Profesionalita? Hráči zažijú, čo nikdy predtým, tvrdí tréner nováčika druhej ligy

Tréner s víťazným tímom a trofejou. (Autor: FK Rača)
Ivan Mriška|21. jún 2022 o 11:33

FK Rača Bratislava sa teší z historického úspechu.

Pôsobil v druholigovom Ústí nad Labem, kde bol asistentom trénera Davida Jarolíma.

V zime sa však rozhodol prijať ponuku FK Rača Bratislava. A urobil dobre. S rodným klubom vyhral tretiu ligu Bratislava a teší sa z postupu do druhej najvyššej slovenskej súťaže.

RICHARD STRAŽAN (40) je pripravený preniesť do klubu všetky svoje skúsenosti a pobiť sa o dobrý výsledok aj v novej sezóne.

V predposlednom kole ste doma zdolali Bernolákovo 2:0 a spečatili ste postup do druhej ligy. Čo ste vtedy prežívali?

Nedával som to najavo ako hráči, ale vo vnútri som zažíval veľké emócie. Násobili sa tým, že som odchovanec Rače a roky som tu hrával.

Postupne som si uvedomoval, čo veľké sme dosiahli. Na druhý deň boli tie pocity ešte silnejšie.

Ako prebiehal samotný zápas?

Posledný krok býva najťažší, na čo som všetkých hráčov upozornil. V prvom polčase im nervozita zväzovala nohy a reagovali „zbrklo“. V hlavách mali oslavy, čo je logické, preto som ich cez prestávku upozornil, aby boli koncentrovaní.

Máme mladé mužstvo, ale som rád, že si chalani zobrali slová k srdcu. Keď prišiel upokojujúci druhý gól, vedel som, že to už uhráme. A veľký úspech oslávime na domácej pôde.

Prezraďte, čo sa počas osláv dialo.

Keď rozhodca odpískal koniec, bola to veľká eufória. Samozrejme nechýbalo šampanské a ďakovanie divákom. Večer sme boli v neďalekom pohostinstve, kde sa spievalo a tancovalo do druhého dňa.

Výhodou je, že posledné dve kolá sa hrajú v sobotu, takže ráno nemusel ísť nikto do práce (smiech).

Druhá Ivanka pri Dunaji na vás stratila tri a tretí Inter Bratislava až šesť bodov. Čo rozhodlo vo váš prospech?

Chémia v mužstve. To bol najväčší faktor, ktorý zohral úlohu v našom prvenstve. Sme dobrá partia, ktorá sa dokáže zaprieť aj v ťažkých zápasoch.

Tím je výborne pripravený po kondičnej stránke, čo sa neraz ukázalo. Do 93. minúty išli chalani na maximum, vďaka čomu otáčali náročné stretnutia.

V druhom jarnom zápase sme síce v Ivanke prehrali 1:2, no to nás paradoxne nakoplo a pripísali sme si skvelú šnúru výhier.

Zlomový zápas bol aj na Interi, kde sme po vylúčení hrali vyše polčas desiati, no dokázali sme uhrať remízu 2:2. A to sme mohli aj vyhrať.

Išli sme od zápasu k zápasu, čo nám prinieslo ovocie. Najskôr sme nemali postupové ambície, no krok po kroku sme sa k nim dopracovali.

Kde sa dá tento úspech zaradiť?

V klube sa hovorí o najväčšom úspechu v histórii. Vnímajú to tak i ľudia, ktorí nám na zápasoch vytvárajú skvelú atmosféru. Podpora z ich strany je veľká, chodili s nami aj na zápasy von, čo si nesmierne vážime.

Pôsobili ste v druholigovom Ústí nad Labem. Dosiahli ste ako tréner niečo viac?

Toto je aj môj najväčší úspech. V Česku som postúpil z druhej do prvej triedy, ale to sú oveľa nižšie súťaže. Triumf s Račou si cením najviac a verím, že príde ešte niečo lepšie.

FK Rača - víťaz III. ligy BFZ. (Autor: FK)

Čím vás oslovila Rača, že ste z druhej českej ligy prišli do tretej slovenskej?

Fantastickými podmienkami. Na tretiu ligu fungovali veci na skvelej úrovni a vedenie mi vo všetkom vyšlo v ústrety. Čo potrebovali hráči, tréneri, všetko sme dostali.

Dovolím si povedať, že pracujeme v takmer profesionálnych podmienkach. Aj keď niektorí hráči chodia do práce, majú k dispozícii množstvo vymožeností ako napríklad regenerácia či silná podpora.

Kedy štartujete prípravu na nový ročník, už v druhej lige?

Plynule sme po poslednom zápase prešli do prípravy na novú sezónu. V poslednom kole s Pezinkom som dal nosným hráčom vydýchnuť a pomaly sa začíname pripravovať na druhú ligu.

Uvedomujeme si, že druhá liga je oproti tretej bratislavskej tak o dve úrovne vyššie. Potrebujeme preto správne doplniť káder, aby sme dokázali náročným súperom konkurovať.

Rozhodne nechceme hrať outsiderské husle, alebo byť dopočtu. Nehovorím, že ideme vyhrať titul, ale s pokorou chceme byť prínosom. Pôjdeme rovnako, od zápasu k zápasu a potom sa uvidí.

Prezradíte mená, ktorí hráči by vás mali posilniť?

