Hráči Slovenska sa tešia z víťazstva 1:0 nad Slovinskom na MS v hokeji 2023.
Hráči Slovenska sa tešia z víťazstva 1:0 nad Slovinskom na MS v hokeji 2023. (Autor: TASR)
Šimon Čop|21. máj 2023 o 19:50

Slovákom nemusí na postup stačiť ani jedenásť bodov.

RIGA. Skupinová fáza majstrovstiev sveta v hokeji sa blíži ku koncu. Zúžil sa teda aj okruh možností, ako môže dopadnúť skupina B.

V tej hrajú slovenskí hokejisti. Momentálne sú na piatej priečke.

Po výhre 1:0 nad Slovinskom majú po šiestich odohraných stretnutiach na konte osem bodov.

O postup už bojujú len s Lotyšmi. Tí sa nachádzajú na postupovej štvrtej pozícii, majú o tri body viac.

Slovensko postúpilo do štvrťfinále majstrovstiev sveta v rokoch 2021 a 2022. Ukončilo tak sériu vypadnutí v skupinovej fáze so začiatkom v roku 2014.

Lotyši môžu skončiť tretí

Slovensko nemá postup vo vlastných rukách. Ak sa reprezentanti chcú prebojovať medzi najlepšiu osmičku, potrebujú pomoc od Švajčiarov.

Tí zatiaľ putujú turnajom bez straty bodu. Zdolali Slovinsko, Nórsko, Kazachstan, Slovensko aj Kanadu a patria k ašpirantom na medailové priečky.

Preto budú favoritmi aj proti domácemu výberu. Tomu stačí vďaka trojbodovému náskoku pred Slovákmi remizovať a získať bod.

Už pred týmto stretnutím budú vedieť, či musia bodovať, keďže hrajú v utorok o 19.20 h, teda osem hodín po začiatku duelu Slovensko - Nórsko.

Lotyši majú na konte 11 bodov, čo je maximálny počet, aký môže získať Slovensko. Dvanásty by bol pre nich postupový a do štvrťfinále by šli zo štvrtého miesta.

V prípade víťazstva za dva alebo tri body by si dokonca mohli vybojovať lepšiu východiskovú pozíciu. Na šampionáte zdolali Česko, ktoré má v tabuľke trinásť bodov a pred sebou zápasy s Kanadou a Švajčiarskom. V prípade rovnosti bodov by ich predbehli.

Teoreticky majú šancu dostať sa aj pred Kanaďanov, ktorí majú jedenásť bodov a čakajú ich duely s Nórskom a Českom.

Aktuálna tabuľka skupiny B na MS v hokeji 2023

Z = zápasy, V = Výhry, VP = Výhry po predĺžení, PP = Prehry po predĺžení, P = Prehry, B = Body

Domov»MS v hokeji 2023»Slováci sa udržali v hre. Postup však nemajú vo vlastných rukách (postupová matematika)