RIGA. Slovenská reprezentácia zažila v piatom zápase na MS v hokeji 2023 studenú sprchu, z ktorej sa musí poučiť. Proti Kazachstanu ako favorit sotva vybojovala jeden bod.
Na chyby už Slovákom nezostal priestor. Postupová nádej ešte žije, ale duely proti Slovinsku a Nórsku musia vyzerať inak a aj tak sa budú musieť spoliehať na Švajčiarov či Kazachov, aby vzali body Lotyšsku.
Nič to nemení na fakte, že sa musia poučiť a v šiestom dueli zvíťaziť. Budú čeliť Slovincom, ktorí zatiaľ na turnaji nevybojovali ani bod a sú papierovým outsiderom.
Motivácia im chýbať nebude. Pred sebou majú zápasy proti Slovensku a Kazachstanu a ak sa chcú zachrániť, musia v oboch bodovať. Prehra by pre nich znamenala zostup.
Prehry o gól
Slovinci nabrali formu a s výnimkou zápasov proti jasným favoritom sa držali obstojne. Po prehrách 0:7 proti Švajčiarsku a 2:5 proti Kanade podľahli Nórom len 0:1. Potom prehrali 2:6 proti Čechom a v piatok nestačili na Lotyšov opäť tesne 2:3.
Domácim boli vyrovnaným súperom. Na strely vyhrali 28:27, mali aj viac striel mimo bránku.
„Myslím, že dnes sme si nejaké body zaslúžili,“ povedal útočník Blaž Tomaževič. „Začína to byť frustrujúce. Každý tvrdo bojoval, ale je to ťažké.“
Slovinci si dobre uvedomujú, že boli k bodom najbližšie za celý šampionát. Ak výkony ešte vyšperkujú, trúfajú si bodovať proti Slovensku.
„Neostáva nám nič iné, iba nechať hlavy hore a hrať, ako keby bol ďalší zápas finále,“ dodal Tomaževič s myšlienkou na nedeľňajšie stretnutie.
Proti nim sme sa zachraňovali
Slovinský hokej zažil ťažké obdobie. Poznali sme ich ako národný tím, ktorý hrával medzi elitou obrok, ale to sa v posledných rokoch – vinou nedostatočných výkonov i pandémie – zmenilo.
Slovinci hrajú v najvyššej kategórii po prvý raz od roku 2017. Vtedy získali cenný bod proti Švajčiarom, avšak vypadli. Medzi elitou naposledy vyhrali v roku 2015, keď zdolali Dánov 1:0.
Pred ôsmimi rokmi odohrali aj posledný vzájomný zápas so Slovenskom. V Ostrave viedli od siedmej do 48. minúty vďaka gólu Urbasa, avšak Slováci v hodine dvanástej otočili zásluhou Meszároša a dvojgólového Gáboríka.
Rovnakým skóre vyhrali Slováci aj v roku 2011 v Bratislave. Aj vtedy sa ako prvý presadil outsider, v 23. minúte skóroval Kranjc. V 36. minúte vyrovnal Šatan, v 48. minúte strelil víťazný gól Podhradský a poistku pridal osem sekúnd pred koncom Bartečko.
Slovinsko sa slovenským fanúšikom vrylo do pamätí najmä pri príležitosti boja o záchranu v roku 2008. Slováci sa zachránili, keď v sérii hranej na dva víťazné zápasy vyhrali 2:0.
V prvom dueli prestrieľali Slovincov pomerom 50:11 a vyhrali 5:1, skórovali Petrovický, Hossa, Podkonický, Kollár a Čiernik. Druhé stretnutie bolo vyrovnanejšie, o výhre Slovenska a definitívnej záchrane rozhodol v samostatných nájazdoch Višňovský.
VIDEO: Samostatné nájazdy v boji o záchranu na MS 2008
Darmo sa Slováci budú utešovať, že proti Slovinsku na majstrovstvách sveta ešte neprehrali. Pred piatkom to platilo aj o Kazachstane.
Majstrovstvá sveta sú turnajom, ktorý neodpúšťa, preto sa skrat z duelu proti Kazachom nesmie zopakovať, ak nechcú dúfať v postupový zázrak.
Vyprovokujú Slovákov?
Slovinci strelili v piatich stretnutiach iba šesť gólov. Ofenzíva nepatrí medzi ich silné stránky, rovnaký priemer majú aj Rakúšania, takisto bojujúci o udržanie sa. Horší sú len päťgóloví Nóri.
Čelili takmer rovnakým súperom ako Slováci, preto môžeme považovať porovnanie štatistík za relevantné. Stretli sa so všetkými tromi mužstvami, ktoré by mali mať postup istý – Kanadou, Švajčiarskom i Českom.
