S kapitánskou páskou vpravo najlepší strelec súťaže Adam Kanyicska.
S kapitánskou páskou vpravo najlepší strelec súťaže Adam Kanyicska. (Autor: ŠK)
Marián Dragúň|7. sep 2021 o 18:55

Hrajúci tréner Svodína Zsolt Kianek odohral celý polčas. V päťdesiatke.

Kto v lete sledoval predsezónne zmeny v kádroch účastníkov krajskej V. ligy Východ Západoslovenského futbalového zväzu, musel sa pristaviť pri ŠK Svodín. Vlani deviaty tím získal do svojich radov trio, ktoré malo byť predzvesťou zlepšenia.

Mužstvo známej futbalovej persóny Zsolta Kianeka totiž posilnil brankár z treťoligovej Marcelovej Gergely Hallman, zo štvrtoligového MŠO Štúrovo prišiel skúsený stredopoliar Sándor Balog, ktorý sa dostal najskôr do Šiah a potom do Štúrova z rodného Maďarska, kde na krátko okúsil aj III. ligu. No a v 33 rokoch sa rozhodol vôbec po prvýkrát vyskúšať iný ako materský štúrovský dres Norbert Tácsik.

Keď k tomu prirátame ofenzívne kvality odchovanca Adama Kanyicsku (aktuálne najlepší strelec súťaže), ale i to, že posledné slovo zaiste ešte nepovedal ani bývalý „gólostroj“ Pozby či Podhájskej Roman Kovács, v augustovom prvom kole si pýtal pozornosť zápas FC Veľký Kýr – ŠK Svodín. A naozaj, Svodínačania zvíťazili po góloch Sándora Baloga a Adama Kanyicsku na súperovom trávniku 2:1 a chýr o ich útočnej sile sa potvrdil. V neformálnej debate tesne pred nasledujúcim domácim zápasom Veľkého Kýra (so Salkou) to potvrdil aj nový tréner FC Veľký Kýr Jaroslav Kostoláni, v minulosti známy ako nekompromisný obranca ligovej Nitry. „Svodín hral naozaj dobre najmä v prvom polčase, po prestávke mu ale možno trochu dochádzali sily.“

O to väčšie muselo byť sklamanie Svodínčanov, keď sa z následnej úradnej správy riadiaceho zväzu dozvedeli, že pre neoprávnený štart Norberta Tácsika - ktorý nastúpil s piatimi žltými kartami – bol zápas skontumovaný 3:0 v prospech Veľkého Kýra.

„Všetky kluby súťaže platíme zväzu každú sezónu nemalé financie, preto by sme očakávali, aby napríklad systém dopredu upozornil a zabránil takýmto prípadom a neumožnil hráčovi v treste nastúpiť,“ hovorí prezident ŠK Svodín Tomáš Kunyik a neveselo dodáva. „Táto situácia mužstvo rozhodila. Hráč, ktorý si doniesol päť žltých kariet - o čom sme inak vedeli – z prechádzajúcej sezóny a z vyššej súťaže, dostal trest zákazu činnosti až na jeden mesiac, navyše, prišli aj zranenia, čo sa teraz prejavuje na našich výsledkoch.“

Najlepší strelec sa presadil neskoro

Absenciu stopéra Tácsika či ďalších hráčov bolo cítiť hlavne na ihriskách súperov (prehry v Podlužanoch 2:0 a v Salke 6:3), kým na domácej pôde Svodín porazil Bánov 11:1 a Mužlu 7:1. Po piatich odohraných zápasoch (v 18-člennej súťaži sa už predohralo 16. kolo) prichádzal Svodín uplynulú nedeľu do Komjatíc na súboj šesťbodových tabuľkových susedov s vizitkou najlepšieho útoku (21 gólov), no otázkou dňa bolo, či domáci obrancovia udržia aktuálne najlepšieho strelca súťaže Kanyicsku, ktorý - takto pred rokom - v 7. kole prispel v Komjaticiach hetrikom k víťazstvu svojho tímu 6:0.

Lenže tento raz sa Komjatičania nachystali neporovnateľne lepšie, už v 3. minúte ich poslal do vedenia pohotovým zakončením Jakub Holík, vychádzali im ofsajdové pasce a hoci početné útoky Svodína mali hlavu aj pätu, najväčšie šance nepremenil práve ich najlepší strelec. Hneď po inkasovanom góle trafil iba žrď a potom aj bočnú sieť, do streleckej listiny sa ale zapísal až v 73. minúte a to už svietil na tabuli stav 3:0. Zápas sa totiž zlomil gólom do šatne domáceho Mária Kreháka na 2:0 a hoci konečný výsledok FC Komjatice – ŠK Svodín 3:1 úplne neodzrkadľuje obraz hry na trávniku, isté je, že účel svätí prostriedky a domácim odveta za vlaňajšiu potupnú prehru vyšla.

Kým Svodín mal tentokrát - bez potrestaného Tácsika - slabiny najmä v obrane, najlepším v drese Komjatíc bol najnižší muž na ihrisku Filip Barta, ktorý najmä v prvom polčase - keď sa lámal chlieb - si na poste pravého obrancu futbalovo drzo poradil s každým výpadom súpera. Komjatice majú za sebou úspešný šesťbodový anglický týždeň, keď si v stredu poradil doma so Zemným 3:0, no a v nedeľu aj s tvrdším orieškom zo Svodína (3:1) a v tabuľke poskočil na ôsme miesto.

Naopak, vyzerá to tak, že kontumačná prehra v prvom kole vo Veľkom Kýre akoby zakliala Svodínčanov, ktorí sú odvtedy vonku bezbodoví a aj v tabuľke im zatiaľ patrí nešťastné trináste miesto.

Kianek odohral celý druhý polčas

„Okrem toho, že mi v Komjaticiach chýbal potrestaný Norbert Tácsik, pre zranenia absentovali aj ďalší hráči a od začiatku sme postavili 17-ročného Zsolta Mátyása, ktorý hral deň predtým zápas za dorast, v ktorom dal tri góly. Na striedanie som tak zostal už iba ja a dvaja ďalší 17-roční dorastenci,“ hovorí hrajúci tréner ŠK Svodín Zsolt Kianek.

„V sezóne sa nám zatiaľ nedarí, no aj v Komjaticiach sme si trúfali na lepší výsledok. V žiadnom prípade nechcem znižovať výkon domácich a ani verdikty postranných rozhodcov, no až neprimerane veľa útokov nám zastavila zdvihnutá zástavka. Napríklad taký Adam Kanyicska má už niečo odohrané a myslím si, že po dvoch odmávaných ofsajdoch v zápase vie, ako sa následne vyhnúť ofsajdovej pasci a ako nabiehať za obranu.

Každopádne však, šance sme v prvom polčase nepremieňali a bez toho sa nedá bodovať,“ zakončil 50-ročný bývalý prvoligový futbalista Dunajskej Stredy a Prešova, ktorý nastúpil na post tvorcu hry na celý druhý polčas a jeho dvaja 17-roční zverenci na záverečnú štvrťhodinku.

V poradí strelcov sa po víkendovom kole Adam Kanyicska s 11 gólmi už delí o najvyšší stupienok s Petrom Nagyom, streleckou stálicou prvej Podhájskej.

Inak, v najbližšom kole - už túto sobotu – príde do Svodína druhá Pozba a tipovať výsledok tohto zápasu je úloha neriešiteľná.