Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Mladí kickboxeri išli na svetovom šampionáte podľa plánu

Na najvyššom stupienku. Košičanka Sarah Saloňová, majsterka sveta. (Autor: archív)
Bohuslav Matia|Publikované 5. sep 2016 o 22:00

Slováci našli svoje medailové šťastie v desiatich kategóriách.

KOŠICE. Dlhodobá systematická príprava mladých slovenských kickboxerov na juniorské a kadetské majstrovstvá sveta v írskom Dubline priniesla svoje ovocie. V krajine zeleného štvorlístka našli Slováci svoje medailové šťastie v desiatich kategóriách.

Desať medailí, taký bol plán vedenia slovenskej výpravy na svetovom šampionáte v Dubline. A konečná bilancia? Tri zlaté, jedna strieborná, šesť bronzových, to znamená, že ten plán bol splnený prakticky do bodky.

„Na posledných majstrovstvách sveta v Rimini sme získali deväť medailí, takže sme vedeli, že okolo takého počtu cenných kovov by sme sa mohli pohybovať aj v Dubline,“ vraví vedúci slovenskej výpravy i kouč v jednej osobe, šéf Slovenského zväzu kickboxu Peter Onuščák.

„Ale keďže až na niekoľkých borcov z Prešova všetci ostatní pretekári boli na takomto podujatí nováčikovia, bola to pre nás veľká neznáma, ťažké bolo odhadnúť, ako si budú na svetovom šampionáte počínať.“

Cennými kovmi sa ozdobili dievčatá

Tretinu pätnásťčlennej slovenskej výpravy tvorili borci košického Guard klubu a z pätice pretekárov sa na stupne víťazov postavili traja, respektíve tri – Sarah Saloňová (získala titul majsterky sveta v kicklight kadetiek do 60 kg), Réka Harajdová (v kicklight kadetiek do 46 kg vybojovala striebro a v disciplíne light contact do 46 kg pridala bronz) i Lucia Macková (bronzová v kicklight kadetiek do 55 kg).

„Výsledky našich dievčat sú pre nás prekvapením, lebo, poviem úprimne, od Lucky Mackovej či Réky Harajdovej sme očakávali možno najmenej. Prekvapením je aj to, že Sarah Saloňová dosiahla až na zlato, aj keď u nej sme v nejakú medailu verili,“ vraví Peter Onuščák, ktorý pred svetovým šampionátom z Košičanov najviac favorizoval Ladislava Maruscsáka, pre ktorého to bol už druhý svetový šampionát.

Ten však vyšiel medailovo naprázdno...

„Keď je súper lepší... Ale sláva víťazom, česť porazeným. Možno mal aj trochu smoly pri vyžrebovaní, v pavúku, ale to je rovnaké pre všetkých. Keď chcete byť najlepší, musíte poraziť všetkých... Pred šampionátom sme videli, že kondične pripravený je, ale aj uňho, i keď mal z našich borcov najviac skúseností, sa prejavila psychika. Tréma u takých mladých pretekárov dokáže zviazať ruky i nohy. Prirodzene, u tých nováčikov treba ešte veľa pracovať na technike i taktike, ale ich entuziazmus a oduševnenie boli na svetovom šampionáte na veľmi vysokej úrovni. Tie medaily sú zadosťučinením pre nás i pre nich, za to, ako dreli v záverečnej šesťtýždňovej príprave na dvojfázových tréningoch.“

Realita...

Aj v celkovej klasifikácii národov to vypálilo pre Slovákov tak, ako predpokladali. Prezident zväzu Peter Onuščák hovoril pred svetovým šampionátom o umiestnení v druhej desiatke.

„Osemnásta priečka v hodnotení krajín je realita, už vzhľadom k tomu, koľko pretekárov sme na šampionáte mali. Napríklad Slovinci tam prišli s päťdesiatčlennou výpravou a skončili až za nami, keď získali iba dve zlaté medaily. V Dubline dominovali, ako tradične, Rusi, ktorí sú nedostižní, a za nimi skončili domáci Íri. Na majstrovstvách sveta štartovalo trošku menej krajín, ako sa očakávalo (48 – pozn.), málo zastúpená bola Ázia, najmä pretekári z moslimských krajín. Niektoré krajiny dali totiž prednosť kongresu WAKO Ázia, ktorý sa konal v čase šampionátu...“

„Sedelo sa“ aj v Dubline.

„Deň pred príchodom výprav zasadal výkonný výbor WAKO IF a jedným z bodov programu bolo vyhlásenie výsledkov volieb do jednotlivých komisií. Aj my sme mali svoje želiezko v ohni, do komisie športovcov sme nominovali pretekárku nášho klubu Guard Košice a slovenskú reprezentantku Luciu Cmárovú. Lucia je už vo výkonnom výbore Slovenského zväzu kickboxu a v Dubline bola zvolená za člena medzinárodnej komisie športovcov WAKO IF,“ cení si Peter Onuščák aj úspech na diplomatickom poli.

Autor: Bohuslav Matia

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.