Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Majsterky Slovenska boli futbalistky Prešova

Sportnet|Publikované 21. sep 2002 o 00:00

Ženský futbal zapustil korene a dnes sa hrá na celom svete, sú už aj ženské majstrovstvá sveta v tom druhu športu, ktorý bol dovtedy iba vyslovenou

záležitosťou mužov. Aj my máme dnes majstrovstvá žien vo futbale, máme a ja Slovensku reprezentačné družstvo žien a bol to aj východniar prof. Jozef Tarcala, ktorý patril medzi prvých trénerov ženskej futbalovej reprezentácie Slovenska. Pod vedením rozhlasového reportéra, bývalého futbalistu, nedávno zosnulého Tibora Sabola, bol v Prešove založený futbalový klub žien pri TJ ZPA Dukla Prešov. Ženský futbal na Slovensku zapustil korene a družstvo žien ZPA Dukla Prešov existovalo zložené zo študentiek - boli to hádzanárky, basketbalistky, atlétky, ktoré sa aspoň trošku venovali športu, neúnavne trénovali a dokázali skoro neuveriteľné. Keď sa v roku 1969 založila I. liga futbalu žien, na Slovensku boli medzi prvými družstvami, ktoré sa do tejto súťaže prihlásili. Súťaž sa začala dňa 9. mája 1969, kedy Prešovčanky odohrali prv ligový zápas pred návštevou vyše 1 000 divákov a zvíťazili nad družstvom ŽFK Komárno 3:2. Súťaž pokračovala a že to Prešovčanky brali skutočne vážne, stali sa v konečnom účtovaní majsterkami Slovenska za rok 1969 v ženskom futbale. Zo 6 zápasov 5 vyhrali a 1 remizovali. Takto ženy zo ZPA Dukla Prešov potvrdili našu myšlienku, dať základy ženskému futbalu a urobili tak dobré meno nielen Prešovu, ale aj celému regiónu východného Slovenska. Klobúk dole však treba dať pred futbalistkami z Markušoviec, ktoré tak isto v tejto prvej lige spolu s Prešovom reprezentovali Východ. V druhom ročníku hrali okrem Prešova a Markušoviec futbal aj hráčky Harichoviec (tie však zo súťaže odstúpili) a majstrom ligy znovu sa stalo družstvo ZPA Dukla Prešov s 24 bodmi pred družstvami Rapid Bratislava a Markušovcami, ktoré mali svorne po 21 bodov. Hovorí sa, že do tretice všetko dobré a Prešovčanky to potvrdili, lebo aj v ročníku treťom 1970/71 získali titul majsteriek Slovenska. Ženský futbal sa tak dodnes stal srdcovou záležitosťou fanúšikov ženského futbalu v tomto meste.

Ako sa rozvíjal ženský futbal v Košiciach

Túto kapitolu musím opísať so smútkom. Pre ženský futbal v Košiciach nebolo porozumenia. Nenašli sa ľudia, ktorí by sa pre túto činnosť zapálili a boli to len akési záblesky toho, čo v Prešove dokázali. Pokúšali sa o ženský futbal dievčatá Ťahanoviec, no v priateľskom zápase s majsterkami Slovenska na ihrisku Baníka Ťahanovce prehrali 0:9 i keď tieto nastúpili bez svojich opôr. Aj dievčatá z Vyšného Opátskeho sa o túto hru pokúšali, no na turnaji vo Vinnom prehrali s družstvom Prešova podobne ako aj Ťahanovčanky, keď dostali výprask 0:14. Doma V. Opátske prehralo v priateľskom stretnutí so ZPA Dukla Prešov dokonca 0:15. Ako to dnes v košickom ženskom futbale vyzerá, povedal mi pán Juraj Kolesár.Potvrdil mi moje poznatky, že pokiaľ sa v Prešove hralo, v Košiciach sa látalo, plátalo. Všetky pokusy o ženský futbal pre nezáujem stroskotali. Bol to práve on a jeho priatelia nadšenci Marek Jakab a Miroslav Pilčík, ktorí sa v roku 1992 odhodlali postaviť ženský futbal v našom meste na nohy, keď spoločným úsilím založili ŠK Olympia Košice. Prihlásili sa so svojimi zverenkyňami do najvyššej súťaže na Slovensku, najprv medzi 10 --12 oddielov I. futbalovej ligy žien. Vlastnou iniciatívou zháňali finančné prostriedky, aby udržali činnosť oddielu, tobôž potom, keď bolo ústredím ženského futbalu rozhodnuté, že každý účastník najvyššej súťaže musí mať v súťaži žiacke družstvo dievčat. Za 10 rokov docielili úspechy v ročníkoch 1999/2000, 2000/2001 a 2001/2002 keď sa dvakrát umiestnili na druhom a raz na treťom mieste v súťaži. Boli aj úspechy v zahraničí, no najväčší, dúfajme, že bude trvalý, keď sa už pod novým menom Lokomotíva Košice dostali pod krídla tejto TJ. Pod vedením pánov predsedu oddielu Kasardu, šéftrénera Juraja Kolesára a trénera žien bývalého výborného futbalistu Martina Benka dosiahnú ďalšie úspechy.

Súvisiace články