Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír
Jozef Vengloš. (Autor: TASR)
Miroslav Kováčik|Publikované 26. jan 2021 o 21:45

Mal 84 rokov.

BRATISLAVA. V utorok 26. januára zomrel vo veku nedožitých 85 rokov niekdajší úspešný futbalový tréner Jozef Vengloš. Informoval o tom oficiálny web Slovenského futbalového zväzu (SFZ)

Veľké úspechy dosiahol ako tréner reprezentácie Československa. V pozícii asistenta Václava Ježka bol pri titule majstrov Európy v roku 1976 v Belehrade.

O štyri roky neskôr už ako hlavný kouč doviedol národný tím k bronzu na ME 1980 v Taliansku. Ten v súboji o tretie miesto zdolal práve domáci tím. 

V roku 1972 bol trénerom reprezentačného tímu do 23 rokov, ktorý na európskom šampionáte zdolal vo finálovom dvojzápase Sovietsky zväz 5:3. 

Slovanu vybojoval dva tituly 

Ružomberský rodák prišiel do Bratislavy v roku 1955. Jedenásť sezón hral za Slovan a ako 19-ročný mladík sa podieľal na zisku titulu. Spoznal tiež náročnosť pohárových súťaží a zoznámil sa s futbalom na všetkých kontinentoch.

Učil sa od Leopolda Šťastného a Antona Bullu.

Keď ho choroba donútila ukončiť činnosť, išiel robiť prvé trénerské kroky do Austrálie, do FC Prague Sydney. Vedomosti podložil úspechmi.

Na klubovej scéne doviedol Slovan Bratislava k dvom titulom (1974, 1975) vo federálnej lige a sedel na lavičke slávnych európskych klubov.

Bol trénerom Sportingu Lisabon, Fenerbahce Istanbul či Celticu Glasgow. V prestížnom škótskom klube viedol aj krajana Ľubomíra Moravčíka. 

Vyskúšal si tiež pôsobenie v Malajzii, kde s tímom FC Kuala Lumpur získal titul.

Jeho meno je zapísané aj v jednej z najprestížnejších líg sveta. Ako prvý tréner mimo krajín Veľkej Británie viedol anglický klub v tamojšej najvyššej súťaži, konkrétne Aston Villu v sezóne 1990/1991.  

Stal sa trénerom storočia 

Do futbalových dejín na Slovensku sa zapísal aj ako historicky prvý tréner v ére samostatnosti (1993-1995), no väčšieho úspechu sa nedočkal. 

Napriek tomu ho na Slovensku vyhlásili za futbalového trénera 20. storočia a tiež je členom Siene slávy slovenského futbalu (SSSF). 

"Slovenský futbalový zväz vyjadruje hlbokú sústrasť najbližším, manželke Eve a synom Jozefovi a Jurajovi. Pán Vengloš, nikdy nezabudneme, vždy budeme s úctou spomínať," uvádza sa na webe strešnej organizácie slovenského futbalu. 

Vedomosti si nenechal len pre seba 

Jozef Vengloš viedol okrem výberov Slovenska a Československa aj reprezentačné mužstva Austrálie, Ománu a Malajzie. 

Šesťkrát viedol výber sveta v benefičných zápasoch, s osobnosťami ako Jupp Derwall, Bora Milutinovič, Carlos Alberto Parreira i Carlos Queiroz. 

Svoje vedomosti rozdával ďalej a o futbale prednášal v 120 krajinách sveta. 

Jeho vystupovanie a konanie mu vyniesli od UEFA Diamantový rad za zásluhy a od FIFA najvyššie vyznamenanie Order of Merit.

"V období rokov 1974 až 2010 nechýbal na žiadnom zo svetových a európskych šampionátov, na väčšine počas finálových turnajov pôsobil vo funkcii člena či šéfa technických komisií UEFA a FIFA," uvádza sa na webe SFZ. 

Miroslav Kováčik je doma vo viacerých športoch, výnimkou nie je F1, biatlon, americký futbal alebo šípky. Po vyštudovaní žurnalistiky sa v roku 2019 ako novinár zúčastnil MS v hokeji aj európskeho šampionátu vo volejbale.

Súvisiace články