Futbalová infraštruktúra humenského regiónu sa posunula o ďalší krok vpred. Počet hracích plôch, ktoré využívajú automatický závlahový systém sa rozrástol. Ku klubom TJ Borov, OŠK Kochanovce a MŠK Spartak Medzilaborce pribudol TJ Jasenov. Stretla sa s nami Lucia Sukeľová, starostka obce a na futbalovú tému sa porozprávali.
Čo bolo spúšťacím motorom realizácie závlahového systému na hracej ploche? – „V Jasenove máme výhodu aj nevýhodu, že sa ihrisko nachádza pri rieke Laborec, celá lokalita má štrkovité podložie. Hracia plocha bola doposiaľ zavlažovaná ručne a bolo potrebné venovať tomu veľa času i ľudskej energie, lebo voda rýchlo vsiakla. V ostatnom období sme v areáli štadióna postavili novú budovu, s čím súviselo aj odvodnenie miesta stavby, ktoré sme nasmerovali k Laborcu. Výkopové práce, ukladanie kanalizačného odvodu dažďovej vody, to bolo treba spraviť ťažkými strojmi, a tak sme sa rozhodli, že vybagrovať päť rýh navyše nie je pohroma. V najbližšom období už nebude futbalový areál takto rozkopaný a bolo by nám asi aj ľúto, že sme vhodnú príležitosť na zavedenie závlahového systému prepásli. Ak chceme mať kvalitnejšiu hraciu plochu, ktorú na štrkovom základe treba často a výdatne zalievať, bolo nutné pristúpiť k takému kroku.“
Jasenovský futbal oslávi v tomto roku 70 rokov svojej činnosti. Boli stavebné úpravy areálu nasmerované práve k okrúhlemu výročiu? – „Nie je to iba výlučne futbalová infraštruktúra, novú budovu, upravené okolie Jasenovčania registrujú a využívajú. Zvyšuje sa záujem na prenájom, kultúrne alebo súkromné oslavy. Podujatia na okraji obce v peknom prostredí získavajú iný ráz. Futbal je však toho súčasťou, popri budove sme riešili zavlažovanie, postavili aj nové striedačky. Keď sa už začalo robiť, chceli sme využiť situáciu maximálne. Práce realizovala Obecná firma, nemuseli sme nikoho najímať, platiť, máme aj vlastný bager, takže sami sme si potrebné úkony vykopali.“
Aktuálne ste aj predsedníčkou TJ Jasenov. Máte teda bližší vzťah k futbalu? – „V okolitých obciach sú práve starostovia vo vedení futbalových klubov, aj u nás väčšina vecí prechádza cez obec, takže to bolo najjednoduchšie riešenie. Výbor má trinásť členov, opora i záujem zo strany funkcionárov je.“
Súčasťou futbalového areálu je aj škvarové ihrisko. Podstúpi aj ono úpravy? Nahradí škvaru umelá tráva? – „Momentálne je to ideálne miesto na zloženie všetkého stavebného materiálu... Nechávame mu voľný priebeh, doterajšia investícia bola dosť nákladná, výzvy na projekty sa zatiaľ týkajú menších plôch, takže uvidíme. Rozhodne ho chceme využívať na šport, žiadne stavby tam nevzniknú, ak bude príležitosť, radi ju využijeme.“
Každá stavebná realizácia potrebuje finančné krytie. Najskôr budova, teraz závlahový systém, striedačky... – „Chcem sa poďakovať sponzorom. Veľká česť každému, kto chce zo svojich prostriedkov pomôcť rozvoju športu. Niekto môže povedať, že šport nepatrí k naplneniu základných ľudských potrieb, že obec potrebuje dôležitejšie veci, ale ja tvrdím, že aj šport musí byť. A zaväzuje nás k tomu aj sedemdesiatročná futbalová tradícia,“ dodala Lucia Sukeľová.