Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Michal Dudovič: Potrebujeme hrať proti silným

Michal Dudovič (vpravo). (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 17. dec 2016 o 00:00

Bol najmladším reprezentantom Slovenska na nedávnych MS vo florbale mužov.

Ešte stále 17-ročný Michal Dudovič potvrdil povesť supertalentu a s dvanástimi kanadskými bodmi za šesť gólov a šesť asistencií sa stal najproduktívnejším hráčom Slovenska.

Najmladší a najproduktívnejší Slovák Michal Dudovič. Určite spokojnosť s vystúpením na MS?

Určite áno, aj keď sme kolektívny šport a dôležité sú výsledky mužstva. A osobne si myslím, že sme podali super výkon. Ja som určite spokojný.

Čo možno chýbalo Slovensku k tomu, aby sa prebojovalo do vysnívaného štvrťfinále? Osemfinále s Nórskom ste prehrali o gól...

Chýbal nám kúsok šťastia. Ale na druhej strane v porovnaní s Nórskom sme mali na majstrovstvách veľmi mladý tím, za nich hrali veteráni s obrovskými skúsenosťami. A aj tento zápas ukázal to, že slovenská reprezentácia má perspektívu dotiahnuť sa na vyššie pozície.

Nebolo náročné zvyknúť si na rýchly sled zápasov, veď počas siedmich dní ste ich odohrali šesť...

Nebolo to jednoduché. Mali sme na hoteli saunu a snažili sme sa medzi zápasmi skôr oddychovať, ako by sme mali behať niekde po meste.

MS boli určite veľkou školou pre všetkých. Čo na nich zistil M. Dudovič, v čom je sila tých najlepších?

Ten rozdiel medzi top štvorkou a ostatnými je hlavne v rýchlosti prihrávok a hry. Určite najväčším nedostatkom je to, že nám chýba medzinárodná prax. Počas sezóny sa nedostávame do konfrontácie so špičkovými tímami ako napríklad Česi, ktorých od finále delilo sedem sekúnd. Ani v príprave na šampionát sme neodohrali zápasy so silnejšími. A náš najväčší problém je asi v tom, že nám chýba zápasová prax.

Pred časom si vravel o tom, že tvojím snom je hrať vo Švédsku alebo Fínsku. MS sú miestom, kde sa pohybujú aj vyhľadávači talentov, zaznamenal si nejaký záujem z ich strany a je možné, že sa vydáš smerom na sever?

Nejaké kontakty tam boli, ale stále je to ešte v procese rozhodovania. Určite je teraz pre mňa prioritou škola a potom sa uvidí.

Ako najmladšieho v kádri ťa čakali aj povinnosti akéhosi „nosiča" vody, neoslobodili ťa od toho spoluhráči po tom, ako si sa stal lídrom Slovenska?

Starší vôbec nebrali ohľad na to, že mám nejaké body a stále som ostal tým najmladším aj so všetkými povinnosťami „nosiča" vody. Od ničoho ma neoslobodili.

Čo vám povedal tréner po prehratom štvrťfinále a aké boli jeho slová na záver?

V prvom momente bola prehra s Nórskom v osemfinále o jediný gól veľkým sklamaním. Ale postupom času sme si uvedomili, že sme s nimi uhrali naozaj najlepší výsledok v histórii slovenského florbalu. Myslím si, že aj Nóri boli veľmi prekvapení z toho, že s nami hrajú taký vyrovnaný zápas. A od toho sa odvíja všetko ostatné a myslím si, že aj my hráči a aj tréner, môžeme byť spokojní.

Majstrovstvá napokon skončili skvelým obratom v zápase s Lotyšskom, kde ste si užili plnú halu. Zahojilo to trochu sklamanie z toho nesplneného cieľa?

Určite sme si to užívali. Nechceli sme Lotyšov v osemfinále, lebo sme vedeli, že tá atmosféra v hale bude ohlušujúca. Ale v tom zápase o deviate miesto nám to nakoniec pomohlo k tomu, že sme sa vyburcovali k skvelému výkonu a nakoniec sme prvý raz porazili aj Lotyšov. Pre nich to určite bolo veľké sklamanie, lebo ako organizátor majstrovstiev mali ambíciu skončiť v prvej štvorke.

Otec hrdý na syna aj ostatných Košičanov

Florbalové majstrovstvá sveta pozorne sledoval aj zakladateľ košického florbalu a prezident ATU Košice Juraj Dudovič. Cieľ sa síce splniť nepodarilo, ale podľa Dudoviča reprezentanti výkonmi potešili slovenských florbalových fanúšikov.

„Vylepšili výsledok spred dvoch rokov o jednu priečku, takže to treba brať pozitívne. Chlapci bojovali a hrali vyrovnané zápasy s tímami, ktoré sa pravidelne umiestňujú na 7. až 5. mieste, čo považujem za úspech. Nakoniec zdolali aj domáci celok, s ktorým Slovensko ešte nikdy v histórii nevyhralo. Celkovým výkonom ma teda príjemne prekvapili. Mám radosť najmä z mojich odchovancov či bývalých hráčov, ktorí príkladne reprezentovali svoj klub a krajinu. Samozrejme, výkon syna Michala ma ako jeho otca potešil najviac. Pozeralo sa na to veľmi dobre a pocit, že chlapci, ktorí pri vás vyrastali od žiackych kategórií, hrajú na majstrovstvách sveta, je na nezaplatenie. Som na nich patrične hrdý a dúfam, že sa im takto bude dariť aj naďalej," povedal pre Košický Večer Juraj Dudovič.

Súvisiace články