Utorok, 9. marec, 2021Meniny má Františka

Najväčší slovenský talent Dudovič prestupuje do Švajčiarska

(Autor: tasr)
Sportnet|Publikované 15. jan 2017 o 00:00

Čo napokon rozhodlo, že sa rozhodol pre SV Wiler-Ersigen?

Z decembrových majstrovstiev sveta sa ešte stále 17-ročný supertalent slovenského florbalu Michal Dudovič vrátil s visačkou najproduktívnejšieho hráča Slovenska, ktorá ho zaradila medzi top desiatku hráčov celého turnaja. Jeho výkony v seniorskom drese ATU, ktorému výrazne pomohol k historickému titulu, ale aj v reprezentácii, naznačovali, že slovenský florbalový svet je pre neho primalý. Potvrdilo sa to tesne pred koncom roka, keď prišla informácia, že sa stal hráčom tímu svetovej extratriedy švajčiarskeho SC Wiler-Ersigen.

V rozhovoroch si stále hovoril o tom, že snívaš o švédskej či fínskej lige. Napokon namiesto severu mieriš na juh do Švajčiarska. Čo napokon rozhodlo, že si sa rozhodol pre SV Wiler-Ersigen?

- Mal som ponuky zo Švédska aj Fínska, ale napokon bola ponuka zo Švajčiarska najlepšia, pretože prišla z klubu, ktorý má svetovú kvalitu. Idem tam s tým, že budem na sebe tvrdo pracovať, aby som sa tam prepracoval do ich A-tímu.

Do mládežníckeho Wileru chodia mladí hráči z celej Európy, dokonca aj z takých veľmocí ako Švédsko či Fínsko. Zrejme aj ich systém práce s mladými hráčmi zavážil pri rozhodovaní...

- Určite áno. Majú naozaj perfektne vypracovaný systém a výborných juniorov. Wiler poznám už od detstva a je to jeden z mojich najobľúbenejších klubov. Nemal som nad čím rozmýšľať.

Poznáš niektorých hráčov a na koho sa špeciálne tešíš?

- Niektorých som videl teraz na majstrovstvách sveta a navyše tam hrajú fínsky kapitán Tatu Väänänen či Švajčiar Matthias Hofbauer, ktorí patria k mojim vzorom. A aj v minulosti tam hrávali hráči, ktorí patria medzi absolútnu svetovú špičku.

Kedy naberieš smer Švajčiarsko a čo škola? Budeš študovať tam?

- Mal by som odísť niekedy v druhej polovici januára. Školu budem riešiť cez individuálny študijný plán. Tam zatiaľ študovať nemôžem kvôli jazyku. Budem sa pripravovať a učiť vo Švajčiarsku a tu na Slovensku potom robiť skúšky.

Dres ATU si už zrejme neoblečieš, ale nejaká rozlúčka so spoluhráčmi určite bude?

- Žiaľ, oficiálna rozlúčka v zápase sa už nestihla, keďže prestupový termín končil 31. decembra a od začiatku roka som už hráčom Wileru. Ale niečo neoficiálne určite zorganizujem.

Otec ako prezident ATU musel mať veľkú dilemu, keďže už nepomôžeš chlapcom k obhajobe titulu. A ako reagovali na informáciu o odchode spoluhráči?

- Určite si to všetci v tejto chvíli ešte ťažko uvedomujeme. Aj pre mňa je to ešte trochu neuveriteľné, že už nie som hráčom ATU. Ale prišla lepšia ponuka a to rozhodlo.

Kto mal rozhodujúci poradný hlas pri rozhodovaní? Vieme, že informáciu o záujme Willeru sprostredkoval tréner reprezentácie Petr Koutný...

- Rozhodujúce slovo mal určite otec, keďže s florbalom je už vyše pätnásť rokov a v Košiciach ho zakladal. Povedal mi, že keď idem za svojím cieľom, tak určite tam mám ísť. Florbal vo Švajčiarsku je niekde inde ako na Slovensku, takže florbalovo to pre mňa bude určite veľký krok smerom dopredu a bude to dobrý ťah. Samozrejme, niečo k tomu povedala aj mama a najbližší kamaráti, ale rozhodoval som sa predovšetkým sám.

Budeš prvý raz hrať florbal za peniaze?

- Tak to ešte neviem, konkrétne veci okolo zmluvy budeme riešiť až vo Švajčiarsku. Ale určite viem, že bude o mňa v tom základnom postarané, teda čo sa týka ubytovania, stravovania a ďalších základných vecí.

Švajčiarsko patrí medzi top krajiny, bude pre teba určite výzvou v takom mladom veku spoznať iný svet?

- Ja sa na všetko veľmi teším. Švajčiarsko je známe svojou nádhernou prírodou, teším sa aj na to, že spoznám nových ľudí. Ešte som tam nebol, tak to pre mňa bude niečo úplne nové.

Ako si na tom s jazykovým vybavením. Zrejme budeš musieť začať drviť nemčinu?

- Snáď sa mi podarí naučiť nový jazyk, lebo v tejto oblasti Švajčiarska prevláda nemčina a francúzština a to mi zatiaľ veľa nehovorí. Venoval som sa angličtine, s ktorou sa celkom dobre dorozumiem, ale určite budem musieť popracovať aj na nemčine.

Ako reagovali spoluhráči z ATU. Nie si pre nich zradcom, keďže ich opúšťaš v polovici sezóny...

- Keď sa objavila informácia o prestupe, tak mi telefón vyzváňal. Verím, že to chalani zobrali športovo a neberú to ako zradu. Aj keď samozrejme boli v rámci srandy aj podpichovačky o tom, že som Judáš.

Záver roka 2016 je teda poriadne zaujímavý. Najprv najlepší hráč Slovenska na MS, a dva dni pred koncom možno životne dôležitý prestup...

- Priznám sa, že som to sám nečakal a prišlo to naozaj náhle. O to ťažšie to zatiaľ znášame s rodinou aj blízkymi. Prišlo to pomerne skoro, keďže osemnásť budem mať až na konci januára.

Dudovič st.: Chýbať bude, ale je to šanca pre ďalších

„Určite bude chýbať, o tom niet pochýb, ale na druhej strane sa otvorí priestor pre ďalších mladých hráčov, ktorí čakajú na príležitosť v áčku," reagoval prezident ATU Košice a zároveň otec Michala Juraj Dudovič na otázku, či sa s radosťou zo synovho odchodu do Švajčiarska nemieša aj smútok z odchodu momentálne najproduktívnejšieho hráča obhajcu majstrovského titulu.

Michal Dudovič bol totiž druhým najproduktívnejším hráčom ATU počas majstrovskej sezóny 2015/2016, keď nazbieral v 29 zápasoch 70 kanadských bodov za 33 gólov a 37 asistencií.

V doterajšom priebehu aktuálnej sezóny vyzerali jeho štatistiky ešte lepšie. V 11 zápasoch nazbieral až 37 bodov za 22 gólov a 15 asistencií a v tabuľke produktivity mu v čase prestupu do SV Wiler - Ersingen v rámci celej slovenskej extraligy patrilo 5. miesto.

Jeho ďalší spoluhráči, Michal Pažák a Patrik Pelegrin boli ďaleko za ním, na 19. respektíve 21. mieste.

Už prvé januárové dvojkolo slovenskej florbalovej extraligy naznačilo, že góly a asistencie Michala Dudoviča budú ATU chýbať.

Kým v starom roku neprehral obhajca titulu v riadnom hracom čase ani jediný zápas, počas prvého novoročného hracieho víkendu utrpel v dvoch zápasoch na ihriskách súperov dve prehry v Skalici 5:6, keď domáci o víťazstve rozhodli tri sekundy pred koncom zápasu a v Záhorskej Bystri 8:10.

Z majstrovského do majstrovského

Klub SV Wiler Ensingen vznikol v roku 1984 a od roku 2004 je jednoznačne najúspešnejším švajčiarskym florbalovým klubom, keď počas trinástich sezón získal až desať majstrovských titulov.

V švajčiarskej lige dominuje aj v tejto sezóne, keď z 15 zápasov zatiaľ v riadnom čase neprehral ani jeden zápas a jedinú prehru zaznamenal po samostatných nájazdoch.

Úspešný je aj tím Wileru do 21 rokov, za ktorý by mal Michal Dudovič hrávať.

V juniorskej lige mu po 15 kolách zatiaľ s bilanciou 11 víťazstiev a 4 prehry patrí 3. miesto s trojbodovou stratou na prvú priečku.

Súvisiace články