Pomohol im aj úspešný maratón. Národný beh Devín – Bratislava atakuje 5000 účastníkov

Národný beh Devín – Bratislava 2023 pod hradom Devín.
Národný beh Devín – Bratislava 2023 pod hradom Devín. (Autor: TASR)
TASR|9. apr 2024 o 15:45

Hlavná súťaž meria 11.625 km, pobeží sa spod hradu Devín na Hviezdoslavovo námestie.

BRATISLAVA. V poradí 76. ročník Tipos Národného behu Devín – Bratislava sa pobeží už najbližšiu nedeľu 14. apríla o 10.00 h.

Najstaršie slovenské športové podujatie sa vlani vrátilo do bežeckého kalendára v klasickom aprílovom termíne po bezmála štvorročnej pauze a bude aj 6. kolom bežeckého pohára Slovenského atletického zväzu (SAZ).

Hlavná súťaž meria 11.625 km, pobeží sa spod hradu Devín na Hviezdoslavovo námestie.

Malý Devín pre menej zdatných bežcov a mládež do 15 rokov sa pobeží na 2,6 km trati spod mosta Lanfranconi k Propelleru.

Počet prihlásených sa stále zvyšuje

O aktuálnom stave príprav informoval na utorkovej tlačovej konferencii jeden z organizátorov Jozef Pukalovič.

"Očakávame, že počet účastníkov bude atakovať hranicu 5000 bežcov, po úspešnom bratislavskom maratóne sa počet prihlásených každým dňom zvyšuje. Registráciu uzavrieme vo štvrtok alebo v piatok. Na prepravu účastníkov na miesto štartu pripravíme 40 autobusov, samotný štart bude rozdelený na štyri štvorminútové zóny po 1000-1500 bežcoch."

V nedeľu sa očakáva letné počasie, organizátori pripravia pre bežcov dve občerstvovacie stanice. Pri osviežovaní a striekaní vodou pomôžu aj príslušníci hasičského a záchranného zboru.

Prihlásení sú elitní slovenskí bežci, vrátane aktuálneho majstra SR v polmaratóne Martina Rusinu. Avizovaná je aj účasť bežcov z Kene. Traťový rekord z roku 2023 drží Keňan Albert Tonui časom 32:48 min.

Ambasádormi Národného behu Devín – Bratislava sú jeho šesťnásobný víťaz Miroslav Vanko a Róbert Štefko, ktorý triumfoval raz.

Účastnícka medaila za jedno euro

Hlavným organizátorom je Správa telovýchovných a rekreačných zariadení Bratislavy (STaRZ). Jej riaditeľ Ladislav Križan informoval o zaujímavej novinke.

"Pri prezentácii si bude môcť každý účastník kúpiť za symbolické jedno euro účastnícku medailu behu z roku 2020, ktorý sa neuskutočnil pre pandemickú situáciu."

"Pri príležitosti 100 dní do olympijských hier v Paríži odštartujeme štafetový beh Naše farby – Naše srdcia, jeden z jeho úsekov pobežia aj ambasádori podujatia olympionici Matej Tóth a Gabriela Kaliská," uviedol výkonný riaditeľ Slovenského olympijského a športového výboru Gábor Asványi.

"Štafetový oheň odovzdajú zástupcom Združenia 25 olympijských klubov SR, ktorí ju prenesú na celé Slovensko, kde sa budú organizovať rôzne športové podujatia," dodal.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Atletika»Pomohol im aj úspešný maratón. Národný beh Devín – Bratislava atakuje 5000 účastníkov