov stále viac pred bránu súpera jasným pokynom „vyššie, choď vyššie“. Hosťom však vytvoril spomínaný, snáď skoro dvestočlenný fanklub pri celkovej návšteve päťsto divákov vyslovene domáce prostredie, ich hráči sa cítili ako ryba vo vode, celá lavička stála od úvodných minút na nohách a hlavne, bielo-modrí boli futbalovejší a v kľúčových bežeckých súbojov do otvorenej obrany aj o čosi rýchlejší. „Do súťaže sme ako nováčik nevstupovali s postupovými ambíciami,“ priznáva manažér Szabó. „Financií na platenie prehnane širokého kádra nemáme, v prípade napríklad väčšej maródky, by sme mali problémy.“ V stretnutí prvého kola v Želiezovciach musel nastúpiť nielen tréner Kristián Molnár, ale dokonca aj prezident klubu. „Našťastie sme tam zvíťazili 1:0 a až potom sme sa postupne skonsolidovali. To, že vyhráme súťaž so šesťbodovým náskokom by som vtedy naozaj nepovedal,“ priznáva. „V lige sme chceli dosahovať víťazstvá, stále viac nás podporoval aj fanklub, ale o prípadnom postupe do štvrtej ligy sme začali uvažovať až po domácom víťazstve 3:0 nad Brančom v poslednom jesennom kole. Aj k nám sa donieslo, že hráči Branču majú oveľa lepšie podmienky, ako tí naši, no práve to ich akosi hnalo dopredu. Jednoducho, naše mužstvo chcelo čosi dokázať.“

V stretnutí Branču s Trsticami sa hralo od podlahy. V bielom bleskurýchla zimná posila majstra, 18-ročný Nazar Oleksiuk, v ružovom ostrý stopér domáceho Branču Miroslav Plešivka. Foto: Jana Skornsek

Vo vyššej súťaži aj proti okresným mestám

V Majstrovstvách regiónu štvrtej lige HUMMEL už ale narazia Trstice na onakvejších súperov, napríklad vlaňajších medailistov Gabčíkovo a Lednické Rovne, ale aj Prievidzu, Nové Zámky, Levice či Hurbanovo. A hoci podľa aktuálnej úradnej správy ZsFZ z okruhu najlákavejších súperov už vypadol FC Nitra, diváci na štadióne pri Malom Dunaji sa majú na čo tešiť. „Pre nás to bude ťažká súťaž, ale mužstvu veríme a skončiť by sme chceli do piateho-šiesteho miesta. Škoda, že Nitra hrať nakoniec nebude, pretože naši hráči sa na veľký a vynovený štadión do krajského mesta tešili. Ale pre nás budú príťažlivé aj zápasy s okresnými mestami, ako Nové Zámky, Prievidza či Levice,“ vyratúva súperov absolútneho nováčika Majstrovstiev regiónu prezident klubu, ktorého pokladník si už teraz môže mädliť ruky. Veď hneď v prvom kole príde od Vodného diela top divácke lákadlo z vicemajstrovského Gabčíkova, ktoré v lete siahlo po službách úspešného kouča Kristiána Molnára, ktorý v predchádzajúcich dvoch sezónach doviedol k dvom postupom z prvého miesta práve Trstice. Gabčíkovčania opäť mobilizujú a treťoligové chúťky by im mohol pomôcť naplniť práve mladý kouč Molnár, ktorý je v postupovom laufe. Ultras Nádszeg sa zaiste nebudú chcieť dať zahanbiť ani v najvyššej súťaži západokraja. V 11. kole privítajú v dedine na juhu Slovenska seberovného partnera, silný fanklub Baníka Prievidza, teda klubu, ktorý jasne vyhral „severnú“ piatu ligu.

V pohári príde prvoligová Skalica

Žreb 55. ročníka Slovenského pohára – Slovnaft cupu postavil v nedeľňajšom prvom kole proti sebe netradičnú dvojicu z okresov Nové Zámky a Galanta. Štvrtoligový nováčik z Trstíc sa predviedol na štadióne v Komjaticiach a na ihrisku veľkých rozmerov mali jeho hráči dostatok priestoru divákom niečo ukázať. V súboji dvoch veľkých, približne štvortisícových, dedín boli o čosi väčšie Komjatice outsidrom, no šiestoligista zo skupiny Východ hrá výlučne s domácimi a neplatenými hráčmi, čo sa o favorizovanom súperovi, ktorý zažíva vynikajúcu éru svojej histórie, nedá povedať. „Do Komjatíc sme išli v plnej sile s jasným úmyslom zvíťaziť a vybojovať si tak postup do druhého Slovnaft cupu, v ktorom k nám príde prvoligová Skalica,“ netajil šéf úspešného klubu z Trstíc Szabó.

Slovnaft Cup, 1. kolo: FC KOMJATICE – TJ DRUŽSTEVNÍK TRSTICE 0:8 (0:6)

góly: Dominik Tamás 3, Nikolas Juhos 2, Štefan Molnár 2 a Dominik Puskás

Favorizované Trstice priviedol do Komjatíc nový tréner Imrich Csillag, ktorý mal k dispozícii už aj letnú posilu Vladimira Kastsiukevicha zo štvrtoligového Hurbanova, no v tíme už nie je Gábor Rencsés, ktorý prestúpil do šiestoligových Horných Salíb. Domáci vybehli bez niekoľkých dovolenkujúci hráčov v poriadne oklieštenej zostave a ich šance na čo i len dôstojnú partiu tak klesli na minimum. Nerovný súboj začali Trstice s dvomi odchovancami Ladislavom Királym a Nikolasom Juhosom v základnej zostave a bolo iba otázkou času, kedy otvoria gólový účet. Dokonca, aj menšia skupinka Ultras Nádszeg v čiernych tričkách sa netradične iba prizerala futbalu na jednu bránku. Prvý gól strelil Štefan Molnár v 13. minúte, do polčasu dostali domáci kanára a na konečných 0:8 upravil v 63. minúte iba 16-ročný striedajúci Dominik Puskás, ktorý sa vrátil do materského klubu z prvoligového dorastu Dunajskej Stredy. Trénerovi FC Trstice Imrichovi Csillagovi teda premiéra vyšla podľa očakávania. „V Komjaticiach sa prejavila naša individuálna kvalita a o postupe sme rozhodli prakticky už do prestávky. Na druhé kolo proti Skalici sa hráči veľmi tešia a očakávame, že prvoligista odhalí aj naše slabiny, ktoré budeme postupne odstraňovať. Každopádne to však bude pre nás sviatok futbalu.“ Už túto nedeľu však príde v prvom kole štvrtej ligy k nováčikovi ambiciózne Gabčíkovo. „Gabčíkovo som si bol pozrieť pred týždňom v prípravnom zápase v Galante, kde prehralo 4:3. V ofenzíve má určite kvalitu, no my sa budeme snažiť využiť jeho isté slabšie stránky. Favoritom budú Gabčíkovčania, ale kožu určite lacno nepredáme a o výsledok sa pobijeme. Osobne si myslím, že to bude zápas o jednom góle,“ zakončil kormidelník, ktorého čaká v silnej štvrtej lige neľahká misia.

TJ Družstevník Trstice/FC Nádszeg – majster V. ligy JV HUMMEL ZsFZ 2022/23 v plnej paráde. Foto: Jana Skornsek