Jakub Grigar a tréner Stanislav Gejdoš (Autor: TASR/AP)
TASR|5. aug 2024 o 21:04

Kajak kros bude o štyri roky vyzerať úplne inak, myslí si Stanislav Gejdoš.

PARÍŽ. Tréner Stanislav Gejdoš priznal, že slovenský vodný slalom nezvládol dlhodobú prípravu na novú olympijskú disciplínu kajak kros.

Jeho zverenec Jakub Grigar postúpil na olympijských hrách do semifinále a obsadil konečné šieste miesto. Zopakoval tak umiestnenie z klasickej K1, kde mu tesne ušla medaila.

Grigar bol v krose pred dvoma rokmi na domácich ME v Liptovskom Mikuláši vo finále a obsadil štvrté miesto. V Paríži prekvapil, keďže ho v príprave na olympiádu obmedzovalo zranenie ramena.

Tréner Gejdoš nevedel povedať, či sa budú na novú disciplínu zameriavať viac, no Slovensko na ňu podľa neho potrebuje lepšie podmienky.

"Kros sa veľmi vyvíja. O štyri roky to bude vyzerať úplne inak. Treba sa jednoducho chytiť, adaptovať. U nás na Slovensku, žiaľ, nemáme ideálne podmienky. Určitým spôsobom sme všetci zaspali, ale nehovorím o pretekároch, ale celkovo o nejakých podmienkach.

Musíme na tom pracovať, musíme to zlepšiť, pretože či budú na budúcich OH štartovať títo istí ľudia, alebo sa pôjde z rankingu, musíme trénovať. Či v Bratislave alebo Mikuláši, treba vytvoriť podmienky. Každá medaila je úplne rovnaká a kros je v podstate nový šport," povedal Gejdoš pre TASR.

Fotogaléria: Jakub Grigar v súťaži kajak kros na OH Paríž 2024

Novú disciplínu nazval odľahčene "drevorubačstvom" a podľa neho v nej existujú dve základné taktiky: "Je to také drevorubačstvo. Treba si vedieť vybrať, či idem po niekom konkrétnom alebo proti tomu, kto je práve predo mnou. Kubo išiel s nimi vždy do kontaktu, čo sa niekedy nevypláca. Tie skúsenosti síce nemal, ale išiel perfektne."

Vzhľadom na zranenie ramena sa javila kontaktná disciplína ako riskantná, no tréner sa už v záverečný deň v tomto smere ničoho neobával.

"Lekárka, fyzioterapeut a všetci okolo neho spravili maximum, tak som sa už nebál. Ten adrenalín bol taký veľký, že ho hnal a ja som si bol jednoducho istý, že to vydrží a pôjde úplne naplno," dodal Gejdoš pre TASR.

Tréner ani kajakár zatiaľ nevedeli, či sa zúčastnia na zvyšných dvoch pretekoch Svetového pohára. Štvrté podujatie v kalendári je na programe v polovici septembra v talianskej Ivrei, finále o týždeň neskôr v La Seu.

Pre zranenie vynechal Grigar úvodné preteky v Augsburgu i majstrovstvá Európy. V celkovom hodnotení SP mu patrí medzi kajakármi 32. miesto za dve semifinálové účasti v Prahe a Krakove.

Americká gymnastka Simone Bilesová počas vystúpenia na kladine na OH 2024.
dnes 14:15
Bilesová spadla. Prišla o šancu na medailu aj vyrovnanie rekorduAž z dvoch medailí sa teší Taliansko.
dnes 14:15
Jakub Grigar v kajak krose na OH 2024
dnes 19:434
Grigar bol po kajak krose úprimný: Jednoducho nemám na to, aby som súperov odtlačilS trénerom chce analyzovať každú svoju jazdu.
dnes 19:434
Ukrajinské skokanky do výšky Jaroslava Mahučichová a Iryna Heraščenková.
dnes 10:151
Toto sú medaily pre našu krajinu, vraví Ukrajinka po triumfe v ParížiUkrajina dosiaľ na OH 2024 získala šesť medailí.
dnes 10:151
Volejbalisti Poľska sa tešia v zápase na OH v Paríži 2024.
dnes 12:15
Poliaci zlomili štvrťfinálovú smolu, o medaily zabojujú po 44 rokoch Od Atén 2004 skončil Poliaci zakaždým na 5. mieste.
dnes 12:15
Gabriela Gajanová (vpravo) počas semifinále behu na 800 m na OH v Paríži 2024.
dnes 09:55
Gajanová mala dva odvážne ciele. Splnila jeden a svoj rekord chce výrazne zlepšiťGabriela Gajanová obsadila na OH v Paríži jedenáste miesto.
dnes 09:55
Slovenská strelkyňa Vanesa Hocková počas OH 2024.
dnes 12:30
Progres Hockovej? Verím, že sa zaradí do užšej svetovej špičky, vraví trénerVo finále skeetu obsadila na OH štvrté miesto.
dnes 12:30
Kishane Thompson a Noah Lyles čakajú na výsledky finále behu na 100 m na OH 2024.
dnes 13:50
Je to asi tvoje, vravel víťaz stovky súperovi. Lyles chce po tesnom triumfe viacUSA sa dočkali víťaza stovky na OH po 20 rokoch.
dnes 13:50
ONLINE: Jakub Grigar vo semifinále kajak krosu na OH v Paríži 2024 dnes.online
dnes 16:101
ONLINE: Grigar je stále v hre o medailu, bojuje v semifinále kajak krosuSledujte s nami online prenos z kajak krosu na OH 2024. V semifinále sa predstaví aj Jakub Grigar.
dnes 16:101
Jakub Grigar (druhý zľava) vo štvrťfinále kajak krosu na OH 2024
dnes 16:04
Pomohlo mu zlyhanie súpera. Grigar postúpil do semifinále kajak krosuGrigar finišoval vo štvťfinálovej jazde tretí.
dnes 16:04
ONLINE: Jakub Grigar vo štvrťfinále kajak krosu na OH v Paríži 2024 dnes.online
dnes 13:002
ONLINE: Kajak kros na OH 2024, Jakub Grigar dnes LIVE (štvrťfinále)Sledujte s nami online prenos z kajak krosu na OH 2024. Vo štvrťfinále sa predstaví aj Jakub Grigar.
dnes 13:002
Noah Lyles.
Miloslav Šebeladnes 08:0012
Vytetoval si nápis Ikona a chce vymazať Bolta. Lyles tvrdí, že je najrýchlejší muž Američan chce v Paríži získať 4 zlaté medaily aj svetový rekord.
Matej Beňuš s bronzovou medailou.
ne 23:43
Veľmi si to užívam a som veľmi šťastný, hovorí Beňuš. Svoj cieľ v Paríži splnilSlovenský reprezentant získal na OH bronzovú medailu v C1.
ne 23:43
Keely Hodgkinsonová získala zlatú medailu v behu na 800 m na OH 2024.
dnes 22:35
Gajanovej disciplínu suverénne ovládla Britka, päťtisícku poznačila kontroverziaV behu na 800 metrov triumfovala najväčšia favoritka.