Oproti Slovensku majú horšiu úspešnosť streľby (5,61 percent), úspešnosť presiloviek (12,5 percent) i oslabení (60 percent). Ich brankári chytili 88 percent streleckých pokusov.
Štatistické porovnanie Slovenska a Slovinska pred vzájomným zápasom na MS v hokeji 2023. (Zdroj: IIHF.com)
Dali o štyri góly menej a dostali o osem gólov viac ako ich najbližší súper. Na súperových brankárov vyslali oproti Slovákom o 36 striel menej. Slovinci patria v podstate vo všetkých štatistikách k podpriemeru turnaja.
Po obedňajších sobotných zápasoch boli tímom so štvrtou najhoršou disciplínou. O to hrozivejší je fakt, že rozdiel medzi nimi a Slovákmi, teda najtrestanejším mužstvom, je 50 trestných minút – 42 ku 92.
Slovinci si nedisciplinovanosť Slovákov zrejme dobre uvedomujú. Receptom na prekvapenie by mohlo byť práve vyprovokovanie zverencov Craiga Ramsayho. Kazachstan z presiloviek vyťažil druhý aj tretí gól vo vzájomnom zápase.
Aj Jeglič s Tičarom
Najproduktívnejšími slovinskými útočníkmi na majstrovstvách sveta sú momentálne 34-ročný Jan Urbas a o tri roky mladší Miha Verlič. Tím stavil na skúsenosti a ešte stále hrajúcu silnú generáciu.
K zbraniam Slovinska patrí napríklad aj Žiga Jeglič. Veterána si pamätáme z pôsobenia v Slovane Bratislava. Momentálne pôsobí v nemeckej DEL, kde bol v sezóne 2022/23 najproduktívnejším Slovincom vďaka zisku 38 (7+31) bodov v 47 zápasoch.
Tréneri sa spoliehajú aj na jeho niekdajšieho spoluhráča Roka Tičara. Ten je lídrom mužstva, asistentom kapitána. Zatiaľ na turnaji zaknihoval jednu asistenciu.
Žiga Jeglič v zápase proti Kanade. (Autor: TASR/AP)
Je prekvapením, že sa v doterajšom priebehu turnaja bodovo nepresadil Robert Sabolič. V dueloch proti Lotyšsku a Nórsku patril k najvyťažovanejším útočníkom. Po rokoch v KHL, Švédsku či Švajčiarsku zakotvil v nadnárodnej ICEHL a zaradil sa k hviezdam. V klube Villacher SV v poslednej sezóne pozbieral 51 (18+33) bodov v 48 dueloch.
Z trinástky slovinských forvardov zatiaľ na turnaji bodovali len siedmi. Okrem Verliča, Urbasa, Jegliča a Tičara ešte krídelník Chabarovska Jan Drozg, forvard Fehérváru Anže Kuralt a Ken Ograjenšek z Graz99ers.
Nedarí sa najmä hráčom z klubu Olimpija Ľubľana. Ich útočníci tejto konkurencii nestačia.
Najvyťažovanejším Slovincom je urastený Blaž Gregorc z nemeckého Augsburgeru Panther. Zároveň je najproduktívnejším bekom tímu s tromi asistenciami.
Slušnú porciu na ľade zvyknú stráviť aj jeho spoluhráč z obrannej dvojice Žiga Pavlin či zadák Olimpije Aleksandar Magovac.
Nádejou Slovincov do budúcnosti je dvadsaťročný bek Bine Mašič. Ten hráva vo fínskej Liige za Vaasan Sport. V ročníku 2022/23 si v 14 ligových zápasoch zapísal tri asistencie. Na turnaji sa mu zatiaľ nedarí podľa predstáv, je najhorším hráčom mančaftu v hodnotení +/- (-5).
Dva duely na šampionáte odohral Matic Podlipnik. Ročník 2022/23 strávil v slovenskej Tipos extralige. Začal v drese Spišskej Novej Vsi, pokračoval v Poprade.
Zvyšok defenzívy tvoria vysokí zadáci Kristjan Cepon, Miha Stebih a Aljoša Crnovič.
Do bránky by sa mal proti Slovensku postaviť Gašper Krošelj. Dostal dôveru v najdôležitejších stretnutiach a nesklamal. Proti Nórom inkasoval raz z 29 striel, Lotyši ho prekonali trikrát z 27 pokusov. Prvý zápas proti Švajčiarsku mu nevyšiel, inkasoval sedemkrát z 36 striel.
Má 36 rokov, hovoria zaňho skúsenosti aj slušné štatistiky. V Mladej Boleslavi si udržal 92,1-percentnú úspešnosť zásahov a spomedzi slovinských brankárov pôsobil v najkvalitnejšej súťaži. Vlani vychytal postup medzi elitu.
Proti Česku a Kanade nastúpil Luka Gračnar. Inkasoval jedenásť gólov z 91 striel.