Prvých chlapcov sme privítali a možno prídu aj ďalší. Teším sa, že pod mojím vedením bude hrávať veľký talent Matej Ružička, ktorý pôsobil v Ivanke pri Dunaji. Ďalej je to Patrik Lörincz z Interu Bratislava, ktorý je takisto nesmierne kvalitný hráč.

Na skúške sú aj ďalší chalani z Rohožníka či Šamorína, no o nich by bolo zatiaľ predčasné hovoriť. Rysuje sa toho viac, ale všetko sa ukáže v najbližších dňoch.

Za každú cenu som chcel do kádra doniesť Mateja s Patrikom a som rád, že sa nám to podarilo.

Hlavnou úlohou je povýšiť račiansky futbal o level vyššie.

Skončila jedna sezóna a začína príprava na druhú. Veľa času na dovolenky teda nemáte.

Žiaľ, postupujúce kluby z tretej do druhej ligy nemajú inú možnosť. Pretože o mesiac začína súťaž. Hráči, ktorí majú dovolenky zaplatené, samozrejme na ne pôjdu. Ostatní sa rozhodli zostať doma.

Máme široký káder, takže nejako to zvládneme.

Oslavy víťazov. (Autor: FK Rača)

Aké prípravné zápasy máte naplánované?

Stretneme sa so Šamorínom, Púchovom či Šaľou, generálku by sme mali mať s druholigovým maďarským klubom Gyirmot.

Trénovať sa bude každý deň, aby sme sa poctivo pripravili na oveľa náročnejšiu súťaž, ktorá nás čaká.

Na ktoré zápasy v druhej lige sa tešíte?

Najviac na bratislavské derby s Petržalkou. Či to bude doma alebo vonku, bude to niečo špeciálne. Domáce zápasy budeme aj naďalej hrať v tradičnom čase v nedeľu o 10:30 h, na čo sú fanúšikovia v Bratislave zvyknutí.

Zaujímavé budú aj výjazdy do Košíc, Humenného či Prešova. Mnohí hráči zažijú, čo sa týka profesionality a samotnej prípravy na zápas, to, čo nikdy predtým nezažili.

Od novej sezóny ideme latku račianskeho futbalu posunúť o úroveň vyššie, pretože druhá liga si to vyžaduje. Mojím cieľom je preniesť na hráčov všetky skúsenosti, ktoré som v Česku nadobudol.

Neďaleký Rohožník sa v premiérovej sezóne druhej ligy zachránil, no do druhého ročníka sa pre finančné problémy neprihlásil. Neobávate sa, že vás čaká podobný osud?

Pracujeme triezvo a vyskakujeme do rozpočtu, aký máme. Neprináleží mi hodnotiť Rohožník, ale my ideme iným smerom. Do tímu berieme chlapov, ktorí chcú hrať, sú do partie a majú aké – také skúsenosti. Rozhodne to nie je postavené iba na žoldnieroch.

Ako hrou sa chcete prezentovať?

Všetkých súperov si zvlášť rozoberieme, spravíme si analýzu a potom sa uvidí. Na každého ušijeme zvlášť taktiku.

Zľava prezident FK Rača Branko Kovačič a tréner Richard Stražan.

Defenzívnu?

Rozhodne nie. Nechceme byť len zavretí, brániť a čakať na výsledok. Prezentujeme sa ofenzívnym štýlom hry a budeme v tom pokračovať aj v druhej lige. Nepovažujem za správne, keď niekto len bráni, to nie je futbal.

S pánom prezidentom FK Rača Brankom Kovačičom mám výborný vzťah a som rád, že mojej práci dôveruje. Spravím všetko preto, aby som ho nesklamal. A rovnako rodinu a priateľku, ktorí stoja vždy pri mne.

Druhá liga bude pre mňa výzvou a uvidíme, čo prinesie. Už teraz sa na to teším.

Najväčšie úspechy FK Rača

 • 1955 – neoficiálny majster ČSSR v kategórii žiakov v Havlíčkovom Brode
 • 1983/84 muži – víťaz majstrovstiev kraja
 • 1984/85 muži – účasť v 2. lige SNL
 • 1986/87 muži – víťaz majstrovstiev kraja
 • 2005/06 muži – víťaz 4. najvyššej súťaže
 • 2006/07 - 2010/11 muži – účasť v tretej najvyššej súťaže
 • 2012/13 – víťaz Majstrovstiev regiónu Bratislava
 • 2013/14 – účastník Tipos 3. liga, skupina Západ
 • 2014/15 – muži III. Liga, Bratislava, konečné umiestnenie - 3.
 • 2015/16 – muži III. Liga, Bratislava, konečné umiestnenie - 4.
 • 2016/17 – muži III. Liga, Bratislava, konečné umiestnenie - 8.
 • 2017/18 – muži III. Liga, Bratislava, konečné umiestnenie - 3.
 • 2021/22 – muži III. Liga, Bratislava, konečné umiestnenie - 1.

Tabuľka III. ligy BFZ

Ivan Mriška
Ivan Mriška sa špecializuje najmä na nižšie futbalové súťaže na Slovensku. Sám ešte aktívne hráva ako brankár. Niekoľko rokov pracoval pre regionálne noviny MY v Petitpresse ako regionálny šéfredaktor.
Nachádzate sa tu: