15.02.2022 00:00
Deň 11
Peking 2022
Koniec

Ledecká doplatila na veľkú chybu, v zjazde triumfovala Suterová

Švajčiarka Corinne Suterová pózuje so zlatou medailou za triumfe v zjazde na ZOH 2022.
Švajčiarka Corinne Suterová pózuje so zlatou medailou za triumfe v zjazde na ZOH 2022. (Autor: TASR/AP)
TASR|15. feb 2022 o 06:00 (aktualizované 15. feb 2022 o 08:24)

Z medaily sa tešia aj dve talianske reprezentantky.

Zjazdové lyžovanie na ZOH Peking 2022

PEKING. Švajčiarska lyžiarka Corinne Suterová triumfovala v zjazde na ZOH 2022 v Pekingu. Ako úradujúca majsterka sveta v kráľovskej disciplíne zdolala v utorňajšej súťaži o 16 stotín sekundy obhajkyňu titulu Sofiu Goggiovú.

Tretia skončila ďalšia talianska reprezentantka Nadia Delagová s odstupom 0,57 sekundy. Slovensko tentokrát nemalo v súťaži zastúpenie.

Organizátori museli štart pretekov posunúť o polhodinu neskôr pre silný vietor. Od 4.30 SEČ sa už súťažilo, poveternostné podmienky však stále neboli ideálne.

S nástrahami si neporadila Češka Ester Ledecká, ktorej šance sa rozplynuli za tretím medzičasom, keď po veľkej chybe dostala "hodiny" a nabrala obrovskú stratu. Napokon ju klasifikovali na 27. mieste.

Američanka Mikaela Shiffrinová išla čisto, ale rýchlostne zaostávala a cenného kovu sa nedočkala ani vo štvrtom pekinskom vystúpení. Bola až osemnásta.

Sklamaná Ester Ledecká po nevydarenom zjazde na ZOH 2022.
Sklamaná Ester Ledecká po nevydarenom zjazde na ZOH 2022. (Autor: TASR/AP)

Na Goggiovej bolo vidno sklamanie

Najväčšie favoritky prišli na rad v druhej desiatke štartovej listiny. Na Goggiovej nebolo poznať, že v januári utrpela ťažké zranenie kolena a že bojovala s časom, aby mohla obhajovať víťazstvo v zjazde z Pjongčangu 2018.

Od štartu išla nebojácne, v agresívnej stope a pred dovtedajšou líderkou Nadiou Delagovou viedla na štvrtom medzičase dokonca o sedem desatín sekundy. V cieli to bolo 0,41 s a po jej dojazde figurovali Talianky na prvých troch miestach.

Trojicu Goggiová, Nadia Delagová a Elena Curtoniová však odsunula Suterová, ktorá sa vycibrenou jazdou držala takmer pozdĺž celej trate v zelených číslach. Aj záver prešla precízne a na neskrývané sklamanie Goggiovej sa ujala vedenia.

Ako jedna z posledných ju mohla ohroziť krajanka Lara Gutová-Behramiová, ale po bronze v obrovskom slalome a zlate v super-G nepridala ďalšiu medailu.

"Som nadmieru spokojná. V cieli som si nebola istá, či to bude stačiť, lebo niekedy som mala pocit, že vietor fúka proti mne, inokedy do chrbta alebo zboku. Je to najväčší sen môjho života," povedala Suterová pre agentúru AFP.

Švajčiarska radosť po triumfe Corinne Suterovej v zjazde.
Švajčiarska radosť po triumfe Corinne Suterovej v zjazde. (Autor: TASR/AP)

Švajčiarska dominancia v Pekingu

Medzi Delagovú a Curtoniovú sa vtesnala Nemka Kira Weidleová, ktorá ako jediná okrem medailistiek mala menšie než sekundové manko (+0,71).

Dvadsaťsedemročná Suterová triumfovala po MS 2021 na ďalšom vrcholnom podujatí. Podčiarkla tak švajčiarsku dominanciu na čínskych svahoch.

Najcennejší kov si vybojovali aj Lara Gutová-Behramiová v super-G, Marco Odermatt v obrovskom slalome a Beat Feuz v zjazde mužov.

Goggiová našla premožiteľku v zjazde prvýkrát od 18. decembra 2020, keď ju vo francúzskom Val d´Isere takisto prekonala Suterová. Odvtedy bola v tejto disciplíne najrýchlejšia vo všetkých ôsmich súťažiach, ktoré dokončila.

"Je to neskutočná medaila vzhľadom na uplynulých dvadsať dní. Som rada, že som zo seba vydala všetko, som vďačná za zisk ďalšieho kovu," uviedla.

Všetky informácie o ZOH Peking 2022

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Peking 2022»Program a výsledky»Alpské lyžovanie»Ledecká doplatila na veľkú chybu, v zjazde triumfovala Suterová