Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Na nových pylónoch je miesto pre mená víťazov MMM do roku 2063

Socha maratónca. Nové žulové pylóny čakajú na nových víťazov. (Autor: Róbert Berenhaut)
Bohuslav Matia|Publikované 30. sep 2016 o 22:00

Už vlani nemali kde písať mená maratónskych víťazov.

Jednoducho, na pôvodných pylónoch pod Sochou maratónca už nebolo pre bronzové písmenká ani miestočka. Miesto pre nové žulové kvádre však bolo pripravené už dávnejšie...

"Je to dlhšia anabáza," vraví riaditeľ pretekov košického Medzinárodného maratónu mieru Branislav Koniar.

"My sme už pár rokov vedeli, že sa blížime k naplneniu limitu a ten limit skutočne nastal, keď pre mená víťazov z roku 2015 už na pôvodných pylónoch nebolo miesto a mali byť umiestnené na nových. Celý ten proces bol pomerne zdĺhavý, keďže sme chceli a mali sme ambíciu, aby tie pylóny boli z tej istej žuly ako pôvodné, ktoré nám poskytol lom Požáry pri Prahe. Bolo to však komplikované, pretože ten lom bol už zavretý, myslím, že bol v konkurze, takže trvalo to pomerne dlho, kým sa nám všetko podarilo vybaviť, komunikáciou, hľadaním, presviedčaním... Ešte predtým sme museli zohnať finančné prostriedky, formou verejnej zbierky. Aj keď ten lom bol v režime nútenej správy, takže fungoval s veľkými obmedzeniami, predsa sme ho ako keby dokázali oživiť... Ale bola to náročná komunikácia. Ako hovorím, najprv bolo treba získať peniaze, a tie sme získali z verejnej zbierky od bežcov, ktorí nám poskytli potrebné zdroje. Bolo to zhruba desaťtisíc eur, ktoré sme vedeli vynaložiť na tieto žulové pylóny, ktoré sme odhalili 10. septembra a budú slúžiť, tuším že do roku 2063. Časový sklz vznikol práve obstarávaním tých pylónov. My sme ich doviezli do Košíc už minulú jeseň a uskladnili sme ich, ešte sme však nemali projektovú dokumentáciu a prebiehal aj výber zhotoviteľa, čo riešilo mesto Košice, až potom sme mohli pristúpiť k samotnej realizácii. Takže, trvalo to dlho, ale už je všetko v poriadku."

Pre novú generáciu

Nové pylóny budú slúžiť už novej generácii maratónskych nadšencov, väčšina súčasných organizátorov MMM sa na ne v roku 2063 bude dívať už z nebíčka...

"Veru," pousmial sa Branislav Koniar. "Je to už pre novú generáciu. Myslím si, že to má aj taký zmysel, aby tí mladí ľudia, tie deti dnes videli niečo, čo ich môže inšpirovať, aby pokračovali v našich stopách, aby tú tradíciu udržali. Lebo si myslím, že tradícia osadzovania mien víťazov je unikátna, rovnako ako maratónska socha. Tie mená sú niečo, čo nemožno prerušiť, tými pylónmi sme dali impulz mladým ľuďom, aby nedopustili žiadne otázniky v pokračovaní tejto tradície. Počet nových pylónov, teda sedem kusov, bol limitovaný z architektúry. Rozpal písma, počet riadkov, aby to bolo zachované tak, ako bolo v minulosti, takže to číslo 2063 je proste to, čo dalo tých sedem pylónov, to číslo je úplne náhodné."

Syn v šľapajach otca

A bude mať kto, po smrti Arpáda Račka, na ne tie písmenká a mená víťazov osádzať?

"Písmenká vyrába a bude vyrábať syn pána Račka, Vladimír, ktorý s ním úzko spolupracoval ešte za jeho života. Je to takisto fachman, všetky technológie ovláda a bude to on, ktorý bude pokračovať v diele svojho otca."

Aby tam mená nových víťazov žiarili čo najskôr po skončení maratónu.

"Áno, čaká sa už len na príhodné počasie, aby ten kameň bol teplý a mohli sa naň tie písmenká inštalovať, takže verím, že teraz to už pôjde až do toho roku 2063 úplne hladko."

A ako bude v tom roku vyzerať košický maratón?

"Verím, že bude v skvelej kondícii, že bude, samozrejme, stále najstarší v Európe, lebo to je nedostižné, že bude aj naďalej prebiehať bez prerušení, bez problémov, a že snáď bude prinášať ľuďom takú radosť, akú prináša nám, divákom aj vám novinárom. Takže, ja som optimista a myslím si, že to nie je až tak ďaleko," zamyslel sa nad budúcnosťou košického maratónu riaditeľ pretekov Branislav Koniar.

Autor: Bohuslav Matia

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.