Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Čo sa robí na Orave, nie je dovolené na juhu, sťažuje sa majiteľ DAC

Majiteľ klubu FC DAC 1904 Dunajská Streda Oszkár Világi. (Autor: Edmund Örzsik - TASR)
Titanilla Bőd|Publikované 23. okt 2020 o 11:27

Testovanie fanúšikov zakázali.

DUNAJSKÁ STREDA. Testovanie fanúšikov pred víkendovým šlágrom najvyššej futbalovej súťaže Dunajská Streda - Slovan sa neuskutoční.

Zámery domáceho tímu zmaril zákaz regionálneho úradu verejného zdravia.

Klub sa pri plánovaní dosiaľ nevídaného projektu opieral o opatrenie, že hromadné podujatie sa môže uskutočniť aj s divákmi, ak sa všetci účastníci preukážu negatívnym testom na koronavírus nie starším ako 12 hodín.

"S firmou Medirex sme vypracovali manuál, ako otestovať fanúšikov. Mali sme plán vytvoriť pätnásť odberných miest okolo štadióna na čerstvom vzduchu. Odbery by vykonali kvalifikovaní pracovníci," priblížil plánovaný postup na tlačovej konferencii majiteľ DAC Oszkár Világi.

Celý proces registrácie fanúšikov a samotného testovania je do detailov opísaný aj na webstránke klubu.

"Manuál sme chystali tak, aby sa dal použiť aj na ďalšie kultúrne a športové akcie. Pokiaľ by bol náš projekt úspešný, štát by mohol napríklad zadarmo prideliť testy kultúrnym a iným inštitúciám.

Pomoc zo strany štátu, ktorá je teraz veľmi komplikovaná a ťažkopádna, by tak mohla byť rýchlejšia a cielená," dodal majiteľ klubu zo Žitného ostrova.

Ráno súhlas, popoludní zákaz

DAC vyčlenil prostriedky na nákup 3500 testov, aby mohol v prípade záujmu otestovať všetkých držiteľov permanentiek. Klub uzavrel zmluvu so súkromnou laboratórnou spoločnosťou, aby vzorky odoberali profesionáli. Na celý projekt vyčlenili 50-tisíc eur.

"Súbežne sme sa obrátili na úrady verejného zdravia, aby sme objasnili, či sa športové podujatie považuje za také hromadné podujatie, čo je definované v príslušnom opatrení. Vo štvrtok o 8.53 sme dostali z centrály súhlasné vyjadrenie," uviedol Világi.

Popoludní však regionálny úrad verejného zdravia so sídlom v Dunajskej Strede poslal klubu oznámenie, v ktorom im testovanie fanúšikov vyslovene zakázali.

"Bolo to okolo štvrtej, teda ešte počas rokovania krízového štábu, predtým, než vláda vyhlásila zákaz vychádzania," dodal majiteľ DAC.

Možno ešte v tomto roku

Világi je z rozhodnutia úradov rozčarovaný.

"Na Orave momentálne stoja ľudia v rade, aby im odobrali vzorky vojaci či mestskí poslanci… Žiaľ, štát podobnú aktivitu na južnom Slovensku vníma tak, že to je ohrozenie verejného zdravia, hoci to chceme urobiť profesionálnejšie a možno rýchlejšie, ako štát," povedal Világi.

Derby medzi prvým a druhým tímom Fortuna ligy sa teda odohrá pred prázdnymi tribúnami.

"Chcem sa ospravedlniť každému, komu sme dali dva dní nádej, že môže prísť na futbal, že aspoň 90 minút môže žiť tak, ako pred Covidom. Som veľmi smutný, veľmi sklamaný a myslím si, že nie som iba sám," vyhlásil Világi.

O testovanie do piatkového rána prejavilo záujem okolo 2000 fanúšikov DAC.

Posledné kolo jesennej časti najvyššej futbalovej súťaže je naplánované na 15. decembra, takže teoreticky po uvoľnení niektorých opatrení môže klub z Dunajskej Stredy svoj plán zrealizovať ešte v tomto kalendárnom roku.

"Pokiaľ nám to umožnia, budeme radi," uzavrel Világi.

Titanilla Bőd deväť rokov viedla športové oddelenie a bola zástupkyňou šéfredaktora v denníku Új Szó. Reportérsky pokrývala z miesta diania štyri olympiády. Okrem futbalu je jej druhou srdcovkou krasokorčuľovanie, od roku 2004 nechýbala ani na jednom európskom šampionáte. V tíme Sportnetu pôsobí od augusta 2020.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.